7. 5. 2021 | Mladina 18 | Kultura
»To, da imamo mir, ni samoumevno«
Manca Juvan o fotoreporterstvu na kriznih območjih in najnovejši razstavi, na kateri predstavlja svobodne obraze vse prej kot svobodnega Istanbula
Iz serije Afganistan: (ne) običajna življenja, 2003– 2009. Nazar. Azil za duševno bolne, Herat
© Manca Juvan
Manca Juvan (rojena leta 1981) je neodvisna fotografinja, ki je že dobrih 20 let mojstrica dokumentarne fotografije in družbeno angažiranega fotoreporterstva; to poleg njenega izjemnega opusa dokazujejo številne nagrade, ki jih je prejela za svoje delo. Za sabo ima pestro fotografsko pot, med drugim je objavljala v uglednih časopisih, kot so The Guardian, The Times in The Sunday Times. Sodelovala je tudi z Mladino. Že pri 20 letih se je odpravila v Afganistan, v krizno žarišče, na vojno območje in tam dokumentirala »neobičajno življenje običajnih ljudi«, pozneje pa je delala v Venezueli, Iranu, na Tajskem in še marsikje: nazadnje v Istanbulu, kjer je v sklopu mednarodnega raziskovalnega projekta Svoboda metropole posnela serijo fotografij, ki jo te dni predstavlja v atriju ZRC SAZU v Ljubljani – na razstavi, naslovljeni Istanbul, Obrazi svobode.
Projekt Svoboda metropole med drugim opozarja, da urbanosti velemest, ki so še nedavno veljala za prostore svobode, »ne moremo več enačiti s svobodo«. Vaša razstava pa v enem od takih mest prikazuje »obraze svobode«. Je to navidezno nasprotje namerno, je del umetniškega koncepta?
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.