Uredništvo

 |  Kultura

Življenja Judov v zgodovinskem podzemlju Odese

Premieri predstave Isaaca Babelja Zgodbe iz Odese / Zgodba o mojem golobnjaku v režiji Roberta Smolika

© Igor Huzbašić

V Mini teatru bosta 23. in 24. novembra ob 18.00 premieri predstave Isaaca Babelja Zgodbe iz Odese / Zgodba o mojem golobnjaku v režiji Roberta Smolika. Gre za solo predstavo z lutkami, s katero bo igralec, režiser in direktor Mini teatra Robert Waltl proslavil 35 let umetniškega ustvarjanja.

Babljeve Zgodbe iz Odese oživljajo življenja Judov v zgodovinskem podzemlju Odese – svetu, kjer so se prepletali preganjanje, trdoživost in lepota vsakdana. Pisatelj se v teh zgodbah osredotoča na preplet krutosti in človečnosti, od pogromov do družinskih vezi, od nasilja do sanj.

Babljeve Zgodbe iz Odese se napajajo pri Svetem pismu. Iz Stare zaveze izhaja spopad med izvoljenim judovskim ljudstvom in rusko državo, ki je v pogromih uničevala civilizacijo bibličnega ljudstva, na veke obsojenega kot zločinsko, saj so Judje izdali in obsodili krščanskega odrešenika. Na tej zgodovinski usodi so odeški Judje gradili svoj novozavezni raj na zemlji, bolje rečeno v podzemlju Odese: temu raju so vladali zakoni razbojnikov in tihotapcev. 

V Zgodbi o mojem golobnjaku opisuje otroštvo, ki ga zaznamujeta trda vzgoja in hrepenenje po boljši prihodnosti. Zgodba sodi med najlepše zgodbe o otroštvu v svetovni literaturi, čeprav v nasprotju s tradicionalnim pojmovanjem tega obdobja kot izgubljenega raja v njih, najdemo presenetljivo grenkobo in boleče spominjanje na mlada leta, zavezana strogi tradicionalni vzgoji. Prevladujoč pa je tudi svet, ki ga obkroža, še vedno ogrožen z nasiljem - svet, v katerem se svet otroka, ki je šel po golobe in preživel pogrom, ne izpolni, ampak stopi. Golobi seveda predstavljajo nedolžne sanje in želje, pohabljenec pa nečimrn svet, ki jih potepta.

Prevod: Sara Špelec, lutke in scena: Radka Mizerová, glasba: Veronika Svobodova, asistentka režije: Barbara Vidovič, lektor: Jože Faganel, glasbeno vodstvo: Žarko Prinčič.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.