Jeremy Rifkin: Družba ničelnih mejnih stroškov
Modrijan, Ljubljana 2015, prevod: Urška Pajer, 25,50 €
+ + + + +
Ameriški ekonomist, ki je svetoval zadnjim trem predsednikom evropske komisije, Sarkozyju, Merklovi, Janši, kitajski premier Xi pa je misli iz njegovih knjig vključil v plan za naslednjo petletko.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
+ + + + +
Ameriški ekonomist, ki je svetoval zadnjim trem predsednikom evropske komisije, Sarkozyju, Merklovi, Janši, kitajski premier Xi pa je misli iz njegovih knjig vključil v plan za naslednjo petletko.
A Rifkin ni gradil kariere kot svetovalec multinacionalkam, ampak kot okoljski aktivist, ki na ekonomijo zre skozi perspektivo družbe, zgodovine in ekologije. Njegovo izhodišče ni iskanje megadobičkov, je proučevanje ekonomskih sistemov, ki segajo onkraj kapitalizma. Je proučevalec družbe, zato opazi protislovje in trende, ki jih biznis ekonomisti odmislijo. Denimo fenomen, da tehnologija izriva delavce: v ZDA na primer se je proizvodnja med letoma 1997 in 2005 povečala za 60 odstotkov, zaradi robotizacije pa je bilo zaposlenih štiri milijone manj delavcev, potem podjetja, ki so obrate selila v dežele nizko plačanih rok, a jih zdaj preseljujejo nazaj v matične države v avtomatizirane hale. Ni utopist, ki bi vzklikal komunizmu, temveč iskalec trendov. Internet in ekonomija souporabe sta vzvoda, ki v temeljih spreminjata svet. Ne le potovanja a la »couchsurfing«, pač pa souporaba vrtičkov, igrač, celo radikalni korak zdravljenja, kjer bolnik svetuje bolniku, in seveda souporaba avtomobilov. Pri tem kajpak stopi na področja ekozofije, lokalnega pridelovanja hrane in izdelovanja predmetov s 3D-tiskalniki; na Nizozemskem je inovator pričel izdelovati pohištvo iz plastičnih materialov, pridobljenih iz starih hladilnikov.
Na pohodu je torej nova ekonomija ekonoskupnosti, ki jo poganja želja po skupni rabi in povezovanju z drugimi. Doba buržoazije je prinesla pravico in veselje do zasebnosti, zdaj je na vidiku revolucionarni obrat užitka v dostopanju do drugih.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.