27. 8. 2009 | Mladina 34 | Kultura | Knjiga
Timothy Garton Ash: Facts are subversive
Atlantic Books, London 2009, 25 £
Politična zgodovina desetletja (2001-2008) brez imena.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
27. 8. 2009 | Mladina 34 | Kultura | Knjiga
Politična zgodovina desetletja (2001-2008) brez imena.
Timothy Ash je prvo ime zgodovine sedanjosti. Kot svoj credo si je postavil vprašanje: kaj bi spraševal ljudi po pariških ulicah, če bi se lahko postavil v čas francoske revolucije 1789? In zato točno to počne danes, ko odide v Srbijo po prevratu, v Kijev oranžne revolucije, v letargični Minsk, v Makedonijo medetičnih spopadov ali v Burmo, kjer je politika zastavljena kot spopad med lepotico in zverjo. Profesor na Oxfordu proučuje mehke revolucije, ki se dogodijo brez krvavih prevratov. Vendar ne iz akademskega fotelja, temveč skozi prakso novinarja, ki prihiti na kraj zgodovinskih obratov, kjer išče udeležence in akterje protestov ter si ustvarja sliko, kaj se je sploh dogodilo. Ni fasciniran zgolj s številom demonstrantov, ampak ga zanima, kateri motivi so vodili ljudi, ki so pustili svoje delo in odšli na barikade, kakšno vprašanje: kaj so bili razlogi, da tajne policije niso uporabile svojega orožja, zakaj so bile tihi podpornik revolucije? Dosleden je tudi v primerih, ko revolucije ne uspejo, kjer pa razlogov ne išče apriorno v slabi organizaciji »demokratov« oz. v terorju oblastnikov, ampak sega tudi do racionalnih razlogov, zaradi katerih množice podpirajo nedemokratične režime.
Sociološke analize modernih fenomenov, ki jih izpeljuje iz dejstev, ki pa jih poišče sam, ko se prelevi v preiskovalnega novinarja. Medtem ko tuji dopisniki prihitijo za nekaj dni in odvihrajo na nova bojišča, si Ash vzame čas. Najprej preštudira politično zgodovino dežele, nato preživi tedne med domačini, nakar šele začne pisati svoje eseje. Torej zgodovinar sedanjosti. A hkrati tudi polemik zoper vladajoče stereotipe, denimo o primitivnih bratih Kaczynsky na Poljskem. Čeravno je začel svojo svetovno kariero kot podpornik revolucij na Poljskem, v vzhodni Nemčiji in na Češkem, ne gleda skozi optiko dobrega in zla. Ker je količina dejstev in znanj, ki jih poseduje, pravi corpus, se lahko izogne enostavnim klišejem salonskih intelektualcev.
Fascinantno delo sociožurnalizma.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.