14. 10. 2010 | Mladina 41 | Kultura | Film
Severna stena Eigerja
Philipp Stölzl Benno Fürmann, Florian Lukas
Nemški film Severna stena Eigerja bi moral biti v Sloveniji velik hit, kajti zdi se, da je bil narejen za vse tiste Slovence, ki komaj čakajo, da lahko izzovejo goro, da lahko gredo za »klicem gora« ali pa da lahko - magari povsem turistično, izletniško, nedeljsko - krenejo navzgor v osrčje pojočih gora, le da severna stena Eigerja ne poje, ampak ječi, hrumi, hrešči in grozi. Njene žile so ledene, njen obraz je pošasten. Nekaj je nesporno: vsi tisti slovenski alpinisti, ki so občutili pekel ekstremnih vzponov, se bodo ob gledanju tega stresnega filma počutili kot doma - občutek bodo imeli, da so tam, nekje v zlovešči gori, sredi najhujše torture, v smrtni pasti, in medias res. Težko boste našli film s tako dobro posnetimi alpinističnimi prizori. Severna stena Eigerja, posneta po resnični zgodbi, popisuje martirij dveh nemških in dveh avstrijskih alpinističnih asov, ki so skušali leta 1936 premagati severno steno Eigerja, alias Nordwand, alias Mordwand, toda v boj s »steno smrti« niso krenili le zato, ker so bili ekstremni športniki ali pa adrenalinski džankiji, ampak predvsem zato, ker je nacistična propagandna mašina potrebovala junake in superjunake, mite in legende. Z eno besedo, da bi krenili tja gor, niso potrebovali le alpinistične ekspertize, ampak tudi overdose ideologije, ki pa je bila v skrajni liniji le pesem Siren. Popolni cliffhanger!
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.