Marcel Štefančič jr.

 |  Mladina 11  |  Kultura  |  Film

Mati Cabrini

Cabrini, 2024, Alejandro Monteverde

zadržan

Prva ameriška svetnica.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Marcel Štefančič jr.

 |  Mladina 11  |  Kultura  |  Film

zadržan

Prva ameriška svetnica.

Alejandro Monteverde je leta 2018 posnel Zvok svobode, krščanski triler o svetniškem rešitelju ugrabljenih otrok Timu Ballardu, za katerega pa se je lani, ko je film končno prišel v dvorane (postal velik hit in povsem obnorel Trumpove privržence), izkazalo, da je na reševalnih »misijah« zagrešil številne spolne napade, tako da ga je organizacija Operation Underground Railroad, ki jo Zvok svobode slavi, ekskomunicirala. Svetnik vendarle ni bil svetnik. Monteverde zdaj za vsak primer raje ponuja film o pravi svetnici, italijanski nuni, materi Cabrini (Cristiana Dell’Anna), ki je hotela ustanoviti misijon na Kitajskem, a jo je papež Leon XIII. (Giancarlo Giannini) ob koncu 19. stoletja v družbi šestih nun poslal v Ameriko (»Sestre, od zdaj govorimo angleško«), kjer je v newyorškem slumu Five Points – prizorišču humanitarne katastrofe – ustanovila svoj »imperij upanja« (sirotišnice, bolnišnice, šole ipd.) ter reševala revne, uboge, bolne, diskriminirane, zapostavljene, ponižane in razžaljene, predvsem kakopak prezirane italijanske priseljence.

Tu imate žensko, ki jo skušajo patriarhalni, šovinistični, mizoginični, seksistični moški – od newyorškega župana (John Lithgow) do kardinala (David Morse) – na vsak način ustaviti, tu imate ambiciozno, vztrajno, odločno, neustrašno žensko, ki se ne pusti ustaviti, tu imate žensko, ki nadomešča socialno državo, tu imate intrigantno žensko, tako rekoč katoliško feministko in revolucionarko, film pa se je loti tako staromodno in mlačno, celo sterilno. Ves čas jo beatificira in divinizira, tako da povsem razvodeni in deluje brezosebno, kot filantropska abstrakcija, tem bolj, ker je tudi svet črno-bel, brez nians, brez barv, brez pravega konflikta, brez življenja. Monteverde očitno noče tvegati, da bi kak gledalec podvomil v svetniškost matere Cabrini. Niti sence dvoma ne sme biti. A hagiografije so vedno tak dolgčas. (kino)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.