Vanja Pirc  |  foto: Uroš Abram

 |  Mladina 26  |  Kultura  |  Portret

Your Gay Thoughts, avdio-vizualni kolektiv

... ki postaja ena naših najbolj čislanih koncertnih zanimivosti

Prvi poletni dan se je že skoraj prevesil v drugega, ko so se tik ob zunanji steni Muzeja sodobne umetnosti Metelkova znašle tri postave. Ena je sedla za bobne, druga se je poglobila v računalnik in še enkrat preverila, ali je mikrofon na pravi višini, tretja je stopila pred svoj računalnik in pripravila pripomočke za likovno spremljavo koncerta. Potem so zbrani začeli nažigati, vsak s svojo mašino.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Vanja Pirc  |  foto: Uroš Abram

 |  Mladina 26  |  Kultura  |  Portret

Prvi poletni dan se je že skoraj prevesil v drugega, ko so se tik ob zunanji steni Muzeja sodobne umetnosti Metelkova znašle tri postave. Ena je sedla za bobne, druga se je poglobila v računalnik in še enkrat preverila, ali je mikrofon na pravi višini, tretja je stopila pred svoj računalnik in pripravila pripomočke za likovno spremljavo koncerta. Potem so zbrani začeli nažigati, vsak s svojo mašino.

Zaslišala se je muzika, sodobna, sveža, enkrat hrupna, drugič umirjena, zasanjana. Mladinin glasbeni kritik Goran Kompoš jo je nedavno opisal kot mešanico »postpunkovske udarnosti, opojne elektronike in beatsov«, sami ji pravijo post pop. Obvezno pa jo spremlja še mavrična, utripajoča paša za oči. Po muzejski fasadi, betonskih tleh in tudi po sami trojici so neprestano poplesovale pisane podobe spreminjajočih se barv, velikosti in oblik.

Takšen avdio-vizualni performans so ponudili na Poletno muzejsko noč, le nekaj dni prej pa so skupaj z drugimi domačimi glasbeniki nastopili na novem domačem festivalu Stiropor in še prej skupaj s sodobnimi plesalci na festivalu Pajek v Stari mestni elektrarni. Ta teden so se predstavili tudi občinstvu največjega popularnoglasbenega festivala v širši okolici, zagrebškega INmusica, kamor so bili povabljeni kot izbranci strokovne žirije. Vse to in številni drugi bližajoči se nastopi, tudi na velikem dunajskem festivalu Waves Vienna, pričajo, da so ta hip zagotovo eden najzanimivejših novih bendov na naši glasbeni sceni.

Vse skupaj pa se je začelo ... hja, z bendom, seveda. S tistim bendom, kjer je basist po naključju postal tedaj le štirinajstletni Gregij Felis Catus, bobnar pa nekaj let starejši Aljaž Košir - Fejzo. Igrali so priredbe, nazadnje pa sta ostala sama, a vseeno vztrajala kot bend. Medtem sta se oba vrgla še v didžejanje in produciranje elektronske glasbe, skupaj z drugimi obetavnimi kolegi sta ustanovila ekipo Don’t Make New People in se preskušala v organizaciji klubskih dogodkov ... predvsem pa sta si širila obzorja in pred približno tremi leti, ko jima je Gregijeva babica odstopila svoj stari računalnik, je iz njiju naravnost butnila zdaj tako značilna kombinacija distorzije in elektronike.

Na prvi nastop pod imenom Your Gay Thoughts sta povabila priznano oblikovalko, ilustratorko in vidžejko Mino Fino. Njuna muzika in njene likovne rešitve so se na presenečenje vseh zlili v tako popolno celoto, da sta jo pri priči povabila v bend. Dala sta ji povsem proste roke, sama pa je priložnost z veseljem zgrabila, saj se vidžeju ne zgodi ravno pogosto, da bi osem- ali večurne sete, vidne le ponoči, v klubih, lahko predstavil v kompaktnejši celoti in pred širšim občinstvom. Kolektiv kot četrti član na daljavo zaokroža Američan Michael Thomas Taren, s katerim so se seznanili, ko je prevajal pesmi Tomaža Šalamuna. Prišel je na vaje in ob poslušanju muzike napisal nekaj svojih pesmi. Te vse odtlej v glasbeni medij kot vokalist pretaplja Gregij.

Zanimivo je, da so bili največ pozornosti sprva deležni zaradi imena, sicer posledice prebliska, mladostne provokacije, ki jo je mogoče prevesti kot »vaše istospolne misli« ali »vaše vesele misli«. Celo policisti so jih nekoč zamenjali s Parado ponosa, ki je bila sicer res napovedna za naslednji dan, in so njihov nastop v K4 vso noč varovali pred morebitnimi nestrpneži. A danes se zdi, da je v ospredju le njihovo delo. Tudi največje dvomljivce, najbolj izostrena kritiška ušesa so medtem prepričali, da so bend, vreden pozornosti. V kratkem času so izjemno napredovali, na odru so prepričljivi in udarni. V živo že veljajo za eno naših največjih koncertnih zanimivosti.

Glede na to, kako zelo dejavni so vsi trije, Gregij študira kulturologijo, skrbi za glasbeno opremo na Radiu Študent in je tudi koordinator oddaje DJ Seansa, Fejzo je nekdanji likovni urednik Tribune, član kolektiva Multipraktik, avtor likovnih podob za kulturne dogodke v Bikofeju, skupaj z Mino sta tudi kustosa razstav v tem ljubljanskem hramu urbane kulture ..., je pravzaprav vprašanje, kako jim sploh uspe najti čas za bend. A vidi se, da v tem uživajo. Zato ni presenečenje, da to vse bolj opaža tudi stroka. Nedavno so postali finalisti za Kulturni evro, štipendijo, ki jo bo Kino Šiška ob koncu leta podelil iz dajatve na brezplačne vstopnice. Če zmagajo, bodo že kmalu posneli prvo ploščo.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.