Peter Petrovčič  |  foto: Željko Stevanić

 |  Mladina 32  |  Družba  |  Intervju

»Nekatere občine celo umetno ohranjajo težave v romski skupnosti«

Sandi Horvat, predsednik Romskega akademskega kluba

© Željko Stevanić

Negativen odnos do romske skupnosti se krepi, celo najvišji predstavniki države uporabljajo težke besede. Zdi se, da se bliža čas obračuna in discipliniranja etnične manjšine, ki je – če poslušamo njene najglasnejše kritike – desetletja brezskrbno uživala privilegije in popolnoma zanemarila svoje dolžnosti. O tem in drugih stereotipih in predsodkih ter tudi o povsem resničnih težavah Romov smo se pogovarjali s predsednikom Romskega akademskega kluba, organizacije, ki združuje dobršen del višješolsko izobraženih slovenskih Romov.

Ste novinar, urednik, voditelj, pisatelj, motivacijski govorec, pa tudi predsednik Romskega akademskega kluba, ki združuje velik del visokošolsko izobraženih Romov. Zakaj se vedno govori o Romih brez Romov? >

Da se dela za Rome brez Romov, je skregano z vsako logiko. Ko sam delam z Romi ali ko to počnemo v Romskem akademskem klubu, si vedno prizadevamo, da so Romi vključeni v te procese. Romi so sicer običajno povabljeni na krizne in druge sestanke o teh temah – če že niso povabljeni Romi iz posameznega naselja, so pa vsaj romski svetniki. Zakaj se ti pogosto ne udeležujejo pogovorov, ne vem. Tudi sam jih pogrešam pri nekaterih dogodkih. Zakaj se torej oni kot predstavniki Romov ne udeležujejo sestankov, je vprašanje predvsem zanje. Zagotovo je pomembno, da se o Romih za Rome govori z Romi. Morda bi bilo lažje, če bi kdo kdaj šel v romsko naselje in se z njimi tam pogovoril. Sploh za jugovzhodno Slovenijo vem, da je zelo težko prepričati Rome, da zapustijo naselje in se gredo pogovarjat na občino, policijo, center za socialno delo ali kaj podobnega. V Prekmurju, od koder prihajam tudi sam, je to povsem drugače. Tam se Romi z veseljem udeležujemo tovrstnih sestankov in smo v tem pogledu precej bolj aktivni. To pogrešam pri Romih iz Dolenjske, Kočevja, Bele krajine.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.