Uredništvo

 |  Kultura

Zaradi kritike Izraela lahko izgubite tudi mesto na doktorskem študiju

KOMENTAR DNEVA

"V reviji Cukr sem omenjala tišino v polju kulture in institucijah sodobne umetnosti v povezavi z genocidom, ki ga Izrael s pomočjo zahodnih držav izvaja nad Palestinci, ter o ekocidu in urbicidu, ki se odvija na palestinskem ozemlju. Navkljub vsakodnevnemu prenosu podob, ki prikazujejo pobijanje, mučenje in načrtno stradanje Palestincev, je to ena od bolj nezaželenih tem v kulturnem prostoru, še posebej v nemško govorečem in znotraj tistih institucij, ki so povezane z večjim finančnim kapitalom, denimo Documenta, Bienale, večji festivali, muzeji in galerije. Znotraj teh prostorov obstaja tišina oziroma nadzorovana naracija o Palestini, podobno kot v politiki in gospodarstvu, še posebej tam, kjer se trguje z orožjem ali drugimi produkti, ki uničujejo, pobijajo, mučijo ali služijo nadzoru palestinskega ozemlja in drugim interesom v državah na Bližnjem vzhodu."

"Za razliko od večjih centrov moči na Zahodu je v Sloveniji v kulturnem prostoru o tem 'varno' govoriti. V nemško govorečem prostoru lahko že zaradi objave na družbenem omrežju Instagram - kot je bil nedavni primer na Akademiji za likovno umetnost na Dunaju, kjer sem sama tudi študirala - izgubiš mesto na doktorskem študiju. Lahko ti odpovejo že dogovorjeno razstavo, odvzamejo že dodeljeno financiranje, odpovejo delovno razmerje ... Za razliko od Slovenije, kjer smo imeli v prejšnjem letu kar nekaj dogodkov, povezanih z vprašanjem Palestine in genocida, denimo v Muzeju sodobne umetnosti na Metelkovi, na ZRC SAZU, v Slovenski kinoteki, na Vodnikovi domačiji, na Fakulteti za arhitekturo, v Škucu in še kje, je tega bistveno manj onkraj naših meja."

(Umetnica Nika Autor, dobitnica nagrade Prešernovega sklada, ki se vedno znova odziva na družbeno realnost, v intervjuju za STA)

Ameriški predsednik Donald Trump in izraelski premier Benjamin Netanjahu

Ameriški predsednik Donald Trump in izraelski premier Benjamin Netanjahu
© Amos Ben Gershom / Flickr

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.