Marcel Štefančič, jr.

 |  Mladina 17  |  Kultura  |  Film

Iron Man 2

Jon Favreau, 2010

zadržan

/media/www/slike.old/mladina/kinoiron_man.jpg

 

Privatizacija miru.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Marcel Štefančič, jr.

 |  Mladina 17  |  Kultura  |  Film

zadržan

/media/www/slike.old/mladina/kinoiron_man.jpg

 

Privatizacija miru.

Zdaj, v času ameriških vojn, ste gotovo slišali o tem, kako korporacije privatizirajo vojno - Iron Man 2 temu kontrira, ko magnatski izumitelj Tony Stark (Robert Downey, jr.) na razstavi svojega orožja oznani, da bo privatiziral mir. Stark je kakopak Iron Man, najpopolnejše orožje za množično uničevanje. In vsi vedo, da je oboje - navadni človek in superjunak. V Supermanu, Batmanu in Spider-Manu tega ne vedo. Iron Man je King Kong, le da ga ne uklenejo. Senatna komisija ga skuša sicer prepričati, naj svoje superorožje - svoj oklep, svoj alter ego - izroči ameriški vojski, toda sam pravi, da je neločljiv od tega oklepa, od svojega ega, da je torej eno z orožjem za množično uničevanje. In ko se Amerika potem znajde v nevarnosti, s sovražnikom obračuna sam: hujšo privatizacijo vojne si težko predstavljamo! Linija med privatizacijo vojne in privatizacijo miru je tako tanka, da Iron Man 2 hedonistično zvija dvojne standarde ameriške »izjemnosti«, prešpikane z robocopskim poziranjem, medijskim senzacionalizmom, superjunaškim narcizmom, destruktivnim marvelizmom, retro seksapilom (Gwyneth Paltrow), antigravitacijsko kinetičnostjo Zajčka Dolgouhca in tradicionalno velemestno kulturno-zgodovinsko lokacijo, na kateri se udarita Iron Man in zavojevalski ruski izzivalec. Igra ga Mickey Rourke, ki izgleda tako, kot da je stopil iz Rokoborca, le da ima slabše zobe. Dovolj denarja ima za najdražje orožje na svetu, nima pa denarja za zobozdravnika: je to parodija malopridnih režimov, ki imajo dovolj denarja za atomske bombe, ne pa tudi za univerzalno zdravstveno zavarovanje?

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.