Marcel Štefančič jr.

 |  Mladina 20  |  Kultura  |  Film

Kraljestvo planeta opic

Kingdom of the Planet of the Apes, 2024, Wes Ball

zadržan +

Levji kralj.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Marcel Štefančič jr.

 |  Mladina 20  |  Kultura  |  Film

zadržan +

Levji kralj.

Človek in opica sta imela skupnega prednika, potem pa sta krenila vsak po svoje – in zmagal je človek. Postal je pametnejši, silnejši, dominantnejši. A ta dominacija je bila le začasna – opice so človeka zlagoma dohitele in prehitele. Tu se začne Kraljestvo planeta opic, zadnji del dolge serije, ki jo je pred davnimi leti – zrevoltiranega, revolucionarnega leta 1968, ko je bil Charlton Heston še levičar – sprožil roman Pierra Boulla (1963): planetu, ki je tako propadel, da velemesta, nebotičnike, kulturo in kapitalizem preraste narava (listje, ovijavke ipd.), namreč zavladajo opice.

Kar je za ljudi distopija, je za opice utopija, toda utopije so le sončni odbleski distopije, boja za golo preživetje: opice pri ljudeh, ki so zaradi virusa omahnili in obnemeli (ne morejo več govoriti), poberejo vse najslabše – dominiranje, represijo, avtokracijo. Oblast kvari – absolutna absolutno. Mesijanski Caesar, ki je opice združil (»Opice so skupaj močnejše«, »Opica ne sme ubijati opice«), je že davno mrtev, njegov naslednik, brutalni, despotski, fašistoidni, tiranski, »nečloveški« Proximus Caesar (Kevin Durand), fen zgodovine, visoke tehnologije in Kurta Vonneguta (omisli si celo nekoga, ki mu bere njegove romane), pa vse opice, ki se mu nočejo podrediti (z miroljubnimi, trajnostno naravnanimi vred), napade, opustoši, opleni, ugrabi in zasužnji. Njegovi opičjaki izgledajo kot rjavosrajčniki na konjih.

Noa (Owen Teague), mladi šimpanz, ki mu je Proximus požgal skupnost in odpeljal družino, se odpravi proti Proximusovi obmorski enklavi, da bi rešil svoje najdražje, pot do tja je dolga, polna ovir, pasti in preizkušenj (in patosa), na tej odisejski, ritualni »avanturi« pa se mu pridružita »simpatični« orangutan Raka (Peter Macon) in nema Mae (Freya Allan). Vaš cilj je na desni! Ja, Kraljestvo planeta opic – kronika imperialnih ambicij, kulturne vojne in razklane družbe, v kateri vsak tehnološki dosežek postane orožje za množično uničevanje – se drži Disneyjeve formule (ki jo poznamo iz Levjega kralja, Reševanja malega Nema, Moane, Knjige o džungli, Pocahontas, Mulan, Herkulesa ipd.), kar pa ne preseneča – studio Fox, producenta franšize o Planetu opic, je pred nekaj leti prevzel Disney, ki je poskrbel, da je Ballov pitch »Apokalipto z opicami« preniknil v »Levjega kralja za odrasle«. (kino)

Kdr5oedn7q8

XtFI7SNtVpY

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.