Borut Mekina  |  foto: Borut Krajnc

 |  Mladina 51  |  Družba  |  Intervju

»Želeli so vplivati na to, kako javna zavarovalnica deli denar«

Intervju: Erik Brecelj, predsednik Strateškega sveta za zdravstvo

© Borut Krajnc

Erik Brecelj je abdominalni kirurg z Onkološkega inštituta v Ljubljani, ki je v javnosti zaslovel s svojim neposrednim pristopom: ne izbira pridevnikov, ne zna govoriti med vrsticami in ne taktizira. Če meni, da kdo laže in krade, potem to pove, če meni, da je treba koga brcniti na cesto, pa četudi je to kak njegov kolega, minister ali šef, reče, da ga je treba brcniti na cesto. Če bi Erik Brecelj delal v diplomaciji, bi vsak mesec zakuhal nov konflikt, a na področje zdravstva, kjer so akterji interesno prepleteni in navadno drug drugemu ščitijo hrbet, je prinesel sproščujočo svežino.

Iz anonimnosti je stopil leta 2006, ko je v javnem pismu opozoril na nevzdržne razmere na bivšem oddelku za onkološko kirurgijo, od tedaj pa je reden medijski gost na temo zdravstvene krize. A šele pod vlado Roberta Goloba je dobil na tem področju tudi uradno funkcijo. Postal je predsednik strateškega sveta za zdravstvo, ki slabi dve leti deluje pod okriljem predsednika vlade. Vanj se je vključil, ker je želel iz prve roke izvedeti, zaradi koga se v zdravstvu nič ne premakne z mrtve točke.

Gospod Brecelj, se vam zdi, da gredo stvari v zdravstvu v pravo smer, smo se že premaknili z mrtve točke? 

Po naravi sem nezadovoljnež in perfekcionist, a ko primerjam današnje spremembe z leti poprej, ko smo neprestano poslušali izgovore, zakaj nečesa ni mogoče izvesti, se mi vendarle zdi, da se premikamo naprej. Seveda počasi, zaradi česar sem kdaj tudi slabe volje, in še vedno z velikim odporom proti spremembam, a vendarle.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.