Marcel Štefančič, jr.

 |  Mladina 4  |  Kultura  |  Film

55 dni v Pekingu

Nicholas Ray Charlton Heston, Ava Gardner, David Niven, Flora Robson

/media/www/slike.old/mladina/dvd55dnivpekingu.jpg

 

Samuel Bronston, legendarni producent nekaterih najbolj slavnih epskih spektaklov (Propad rimskega imperija, El Cid, Kralj kraljev), je leta 1963 produciral mamutski spektakel 55 dni v Pekingu, ki ga je režiral Nicholas Ray, h'woodski wunderkind, znan predvsem po kultnem, prelomnem Uporniku brez razloga. Film, ki je posnet v razkošnem formatu (Super Technirama 70) in ki ga poganjata all-star mašina (Charlton Heston, Ava Gardner, David Niven, Flora Robson, John Ireland, Harry Andrews, Leo Genn, Paul Lukas itd.) ter mogočni soundtrack Dimitrija Tiomkina, se dogaja leta 1900, v času slovite »boksarske vstaje«, jasno, na Kitajskem. Boksarji so bili privrženci protizahodnega, protiimperialističnega kitajskega gibanja, ki se je borilo proti tujim kolonizatorjem in vladavini »kvislinške« mandžujske dinastije - »boksarji« so jim rekli zato, ker so se ritualno mojstrili v boksu, prepričani, da bodo utrjena, boksarska telesa lažje zadržala krogle. In krogle začnejo leteti, ko multinacionalna mednarodna skupnost, ki bolj ali manj kontrolira Kitajsko in ki se znajde v klinču boksarjev, vpokliče strumnega, karizmatičnega, ben-hurskega odrešitelja, majorja Matta Lewisa (Charlton Heston), ki potem s svojimi marinci poskrbi, da imperialistične fantazije doživijo labodji spev. Takih filmov ne delajo več. Tudi takega sveta ni več. Živi le še v starih h'woodskih filmih. 55 dni v Pekingu je bil zadnji h'woodski film Nicholasa Raya in obenem zadnji film, ki ga je videl ameriški predsednik John F. Kennedy.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.