Bernard Nežmah

 |  Mladina 32  |  Kultura  |  Knjiga

Bora Ćosić: Consul u Beogradu

Prosveta, Beograd 2008, 864 DIN

+ + + + +

Avtor kultnega dela »Življenje moje družine v svetovni revoluciji« je v svojem zadnjem romanu popisal pol stoletja kulturno-politične zgodovine nekdanjega glavnega mesta Jugoslavije od konca tridesetih do začetka devetdesetih.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Bernard Nežmah

 |  Mladina 32  |  Kultura  |  Knjiga

+ + + + +

Avtor kultnega dela »Življenje moje družine v svetovni revoluciji« je v svojem zadnjem romanu popisal pol stoletja kulturno-politične zgodovine nekdanjega glavnega mesta Jugoslavije od konca tridesetih do začetka devetdesetih.

Knjiga neizprosne ironije do dogodkov in do sebe. Kot konzul je priča Nušićevemu pogrebu, okupaciji, osvoboditvi (ko Titovi partizani osvobodijo Beograd, opravijo z izdajalci in na hitro ustrelijo tudi največjega prevajalca Shakespeara), odstavitvi Đilasa, karier in mentalitet partizanskih poveljnikov, delovnih brigad, letu '68, odhodu Koće Popovića, smrti Tita in vzponu Miloševića, je priča in sopotnik Andrića, Crnjanskega, Ristića, Kiša, Vaska Popa, Makavejeva, psihiatra Raškovića, Ljube Tadića etc., kronist socialnih škandalov, pričevalec patologij socializma, bralec, ki je že skozi prebiranje literature doživljal parke Pariza in ulice Benetk, novinar in pisatelj, vagabund - često brez dinarja v žepu - in svetovljan, ki je v Beogradu nahajal svet; tudi skozi noemo, da svet ni tam, kjer človek živi, ampak drugje.

Konzul torej, ki je tragedije zapisoval kot karneval. Ko mu umre dober prijatelj - po operaciji na pljučih je ignorantsko kadil naprej -, zapiše: »V smrt ne greš sam, nekdo te mora odpeljati: ali cigareta, nesrečna ljubezen ali Berijeva tajna policija.« Konzul, ki ga je privlačil detajl: »Po vsem svetu lahko sorodniki obiskujejo svojca v bolnici po mili volji, ker ima pač bolnik potrebo po bližini dragih oseb, v socializmu, ki je promoviral največjo skrb za sočloveka, pa so bili obiski dovoljeni le med drugo in četrto, dvakrat na teden.«

A tudi potem, ko kot konzul zapusti svojo službo in emigrira v nemške dežele, je spet na svojem: prvič stoji pred tovarno Solingen, a počuti se kot doma, saj je kot otrok v očetovi delavnici odraščal ob predmetih z napisom Solingen.

Odlična refleksija vsakdanjega življenja ljudstva ter nomenklature iz perspektive apatrida intelektualca.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.