5. 7. 2024 | Mladina 27 | Družba | Intervju
»Si res želimo živeti v družbi, v kateri moramo za sočuten pogovor plačati?«
Andreja Mikuž, klinična psihologinja
© Borut Krajnc
Konec prejšnjega tedna je v javno obravnavo prišel predlog zakona o psihoterapevtski in klinični psihoterapevtski dejavnosti: poklica psihoterapevta v Sloveniji namreč – vsaj uradno – nimamo. To področje je neregulirano in na njem najdemo tako rekoč vse (od ljudi z vprašljivo izobrazbo do šarlatanov), tržno nišo pa so tu našli predvsem zasebni visokošolski zavodi. O duševnem zdravju in novem zakonu, o »vseznalcih« in novodobnih gurujih, o tem, kdo sme in kdo ne sme šariti po glavah ljudi, smo se pogovarjali z dr. Andrejo Mikuž, klinično psihologinjo in vodjo Centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov v Zdravstvenem domu Ljubljana.
Kakšen je duh časa, v katerem odraščajo otroci in mladostniki, kakšni so danes izzivi za njihovo duševno zdravje?
Ena pomembnih značilnosti trenutnega odraščanja je sprememba v dostopu do informacij in načinih komunikacije med mladimi, pa tudi v tem, kakšne so razsežnosti kritičnih oziroma obremenilnih dogodkov v primerjavi z drugimi obdobji v zgodovini. Medvrstniško nasilje poznamo od nekdaj, vendar je bilo trajanje njegovih posledic verjetno krajše. Te se danes lahko podaljšujejo z objavljanjem posnetkov, fotografij in zmerjanjem, ki se nato nadaljuje po družbenih omrežjih. Do izolacije tako ne prihaja več samo v resničnem življenju, ampak tudi na družbenih omrežjih, kar je nova razsežnost medvrstniškega nasilja ter dodatno breme za otroke in mladostnike.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.