Marcel Štefančič jr.

 |  Mladina 41  |  Kultura  |  Film

Moja sestra suhica

Min lilla syster, 2015
Sanna Lenken

za

Družba in telo.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Marcel Štefančič jr.

 |  Mladina 41  |  Kultura  |  Film

za

Družba in telo.

Stella (Rebecka Josephson), švedska dvanajstletnica, je popisana z outsidersko sramežljivostjo in tesnobnostjo. Noče izstopati, a prav zato izstopa – sošolcem se zdi čudaška, ker ne skuša biti za vsako ceno kul. Pa tudi njeno telo se še ni odločilo, kam bo krenilo.

Zato z veliki očmi gleda svojo starejšo sestro, Katjo (Amy Deasismont), najstniško lepotico z vitkim, perfektnim telesom. Lahko bi bila manekenka, recimo Kate Moss, a je umetnostna drsalka, ki neprestano trenira, neprestano pa tudi pili svoje telo – do vrtoglavice, stresa, bolečine. Kot Moira Shearer v Rdečih čeveljčkih – ali pa Natalie Portman v Črnem labodu, reimaginaciji Rdečih čeveljčkov. To je to, si misli Stella, dokler ne ugotovi, kaj vse počne Katja, da bi imela perfektno, manekensko telo – vso hrano vedno skrivaj izbruha. Anoreksija in bulimija, ki sta v Stellinih očeh nekaj groznega in neznosnega, sta posledica patriarhalne, seksistične, stepfordske represije, ki punce sili v “perfektnost” in “idealnost”. Perfektnost je problem, ne rešitev. In nič ni ganljivejšega – oh, in komičnejšega – od otroških oči, ki politizirajo družbeni položaj žensk. Obstajajo filmi, ki si jih lahko otroci ogledajo le v spremstvu staršev. To vemo. Obstajajo pa tudi filmi, ki si jih lahko starši ogledajo le v spremstvu otrok. Teh filmov odrasli ne bi nikoli gledali. Le zakaj? V njih glavne vloge igrajo otroci. Toda ko jih potem – v spremstvu otrok – vendarle gledajo, si rečejo to, kar si bodo rekli ob gledanju Moje sestre suhice: je to sploh film za otroke? Mar ni to film za nas, odrasle? Ironija je v tem, da je to natanko film za otroke, ki izgleda kot film za odrasle – film za odrasle pa izgleda zato, ker otrok ne podcenjuje.

(Kinodvor/Kinobalon)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.