Monika Weiss  |  foto: Luka Dakskobler

 |  Mladina 8  |  Ekonomija  |  Intervju

»Taktika Trumpove administracije je nastopati s pozicije moči, z izsiljevanjem, in če se nasprotna stran ne upre, jo ta zlomi. EU se mora tega zavedati.«

Mojmir Mrak, makroekonomist

© Luka Dakskobler

Z makroekonomistom dr. Mojmirjem Mrakom, profesorjem na Ekonomski fakulteti v Ljubljani in enim največjih poznavalcev globalnih finančnih politik, smo govorili o sedanjem stanju, o potezah nove ameriške administracije predsednika Donalda Trumpa, najprej o carinah, seveda tudi o posledicah, ki jih ima novi ekonomski svet Amerike za Slovenijo.

Ameriški predsednik Donald Trump je v začetku februarja carine (angl. tariffs) označil za četrto najlepšo besedo v slovarju, takoj za »Bogom«, »ljubeznijo« in »religijo«. Spadajo carine v ekonomski teoriji med nekaj, kar naj bi bilo vsemogočno, brezmejno in v kar je dovolj zgolj verjeti? 

Seveda ne. Carine so klasičen instrument ekonomske politike držav, ampak v razmerah ekonomskega protekcionizma. Države jih uporabljajo zlasti, ko želijo doseči enega od naslednjih ciljev: zaščititi domačo proizvodnjo in s tem delovna mesta, zagotoviti ohranitev neke strateško pomembne proizvodnje v državi, omejiti uvoz in s tem izboljšati plačilno bilanco. Seveda gre lahko tudi za kombinacijo teh ciljev.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.