Lara Paukovič

 |  Mladina 46  |  Kultura

Kam bo šel denar?

122,6 milijona evrov za kulturne projekte na leto

Odbor za kulturo državnega zbora je podprl predlog zakona o kulturnem evru.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Lara Paukovič

 |  Mladina 46  |  Kultura

Odbor za kulturo državnega zbora je podprl predlog zakona o kulturnem evru.

Če bo predlog dokončno potrjen, bo zakon začel veljati 1. januarja 2021, od leta 2021 do 2027 pa bo kulturnim projektom namenjenih 122,6 milijona evrov. Kateri projekti bodo to?

Zakon predvideva sredstva za sanacijo najbolj ogroženih in najpomembnejših kulturnih spomenikov; ureditev osnovnih prostorskih razmer in nakup opreme za javne zavode s področja kulture; podporo razvoju sodobnih knjižničnih storitev v potujočih knjižnicah; ohranjanje in obnovo najbolj ogrožene in najpomembnejše slovenske filmske, glasbene, baletne in plesne dediščine in digitalizacijo kulturne dediščine; gradnjo najbolj ogroženih gradnikov infrastrukture za slovenski jezik v digitalnem okolju; zagotavljanje najnujnejših prostorskih razmer in opreme za razvoj ljubiteljske kulture po lokalnih skupnostih in mladinske kulturne dejavnosti ter odkup predmetov kulturne dediščine in sodobne umetnosti.

Stranka Levica je posebej opozorila, naj se poleg ljubiteljske kulture upoštevajo še nevladne organizacije v kulturi, ki so bile do zdaj spregledane, s sprejetjem njenega dopolnila pa se je iz predloga zakona odstranilo besedilo, ki pravi, da se sredstva za nujne programe v kulturi zagotavljajo »v skladu z javnofinančnimi zmožnostmi in prioritetami«. »Menimo, da sredstva za nujne programe v kulturi ne smejo biti odvisna od trenutnih okoliščin, in nujno je, da se po letih varčevanja in zapostavljanja vlaganja države v kulturo zagotovijo sredstva za začetek izvajanja vsaj najnujnejših naložb,« pravijo pri Levici.

Čeprav je kulturni minister Zoran Poznič v intervjuju za Mladino namignil, katere naložbe so med najnujnejšimi (»Če nočemo, da se nam podre stavba ljubljanske Drame, če želimo, da arhivarke v mariborskem arhivu po prostorih hodijo brez plinskih mask, moramo te stvari takoj spremeniti,« je dejal), pa so z ministrstva, ko smo jih prosili za prednostni seznam, sporočili, da bodo, če bo zakon sprejet, projekte izbirali z javnimi razpisi. »Obdobje enega leta pred vzpostavljenim financiranjem bo omogočalo pripravo kakovostnih projektov, javnih razpisov in javnih pozivov. Za pripravo projektov in vlaganj v obnovo nepremičnin je treba pripraviti dokumentacijo, npr. za izvedbo gradbenih del, ureditev avtorske pravice in sorodnih pravic,« pojasnjujejo. »Potencialni upravičenci bodo imeli dovolj časa, da bodo lahko pripravili ustrezne in kakovostne projekte ter načrtovali svoj delež lastnih sredstev. Menimo, da bomo s tem lahko zagotovili učinkovitejše izvajanje zakona.«

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.