31. 7. 2008 | Mladina 31 | Kultura | Knjiga
Sven Lindquist: Terra Nullius
Založba Sanje, zbirka tigr, Ljubljana, 2008, 16.95 €
+ + + + +
Po letu 1945 so vsi obsodili Hitlerja. Toda hitlerizem je preživel. Ni čudno, začel se je že davno pred Hitlerjevim vzponom. Recimo, Avstralci so leta 1901 - hja, davno pred Hitlerjem - sprejeli Immigration Restriction Act, zakon o priseljevanju, s katerim so skušali preprečiti naseljevanje neevropskih priseljencev, nebelcev. Ključen je bil »preizkus z narekom«. Zakon je namreč kot neprimernega označil imigranta, ki po nareku uslužbenca ni znal napisati petdesetih besed v katerem od evropskih jezikov. Če je bil prosilec belec, si je lahko jezik izbral sam - če pa je šlo za imigranta nebele rase, recimo Azijca, ki je tekoče govoril številne evropske jezike, so ga izločili tako, da so mu besede narekovali v kakem drugem, manj znanem, bolj eksotičnem evropskem jeziku, recimo slovenščini. Okej, boste rekli, toda ta sramotni preizkus so po letu 1945, po letu velike streznitve, ukinili. Ne, niso ga - ostal je vse tja do leta 1958! Še dolgo po Hitlerju! Toda stari zakon so le zamenjali z novim, po katerem lahko vsakega tujca brez vize pridržijo na nedoločen čas, ki je ustvaril zbirne centre. In ker so začeli nebelci iz teh nehumanih zbirnih centrov bežati, so jih prelevili v koncentracijska taborišča, v katerih imigranti preživijo leta in leta, v popolni negotovosti, brez stika z zunanjostjo in brez seznanitve z zakonskimi pravicami. »Namen je pripor napraviti tako neprijeten, da bi begunce s tem odvrnili od iskanja azila v Avstraliji,« pravi Sven Lindquist, švedski zgodovinar imperializma, kolonializma, rasizma in genocida, ki se kot popotnik klati po Avstraliji, kjer je lepota posejana s sledmi rasizma, ki je iztrebil Aborigine. Avstralci se lahko tolažijo le s tem, da so genocid nad Aborigini izvedli v času, ko izraz genocid še ni obstajal. Saj veste, pred Hitlerjem. Šit, pa toliko prostora imajo.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.