Gulliverjeva potovanja
Gulliver's Travels, 2010 Rob Letterman
Manj je več.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Manj je več.
Gulliver odpotuje, doživi brodolom in obtiči na eksotičnem otočku, kjer ga Liliputanci - zelo, zelo mali ljudje - najprej zajamejo in zvežejo, potem pa ga sprejmejo kot svojega varuha in odrešitelja. Gulliverjeva potovanja pač - klasika Jonathana Swifta! Zato si boste rekli: Hollywood pa res ceni literarne klasike - hej, v ekranizacijo Gulliverjevih potovanj je vložil 112 milijonov dolarjev!
Problem je le v tem, da Gulliverjeva potovanja izgledajo tako, kot da so posneta po kakem imbecilnem srednješolskem igrokazu: od začetka do konca - od uvodne medijske hiše, v kateri vegetira mali, anonimni, irelevantni, infantilni Gulliver (Jack Black), do Gulliverjeve končne spreobrnitve (velikan je ta, ki čuti z malimi ljudmi) - so namreč popisana z najnižjim skupnim imenovalcem, ki vključuje tudi obe neizogibni reči: aluzije na Titanik in uriniranje. Tu imate torej komedijo najnižjega skupnega imenovalca, ki je obenem tudi adaptacija literarne klasike - lahko si mislite! Še casting je povsem zgrešen: v vlogi Gulliverja, podcenjenega potopisca, ki ima hude probleme s samozavestjo in samospoštovanjem, nastopa Jack Black - v njej bi moral vendar nastopiti Rob Schneider, svetovni rekorder v pomanjkanju samozavesti in samospoštovanja. To bi bilo potem pravo bližnje srečanje tretje vrste, ne pa le spodletela glorifikacija h'woodske nečimrnosti. In da ne bo kakega nesporazuma: tale verzija Gulliverjevih potovanj je natanko nečimrnost, kakršnim se je Jonathan Switf posmehoval.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.