10. 4. 2020 | Mladina 15 | Kultura
Nič novega pod soncem
Negotovi časi za kulturo
Renata Zamida
© Borut Krajnc
Ministrstvo za kulturo je izdalo priporočilo posrednim proračunskim uporabnikom, naj se javni razpisi in pozivi, ki potekajo ali so se prijavni roki zanje že iztekli, izpeljejo le do priprave odločb, te pa naj se zadržijo do preklica.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
10. 4. 2020 | Mladina 15 | Kultura
Renata Zamida
© Borut Krajnc
Ministrstvo za kulturo je izdalo priporočilo posrednim proračunskim uporabnikom, naj se javni razpisi in pozivi, ki potekajo ali so se prijavni roki zanje že iztekli, izpeljejo le do priprave odločb, te pa naj se zadržijo do preklica.
To bo imelo za kulturo hude posledice, saj je samo od sredstev, predvidenih za razpise Javne agencije za knjigo (JAK) in Slovenskega filmskega centra (SFC), odvisnih veliko ustvarjalcev. Posebej kočljivo je vprašanje, ali bodo te smernice vplivale tudi na knjižnično nadomestilo (KN), obliko podpore avtorjem knjižničnega gradiva, ki je predmet javnega posojanja v splošnih knjižnicah. Gre za sredstva, ki bi jih morali avtorji dobiti za izposojo svojih del v lanskem, ne letošnjem letu.
A ker odločbe vseeno še niso bile izdane, bi se utegnilo zgoditi, da bi bilo tudi KN zajeto v skupino sredstev, katerih izplačilo je ustavljeno, svari pravnica in vodja Inštituta za intelektualno lastnino dr. Maja Bogataj Jančič, ki se ji zdijo ukrepi ministrstva nerazumljivi. »To je recept za zatiranje slovenskih ustvarjalcev, ki bodo zaradi koronavirusa že tako med najbolj prizadetimi,« pravi.
Pisatelj Tadej Golob je ministru za kulturo napisal javno pismo, v katerem se sklicuje na tretjo točko priporočila ministrstva, naj se zahtevki in računi že prevzetih obveznosti izplačujejo nemoteno. »Glede na to, da govorimo o letu 2019, me zanima, kako bi lahko bilo to zdaj v letu 2020 zaustavljeno plačilo kaj drugega kot poravnanje ’že prevzetih obveznosti’?« sprašuje. Odzval se je tudi pisatelj in odvetnik Igor Karlovšek z odprtim pismom. »Če odločbe ne bodo izdane in se bo čakalo na rebalans proračuna, bo to pomenilo zamik plačila za najmanj pol leta, kar pa je v tem trenutku nesprejemljivo.«
Direktorica JAK Renata Zamida sicer pravi, da priporočila o zadržanju odločb ne bi smela zadevati knjižničnega nadomestila. »Gre za pravico do plačila že opravljene storitve, saj govorimo o KN za leto 2019, čeprav odločb še nismo izdali. Ker pa smo pri črpanju denarja odvisni od sprotnih izplačil ministrstva, moramo dobiti zeleno luč, da jih lahko izdamo.« Na podlagi obvestila so ministrstvo zaprosili za konkretna navodila, a odgovorov niso prejeli. »Od ministrstva potrebujemo tudi zagotovilo, da se znesek za knjižnično nadomestilo ne bo nižal. Glede na to, da vlada napoveduje rebalans, bi se lahko, to pa bi pomenilo, da bi morali avtorji preplačana sredstva celo vračati.«
Na ministrstvu so dejali, da »če direktorica meni, da izplačevanje knjižničnega nadomestila sodi med že prevzete obveznosti, in če imajo za izpeljavo celotnega postopka pravno podlago, potem lahko ravnajo skladno z našo 3. točko priporočila. Nedvomno pa morajo upoštevati 6. člen Zakona o začasnih ukrepih v zvezi s sodnimi, upravnimi in drugimi javnopravnimi zadevami za obvladovanje širjenja nalezljive bolezni COVID-19, ki določa prekinitev izdajanja upravnih aktov, kar pomeni tudi odločb. Če je predpogoj za izplačilo knjižničnega nadomestila vezan na izdajo tovrstnega akta, potem morajo ravnati skladno z interventno zakonodajo.«
Brez sredstev bodo očitno ostale tudi nevladne organizacije, ki izvajajo projekte s področja sprejemanja različnih etničnih skupin, beguncev in migrantov, medijske pismenosti in boja proti trgovini z ljudmi, za kar jim je bilo že obljubljeno sofinanciranje. Kot navajajo pri Levici, kjer so se ostro odzvali na reze ministrstva, so te organizacije od vladnega urada za komuniciranje prejele aneks, s podpisom katerega bi prostovoljno odstopile od na razpisu pridobljenih sredstev za projektne dejavnosti. Razlog naj bi bil v tem, da so ta sredstva potrebna za spopad s covid-19. Kot pravi dr. Maja Bogataj Jančič, se dvostranski dogovori lahko spreminjajo le, če se s tem strinjata obe strani, enostransko pa se lahko odpovedo samo v izrednih okoliščinah, toda vprašanje je, kaj čaka te organizacije, če se ne odločijo za podpis aneksa k pogodbi, ki so ga prejele ...
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.