Matej Bogataj

 |  Mladina 36  |  Kultura  |  Knjiga

Jonathan Franzen: Območje nelagodja

Prevod Polona Glavan, Žepna Beletrina, Ljubljana 2010, 164 str., 3 EUR

+ + + +

Zagate odraščanja

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Matej Bogataj

 |  Mladina 36  |  Kultura  |  Knjiga

+ + + +

Zagate odraščanja

Roman Območje nelagodja je podnaslovljen kot 'osebna zgodovina' in res v njem Franzen, ki ga poznamo predvsem po obsežnem romanu Popravki, opisuje otroštvo in puberteto, tudi in predvsem neprijetne stvari, sramote, tesnobe, nesporazume s sabo in svetom, sramežljivosti, strahove, prikrivanja in laži. Nelagodje je vseprisotno, kot podton, hrum, motnja. »V puberteti najbolj uživaš, če ne poznaš zadrege, vendar pa je zadrega žal eden njenih glavnih simptomov,« zapiše. Skozi ves roman se spominja doživetih epizod, krščanske Bratovščine in izletov z njo, spolnost in pričakovanje spolnosti sta tako ali tako pubertetniška dominanta, zanimanje za lasten in še bolj za nasprotni spol je v ospredju, večinoma je ljubezni trud zaman, gre pravzaprav za en sam nesporazum, ki ga mulariji kljub naklonjenosti ne uspe preseči.

Tudi zato, ker izhaja iz srednjeslojne malomestne ameriške družine, kjer je bila spolnost tabu, humor in spontanost redka, kjer negujejo t. i. družinske vrednote. Ves čas poudarja svojo sredinskost, tipičnost, kar daje njegovim osebnim strahovom skoraj univerzalnost, vseameriškost. In res lahko v Franznovem klepetajočem izpovedovanju, ki ga sprožita prodaja družinske hiše po materini smrti in poplava spominov, prepoznamo nekaj značilnih epizod iz novejše ameriške zgodovine: strah fantov pred vpoklicem v vietnamsko vojno, pojav subkultur in identifikacije z glasbenimi zvrstmi, seksualno revolucijo in postopno osvobojenost mladine, vpliv množične kulture, konkretno stripovskega psička Snoopyja, na odraščanje in samorazumevanje ameriških najstnikov. Konča se tik pred zdajci, ko pisatelj, ki je že sprevidel, da ne bo imel otrok s svojo partnerico, za to sta vse preveč neodločna, opazuje ptice in ga obletavajo mračne in pesimistične misli glede varovanja okolja, toplogrednih plinov, planetarnega segrevanja, izginjanja naravnih habitatov. Al Gore in redke ptičje vrste so tisto, kar ga najbolj zanima in konec izzveni kot usihanje in streznitev, vse skupaj se kaže kakor obdobje krize srednjih let. Roman se zaključi resignirano, nikamor več ni mogoče napredovati, vsak korak naprej vodi samo še proti breznu. Mimogrede, v Slovenijo je prišel zastonj, zaradi dobrih terenov za opazovanje ptičev.

Jonathan Franzen

Jonathan Franzen
© robert arood/wordpress

Franzen je izkušen pripovedovalec, s komičnimi vložki in z zagrizeno resnostjo, kadar govori o vsakdanjih in z današnjega gledišča nepomembnih epizodah na poti odraščanja, uspešno mehča bralčevo pričakovanje. Pisanje je prelito z melanholičnim prelivom, kljub temu iz njega pogosto pobliskneta ironija in dobrohotno zasmehovanje sebe kot odraščajnika. To je zelo odkrita in odprta pripoved, ki bi jo od pisateljske zvezde tega kalibra težko pričakovali, čeprav je res, da je dobršen del romana posvečen srečevanju s svetovnimi klasiki, Kafko, Thomasom Mannom, Rilkejem, na podlagi katerih je oblikoval svojo osebnostno in jezikovno občutljivost. Z Območjem nelagodja dokazuje, da je vešč in stišan, minimalističen nadaljevalec njihovega dela.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.