Uredništvo

 |  Kultura

42 let od zgodovinskega koncerta Mi kujemo bodočnost skupine Laibach v Zagrebu

Razstavo, ki bo v Cukrarni na ogled do 9. maja, ko praznujemo dan osvoboditve Ljubljane in dan Evrope, bodo zaključili z rekonstrukcijo znamenitega koncerta skupine Laibach iz leta 1983

V Cukrarni bodo 23. aprila odprli razstavo UNTERNEHMEN BARBAROSSA – AUSSTELLUNG! LAIBACH KUNST, ki je nastala v sodelovanju z A/POLITICAL. Ta dan bo minilo natanko 42 let od zgodovinskega koncerta Mi kujemo bodočnost skupine Laibach na Glasbenem bienalu v Zagrebu, ki je privedel do prepovedi njihovega nastopanja vse do leta 1987. 

Leta 1983 se je skupini Laibach uspelo uvrstiti na program avantgardističnega Glasbenega bienala Zagreb. Koncert z naslovom Mi kujemo bodočnost je bil dogovorjen za čas od polnoči do 5. ure zjutraj v Dvorani Moša Pijade. Multimedijski dogodek je vključeval 12 video monitorjev: poleg eksperimentalnega videa Morte ai s'ciavi je bil predvajan tudi dokumentarni film Milana Ljubića iz leta 1971 z naslovom Revolucija još traje (Revolucija še traja), čez katerega so hkrati projicirali prizor iz pornografskega filma.

Sredi koncerta so se na prizorišču pojavili policisti in pripadniki vojaške policije. Člani skupine Laibach, oblečeni v uniforme jugoslovanske vojske, niso hoteli zapustiti odra in so kljub izklopu centralnega ozvočenja igrali naprej. Nekaj minut zatem je bil koncert prekinjen.  Sledila je prepoved nastopanja, ki je trajala do leta 1987.

Začetki projekta segajo v leto 2017, ko je bila v muzeju Reina Sofía v Madridu na ogled razstava NSK od Kapitala do kapitala. Neue Slowenische Kunst – dogodek zadnjega desetletja Jugoslavije, ki jo je dve leti prej prvič predstavila Moderna galerija v Ljubljani. Med obiskom so se člani skupine Laibach fotografirali pred Picassovo Guernico in želeli posnetek uporabiti za naslovnico albuma We Forge the Future. Picassovi dediči jim tega niso dovolili oziroma so postavili prezahtevne pogoje,.

Skupina Laibach se je zato odločila, da izdela in za ta namen uporabi svojo verzijo Guernice, navdihnjeno s partizansko grafiko Nikolaja Pirnata. Pripravili so več različic s tem motivom, eno od njih je v obliki preproge izdelala afganistanska družina iz Kabula. Na razstavi v kletnem prostoru Cukrarne bodo poleg preproge razstavljeni še risba osnutka v tehniki perorisbe in dokumentarni zapisi.

Razstavo, ki bo na ogled do 9. maja, ko praznujemo dan osvoboditve Ljubljane in dan Evrope, bodo zaključili z rekonstrukcijo znamenitega koncerta skupine Laibach iz leta 1983.

2P2oF9qYo4U

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.