22. 6. 2010 | Mladina 21 | Politika | Komentar
Socialni neonacizem
Kaj je šlo v granitne kocke, ki so letele po zraku v Grčiji in v tiste, ki so letele v slovenski parlament?
Ljubljana, Trg republike, 19. maj 2010
© Miha Horvat
Slovenski študentje so prejšnjo sredo parlament zasuli z granitnimi kockami. Vprašanje je bilo: zakaj? Kaj se je zgodilo? Kaj jih je pripeljalo do tega? Kaj jih je prijelo, da so šli tako daleč? Kaj jih je obsedlo, da so parlament razbijali z granitnimi kockami? Mnogi so si razbijali glavo s tem vprašanjem, toda odgovor smo dobili že davno, res davno, pred mnogimi leti, in sicer v Mesečini, zelo črni kriminalki, ki jo je leta 1948 posnel h''woodski veteran Frank Borzage. Naj vam pojasnim, kje je ključ. Danny Hawkins (Dane Clark), glavni junak, fant z ruralnega juga, je tipični ujetnik razredne usode: njegovega očeta so obesili, kar je determiniralo tudi njegovo življenje. Skuša se sicer prebiti, ujeti stik z družbo, ki pa ga zaradi njegove »slabe krvi« ne sprejme. Še huje: stalno ga šikanira, odriva, ponižuje, izključuje, zlorablja. Zato Jerryja, enega izmed svojih »mučiteljev«, ubije - in sicer s kamnom. Danes bi ga verjetno treščil z granitno kocko. No, potem se zateče v močvirje, ki je popolna alegorija njegove socialne nemoči in razredne predestiniranosti. Šerif Clem Otis, ki ga lovi, ima prav, ko dahne: »Če bi šel iskat vse razloge, zakaj je tisti kamen razbil Jerryjevo glavo, bi napisal zgodovino sveta.«
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.