20. 5. 2016 | Mladina 20 | Kultura | Knjiga
Ur. Nina Rman in Matevž Novak: 70 geoloških zanimivosti Slovenije
Geološki zavod Slovenije, Ljubljana 2016, 24 €
+ + + + +
Vodnik prinaša srečanje z najstarejšo zgodovino Zemlje, ki seže do tri milijarde let nazaj.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
20. 5. 2016 | Mladina 20 | Kultura | Knjiga
+ + + + +
Vodnik prinaša srečanje z najstarejšo zgodovino Zemlje, ki seže do tri milijarde let nazaj.
Urednika v njem opozorita na stare kamnine, fosile in nenavadne vodne izvire. V Podpeči pogled uzre litiotidne školjke, v Tunjiškem gričevju morske konjičke, na Vačah je ohranjena fosilna morska obala, zavrove (vrstnik dinozavra) stopinje je moč ugledati pri Godoviču, čas delujočih vulkanov je ustvaril bazalt na Stopniku in stebre lave ob gozdni poti na Strehovcu, čudo apnenca v rdeči barvi je najti na Rdečem robu, njegovo črno različico v Dovžanovi soteski, pisani pesek v Krški kotlini, opuščeni peskokop Ravno, kjer v že na daleč opaznih luknjah gnezdijo ptice čebélarji, edinstveno kamnino čizlak na Pohorju, tam so tudi diamanti, ki pa so varni pred človekom, saj merijo le nekaj mikrometrov in so zato nevidni za človeško oko.
A kamnine niso le paša radoznalosti, pričajo tudi o bogastvu »nežive narave«, ob katerem so vznikali rudniki in kamnolomi, na kar nas spominjajo še obstoječe hišne strehe iz zaliloškega skrilavca ali z lehnjakom obložene fasade.
Sodobni človek pozna vodo le iz vodovoda in plastenk, pohodnik pa si lahko pod Olševo pogasi žejo s kislo vodo s kovinskim priokusom zaradi vsebovanega železa, namesto skoka v bazen, reko ali morje pa se kot izziv ponuja kopanje v termalnem izviru Klevevžu. Kdor bi hotel ugledati stoječo vodo, ki brbota, se mu želja izpolni v Slepicah, kjer domuje naravni izvir CO2 pod imenom mofeta.
Knjiga, ki razkriva, da so čari pogleda daleč stran od mest in izletniških točk, na zemljevid vednosti pa postavlja neznana imena krajev, mineralov in voda. Torej – potovanje v prazgodovino kot izziv za pohajkovanje.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.