6. 9. 2024 | Mladina 36 | Kultura
Zajedavec, ki se kiti s tujim perjem
Glasbene založbe velikanke trdijo, da je ustvarjanje glasbe z umetno inteligenco le plagiatorstvo oziroma posnemanje avtorskopravno varovanih zvočnih izdelkov
S pomočjo umetne inteligence pripravljena likovna oprema za šlager Verknallt in einen Talahon, prvo pesem, ustvarjeno z umetno inteligenco, ki se je uvrstila na lestvico 50 najbolj poslušanih skladb v Nemčiji. Pesem, ki si jo je zamislil producent Butterbro, je kontroverzna tudi zato, ker njeno besedilo v kvaziparodični maniri govori o migrantih in podpihuje sovraštvo.
Ustvarjanje glasbe še nikoli ni bilo tako preprosto, kot je danes. Slehernik z osnovno digitalno pismenostjo in dostopom do spleta lahko – brez kakršnegakoli glasbenega (pred)znanja, posluha ali produkcijskih veščin – s programi, kot sta Suno in Udio, ki jih poganja umetna inteligenca, »ustvari« skladbo, ki bo, še posebej za neizurjena ušesa, zvenela izjemno pristno in prepričljivo – kot bi jo posneli dejanski glasbeniki. Enostavno vtipka besedni ukaz oziroma »prompt« – na primer »napiši melanholično klavirsko balado o ljubezenskih tegobah v slogu Adele, podloži jo z bogatim godalnim aranžmajem in pompoznimi bobni v slogu Phila Collinsa, komad zaključi z epskim kitarskim solom v slogu Jimmyja Pagea« – počaka nekaj trenutkov in program izpljune novo »avtorsko« skladbo, ki pa to pravzaprav ni.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.