13. 8. 2009 | Mladina 32 | Kultura | Film
G-Force
Hoyt Yeatman, 2009
proti
Peterica za pekel.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
13. 8. 2009 | Mladina 32 | Kultura | Film
proti
Peterica za pekel.
Ko magnati snemajo filme, v katerih protagonisti in antagonisti povzročijo ogromno gospodarsko škodo, je to kakopak cinično, tako rekoč morbidno cinično. Toda ko magnati snemajo filme, v katerih skušajo svetu zavladati zlobni magnati, je to že kič - morbidni kič. In animirani 3D spektakel G-Force sodi natanko v to kategorijo: svetu skuša zavladati diabolični magnat, Leonard Saber (Bill Nighy), trgovec z orožjem, veleproizvajalec gospodinjskih pripomočkov in veliki nategovalec konzumentov. Jasno, G-Force je produciral magnat, Jerry Bruckheimer, producent mnogih hrupnih akcijskih blockbusterjev (Alcatraz, Letalo prekletih, Armagedon, Pearl Harbor, Podli fantje, Sestreljeni črni jastreb, Déjà vu, Pirati s Karibov itd.), ki so izgledali kot risanke, preoblečene v filme katastrofe. G-Force je film katastrofe, preoblečen v risanko. Ker ga je produciral Jerry-Jerry-Jerry (h'woodski Springer), lahko pričakujete občutno gospodarsko škodo, dirke, avtomobile, ki letijo po zraku, divje eksplozije, hiperaktivne panorame, hardcore slow-motion, jurišne krike a la »Pimp my ride!« in disneyjificirano multikulturno kombinacijo junakov, ki kljubujejo zlobnemu magnatu, dominaciji in destrukciji - tipičnih ameriških individualistov, ki verjamejo vase in iz katerih šele timsko delo potegne tisto najboljše. Tokrat so to trije morski prašički (Penelope Cruz, Tracy Morgan & Sam Rockwell), krt (Nicolas Cage) in muha, neke sorte tajni agenti, Jamesi Bondi ameriške vojske, njeno najbolj sofisticirano orožje, strup za globalni kriminal, teror in sovražne prevzeme sveta. V tem lahko sicer vidite poklon Dantejevim Vojačkom, v katerih je ameriška vojska v svoje tajno orožje prelevila igrače, lahko pa tudi ne - Jerry je prevelik grosist, da bi dajal poklone. Če kaj, potem sam zahteva popust. Glede na količino replik, ki so snete iz filmov a la Apokalipsa danes, Umri pokončno, Lov za izgubljenim zakladom, Neskončni dan, Babe, Prijatelji za vedno in Brazgotinec, boste imeli itak občutek, da je scenarij napisal kak tarantinovski geek - v resnici ga je pisala kopica scenaristov. Ja, na te replike padejo le še živali, warholovske fanice kičastih klišejev. Jipi-ka-jej! A po drugi strani, v ratatouillevsko-transformerskem svetu, ki ga popisuje G-Force, se razvijajo le še živali: celo govorijo, se razume. In spoznajo se na tehnologijo. Šefu morskih prašičkov ni zaman ime Darwin. Evolucija je torej na njihovi strani. Vprašanje je le, zakaj ne začnejo oznanjati tudi revolucije - upora proti človeštvu in humanizmu. To bi bilo namreč povsem logično. Ne le da jih človeštvo najprej prelevi v svoje orožje in potem razpusti, ampak nekje vmes tudi spoznajo: kapitalizem je terorizem! No, ne pričakujte logike v Jerryjevih superprodukcijah: v Pearl Harborju ameriško vojaško bazo napadejo japonska letala, toda tisti, ki so film videli, še vedno mislijo, da jo je napadla Godzila.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.