8. 11. 2013 | Mladina 45 | Politika | Intervju
Branko Gerlič: "Švicarski uspeh za celotno Evropo pomeni zelo močan impulz v prizadevanjih za UTD."
Predstavnik Slovenije v evropski državljanski pobudi za UTD
© Marko Pigac
Število podpisov pod evropsko državljansko pobudo za UTD kaže, da Slovenci podpirajo idejo o uvedbi univerzalnega temeljnega dohodka, ki bi vsakomur omogočil vsaj preživetje.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
8. 11. 2013 | Mladina 45 | Politika | Intervju
© Marko Pigac
Število podpisov pod evropsko državljansko pobudo za UTD kaže, da Slovenci podpirajo idejo o uvedbi univerzalnega temeljnega dohodka, ki bi vsakomur omogočil vsaj preživetje.
Dosegli smo prvo nalogo, presegli smo 6000 podpisov, kar nas uvršča med države organizatorke evropske državljanske pobude za UTD. Dolgo smo po relativnem številu zbranih podpisov vodili pred vsemi drugimi državami članicami EU, pred dnevi pa nas je prehitela Hrvaška, ki je zahtevano število podpisov dosegla pred nami.
Ampak zbiranje podpisov se zaključi januarja, časa, da se zbere milijon podpisov na ravni EU, bo očitno premalo …
Zbranih je približno petnajst odstotkov od zahtevanih milijon podpisov. V preostalih dveh mesecih nam zato verjetno res ne bo uspelo zbrati dovolj podpisov, da bi bila pobuda uspešna.
To se da razumeti kot dokončen zastoj v prizadevanjih za UTD ali pa kot dober začetek.
Zagotovo kot slednje. Zaradi akcije postaja ideja UTD-ja vse bolj poznana. Tudi ni rečeno, da pobude ne bomo čez določen čas ponovili.
Gre za rešitev, ki bi ljudem – ti živijo vedno slabše – prinesla nekaj dobrega. Zakaj ne verjamejo vanjo?
Drugače bi dejal. Evropejci so me malo razočarali, saj so se akcije lotili brez potrebnih predhodnih priprav. V Sloveniji smo svoje delo opravili, kot je treba. Treba je priznati, tudi s pomočjo vašega časopisa, ki je pred leti veliko prispeval k razumevanju UTD-ja. Prav na podlagi člankov, objavljenih v Mladini, smo se odločili ustanoviti sekcijo za preučevanje in promocijo UTD-ja. Kar se tiče držav, kjer je bil odziv na pobudo zanemarljiv, pa moramo ločevati med državami, kot so recimo Grčija, Portugalska, Španija na eni strani, in recimo Avstrijo, sicer pobudnico akcije, na drugi. V prvih so po mojem mnenju ljudje zaradi razmer, v katerih živijo, izgubili vsako upanje in so povsem apatični, v Avstriji pa imajo razmeroma dober standard in ljudje ne čutijo potrebe po spremembah.
Največ pa so naredili v Švici, ki v pobudi sicer ne more sodelovati. Zbrali so več kot 100 tisoč podpisov in bodo v prihodnjih letih imeli referendum o uvedbi UTD-ja.
Švicarski uspeh za celotno Evropo pomeni zelo močan impulz v prizadevanjih za UTD.
Gre torej za prve korake v smeri UTD-ja, saj je tudi cilj pobude, predvsem da se spodbudijo organi EU k promociji UTD-ja v državah članicah.
Da, cilj pobude je pridobiti aktivno podporo evropskih institucij pri izvajanju nadaljnjih raziskav o prednostih in načinih uveljavitve UTD-ja v državah članicah. Ideja je sicer stara vsaj 500 let in izhajamo iz, lahko bi rekli, naivnega prepričanja, da tako, kot je zdaj, ne bo šlo več dolgo naprej. Da je treba radikalno spremeniti osnove skupnega življenja in UTD je orodje, ki bi nam kupil čas, da si zastavimo prave cilje in jih poskusimo doseči.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.