30. 9. 2022 | Mladina 39 | Kultura
Umetn(išk)a inteligenca
So umetniške podobe, ustvarjene z umetno inteligenco, »prava umetnost« in ali se lahko zgodi, da bi umetna inteligenca čez čas povsem izpodrinila umetnike?
Umetnik Tadej Vindiš si je s projektom Sebične mašine, predstavljenim na 26. Bienalu oblikovanja v Ljubljani, prizadeval demistificirati umetno inteligenco: skozi estetsko izkušnjo je želel gledalcu približati kompleksnost nevidnih sistemov in jih narediti otipljive.
© Katja Goljat/Zavod Atol
Ali bi, če na to ne bi bili posebej opozorjeni, vedeli, da tale navedek ni delo človeških rok, temveč je besedilo napisal robot? Takole se glasi: »Smo na začetku nove dobe umetnosti: umetniška dela, ki so nastala z umetno inteligenco, spreminjajo pogled na ustvarjanje in vrednotenje umetnosti. Spodbujajo razpravo o tem, ali so umetnine, ki jih ustvarjajo stroji, resnična, prava umetnost, in načenjajo zanimiva vprašanja o družbenih in etičnih dilemah, povezanih z rabo umetne inteligence v ustvarjalnih panogah in umetniški produkciji. Ali koristi ustvarjalne umetne inteligence odtehtajo morebitne skrbi, povezane s to tehnologijo?« Ja, kar ste ravnokar prebrali, je napisal robot, program Sudowrite, ki ga poganja umetna inteligenca. Angleško besedilo je v slovenščino prevedel dobri stari spletni prevajalnik Google Translate.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.