23. 10. 2024 | Kultura
Ko trčita dva svetova
Incident med skupino plesalcev sodobnega plesa in skupino brezdomcev odseva vsakdan, v katerem je konflikt tako močno prisoten, da zaznamuje splošno stanje v družbi
© Darja Štravs Tisu
V Cankarjevem domu v Ljubljani bo, 25. oktobra ob 19.30 premiera predstave Nezaželeni koreografa in režiserja Matjaža Fariča, ki je sestavljena iz dveh delov: plesnega in gledališkega ter temelji na resničnih dogodkih, ko sta na Prekmurskem trgu v Ljubljani trčila dva svetova. Incident med skupino plesalcev sodobnega plesa in skupino brezdomcev se zdi neverjeten, hkrati pa odseva vsakdan, v katerem je konflikt tako močno prisoten, da zaznamuje splošno stanje v družbi.
Trk dveh zelo različnih svetov - plesalcev sodobnega plesa in brezdomcev - označuje zapleten problem, ki ga je nemogoče razložiti s posplošenimi označevanji in razlikovanji med privilegiranimi in deprivilegiranimi, dobrimi in slabimi.
Predstava je sestavljena iz dveh delov: plesnega in gledališkega. V plesnem delu nastopajo sodobni plesalci Urša Rupnik, Kristyna Peldova, Patricija Crnkovič, Bor Prokofjev in Luka Ostrež. Igralsko zasedbo v igranem delu pa sestavljajo: Tina Resman, Veronika Valdes, Marinka Štern, Uroš Potočnik, Sebastjan Starič in Jure Žavbi. Glas na posnetku: Katarina Stegnar.
Predstavo sodobnega plesa uokvirjajo igrani prizori, ki zaznamujejo gledalčev pogled na izvajanje plesa. Prepad med svetovoma plesalcev in brezdomcev, ki je tako očiten, pa zastavlja tudi vprašanja o nemoči umetnosti in agresiji kot pogostem odzivu nanjo.
Trk dveh zelo različnih svetov - plesalcev sodobnega plesa in brezdomcev - označuje zapleten problem, ki ga je nemogoče razložiti s posplošenimi označevanji in razlikovanji med privilegiranimi in deprivilegiranimi, dobrimi in slabimi.
Skupina plesalcev med pandemijo v zgodnji pomladi pripravlja umetniški dogodek na trgu v Ljubljani. Med vajo plesalcev se v njihovi bližini začnejo zbirati brezdomci. Plesalci plešejo, brezdomci, ki jih je vedno več, pa z zanimanjem spremljajo dogajanje in komentirajo. Komentiranje se razvije v humorne opazke, iz humornih opazk nastanejo žaljive pripombe, govorjenje postano glasno in preraste v kričanje, glasno zmerjanje prerašča v grožnje in približevanje plesalcem. Plesalci vztrajajo, plešejo, kot da se ne dogaja nič, na dogajanje okrog sebe se ne odzivajo, čeprav reakcije brezdomcev napovedujejo konflikt. Brezdomci začnejo vstopati v koreografijo.
V predstavi je uporabljen tudi gibalni material iz predstave Druga stran, ki so ga soustvarili: Ana Cvelfar, April Veselko, Jerca Rožnik Novak, Kaja Vajdetič, Kaja Lin Jagodic Avguštin, Leon Marič, Patricija Crnkovič. Za oblikovanje svetlobe je poskrbel Matjaž Bajc, za glasbo Fukio Ensemble, Marc Mellits, Caroline Shaw, za video Borut Bučinel, kostumografijo Sanja Grcić ter asistent Timotej Bistan.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.