13. 5. 2016 | Mladina 19 | Kultura | Film
Stotnik Amerika: Državljanska vojna
Captain America: Civil War, 2016
Anthony Russo & Joe Russo
Haag brez Haaga.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
13. 5. 2016 | Mladina 19 | Kultura | Film
Haag brez Haaga.
Naj vas naslov nikar ne zavede: to ni superjunaški spektakel, ki ga pilotira Stotnik Amerika (Chris Evans). Zdi se sicer (in to sugerira tudi naslov), da bo to njegov film, toda kmalu na odprto sceno bušnejo tudi ostali Marvelovi superjunaki – Iron Man (Robert Downey), Črna vdova Black (Scarlett Johansson), Vojna stroj (Don Cheadle), Vizija (Paul Bettany), Hawkeye (Jeremy Renner), Ant-Man (Paul Rudd), Škrlatna čarovnica (Elizabeth Olsen), Črni panter (Chadwick Boseman) in Spider-Man (Tom Holland), ki ga prispeva DC.
Take gneče ni bilo že dolgo. Ali bolje rečeno: takšne koncentracije “dobrih fantov” ni bilo že dolgo. Če je sploh kdaj bila. No, morda med II. svetovno vojno. Kar pa ne pomeni, da se ti “dobri fantje” zbijejo na isto stran. Ravno nasprotno: razdelijo se. Takšna količina geopolitične “dobrote” ne more vzdržati skupaj, na isti strani. Ni koalicije, ki bi prenesla takšno dozo “dobrote” in “pravičnosti”, le da se tokrat to ne zgodi brez tehtnega razloga. Film se začne v nigerijskem Lagosu, kjer superjunaki razsujejo teroriste, pri tem pa povzročijo hudo “kolateralno škodo” – umrejo nedolžni. Veliko nedolžnih. Koliko? Ni jasno. Kdo jih sploh šteje? S tem se ne ukvarjamo, so rekli ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld in generali, ko so žgali Afganistan in Irak. In če malce bolje pomislite, se tudi Marvelovi superjunaki s tem – s štetjem mrtvih, body countom, izračunavanjem “kolateralne škode” – v prejšnjih filmih niso ukvarjali, pa so rušili stolpnice, mostove, mesta in velemesta. Da bi likvidirali enega diabolika, so pobili na tisoče, desettisoče, morda celo stotisoče nedolžnih. Kar morda ni bilo najbolj smiselno, je pa bilo zelo ameriško. Zato zdaj, po lagoškem debaklu, glas dvignejo Združeni narodi, ki sklenejo, da je treba vso to deregulirano, destruktivno “dobroto” – ta ameriški način reševanja svetovnih problemov – spraviti pod nadzor mednarodne komisije. In tu je problem: nekateri superjunaki pristanejo, drugi pa ne, tako da izbruhne to, kar obljublja podnaslov Stotnika Amerike – državljanska vojna. Ali natančneje: Iron Man (in njegova koalicija) proti Stotniku Ameriki (in njegovi koaliciji). Novi Stotnik ni Deadpool, je pa boljši od Batmana proti Supermanu, toda “pravo” vprašanje – vprašanje o destruktivnih posledicah ameriškega reševanja svetovnih problemov – zastavi le pro forma, saj nanj pozabi v trenutku, ko eskalacijo politike prelevi v spektakel. Kar je zelo ameriško: če priredimo spektakel, nas to odveže vsakršne krivde in odgovornosti! Pa tudi Haaga.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.