Uredništvo

 |  Kultura

»Težko je ustreči vsem, treba je pač zavzeti neko svojo držo in jo braniti s čim manj nakladanja«

V Ljubljani bo med 13. in 24. novembrom potekal 35. Ljubljanski mednarodni filmski festival - Liffe

V sekciji Predpremiere bo na ogled tudi film Sosednja soba Pedra Almodovarja

V sekciji Predpremiere bo na ogled tudi film Sosednja soba Pedra Almodovarja

V Ljubljani bo med 13. in 24. novembrom potekal 35. Ljubljanski mednarodni filmski festival - Liffe, ki bo predstavil 91 celovečernih in 3 sklope kratkih filmov. Ponudil bo uveljavljene sekcije, retrospektivo so namenili grško-francoskemu cineastu Costi Gavrasu. V Perspektivah je po besedah programskega direktorja festivala Simona Popka deset filmov iz zelo različnih kulturnih okolij. "Težko je ustreči vsem, treba je pač zavzeti neko svojo držo in jo braniti s čim manj nakladanja," je v intervjuju za MMC RTV Slovenija dejal Popek.

Kot je na novinarski konferenci povedal Popek, so kar šest filmov v sekciji Perspektive režirale ženske. Med njimi je tudi nekaj povratnic na Liffe; ponovno je na festivalu s svojim filmom zastopana gruzijska režiserka Dea Kulumbegašvili, tokrat z družbenokritično zgodbo April. Madžarska je zastopana s filmom Črna pika, ki ga je režiral Szimler Balint. Film Dobra režiserke Indie Donaldson je po Popkovih besedah ameriški neodvisni film v pravem pomenu besede. Tako kot film Julie molči, katerega režijo podpisuje Leonardo van Dijl, se ukvarja z motivom spolnega nadlegovanja.

Novo leto, ki ni prišlo v režiji romunskega režiserja Bogdana Muresanua je Popek opisal kot dinamičen mozaik prepletenih usod. Film Proslava Bruna Ankovića je nastal po istoimenskem romanu Damirja Karakaša, Sestri pa je režiserski prvenec igralke Ariane Labed, ki je nastal po istoimenskem romanu Daisy Johnson. Litovski film Strupeno je celovečerni prvenec Saule Bliuvaite, ki je letos prejel zlatega leoparda na mednarodnem filmskem festivalu v Locarnu. Film Tuji jezik , ki ga je režiral Julien Poupard, pa prinaša zgodbo o odraščanju. V Perspektivah bodo prikazali tudi igrani prvenec Vsi odtenki svetlobe. Indijska režiserka Payal Kapadia je zanj že na začetku ustvarjalne poti prejela veliko nagrado žirije na festivalu v Cannesu.

"Liffe je velika protiutež komercialni ponudbi postal po letu 2001, ko je vrata odprl Kolosej, mestne dvorane pa so se začele zapirati. To je sovpadlo z nenadnim velikim poskokom občinstva na Liffu, ki sem ga takrat spremljal še kot zunanji opazovalec. Po letu 2001 se je številka zelo hitro povzpela na 50 tisoč obiskovalcev. Očitno je bilo, da ljudje z malo zahtevnejšim okusom med letom v multipleksih niso dobili vsebin, ki so jih pričakovali. Takrat tudi umetniškega kina še ni bilo, tako da je vladala velika praznina," je Popek še povedal v intervjuju za MMC RTV Slovenija.

V sekciji Predpremiere bodo med drugim prikazali neodvisno komedijo Anora Seana Bakerja, ki je na letošnjem festivalu v Cannesu prejel zlato palmo. Balada o Limonovu v režiji Kirila Serebrenikova je po Popkovih besedah dinamičen portret ruskega pisatelja Eduarda Limonova, film Brutalist v režiji Bradyja Corbeta pa je izjemno močan s svojo vizualno komponento.

"Liffe je velika protiutež komercialni ponudbi postal po letu 2001, ko je vrata odprl Kolosej, mestne dvorane pa so se začele zapirati. To je sovpadlo z nenadnim velikim poskokom občinstva na Liffu, ki sem ga takrat spremljal še kot zunanji opazovalec. Po letu 2001 se je številka zelo hitro povzpela na 50 tisoč obiskovalcev."

Simon Popek,
programski direktor festivala Liffe

Prikazali bodo tudi Megalopolis Francisa Forda Coppole, ki ga je programski direktor festivala opisal kot spektakel, ki ga je vsekakor potrebno videti na velikem platnu, ter novi film Danisa Tanovića Pozno poleti, ki je za režiserja netipična romantična komedija. Na programu pa je tudi film Prisiljena, katerega režijo podpisuje Sharon Bar-Ziv, ki je slovensko-izraelsko-nemška koprodukcija. V psihološki drami na temo spolnega nasilja, ki je bila v celoti posneta v Sloveniji, sta zaigrali Nina Rakovec in Mia Skrbinac.

Kralji in kraljice bodo ponudili filme velikih imen svetovnega filma. V sekciji Panorama bodo prikazali filme z različnih kontinentov, med njimi nizozemski film Alfa, ki je nastal v koprodukciji s slovensko produkcijsko hišo Staragara. Sekcija Ekstravaganca bo ponudila pet filmov, ki jih je Popek opisal kot najbolj z akcijo nabite ali humorjem zabeljene čudaškosti. Med njimi je Substanca Coralie Fargeat, v katerem sta zaigrali Demi Moore in Margaret Qualley.

Sekcija Jadranska mreža festivalov prinaša štiri filme, retrospektiva je namenjena grško-francoskemu cineastu Costi Gavrasu, v fokusu festivala bodo alternativni filmi na Slovenskem, Posvečeno pa namenjajo japonskemu modernističnemu klasiku Yasuzi Masumuri, ki bi letos praznoval 100 let.

Sekcija Kinobalon bo po besedah vodja programa Kinobalon Petre Slatinšek iz Kinodvora ponudila pet celovečernih in en kratki film. Mladinska žirija, ki si bo ogledala pet izbranih filmov iz različnih sekcij, pa bo ob koncu festivala podelila nagrado Kinotripa.

V tekmovalnem programu kratkih filmov Evropa na kratko, ki nastala v sodelovanju z društvom Kraken, bodo po besedah predsednika društva Petra Cerovška prikazali 14 filmov, od tega šest igranih, tri animirane, enega eksperimentalnega in štiri dokumentarne hibride.

Festival se bo tradicionalno zaključil s podelitvijo nagrad - ob že omenjenih za kratki film in nagrado Kinotripa bodo podelili vodomca po izbiri mednarodne žirije za film iz sklopa Perspektive, nagrado občinstva zmaj in nagrado Art kino mreže Slovenije, mednarodna žirija svetovnega združenja filmskih kritikov in novinarjev pa bo podelila nagrado fipresci.

8m6UrWMl18M

EihKcAc5iYo

U5wEV2fBcpY

pq6mvHZU0fc

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.