26. 5. 2011 | Mladina 21 | Kultura | Film
Pirati s Karibov: Z neznanimi tokovi
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides, 2011 Rob Marshall
Piratizacija Indiane Jonesa.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
26. 5. 2011 | Mladina 21 | Kultura | Film
Piratizacija Indiane Jonesa.
Četrti Pirati s Karibov so zelo slaba pretveza za nadaljevanje. Naj vam povem, kako zelo slaba: ne le da je film povsem upehan in brez rešpekta do žanra ... ne le da od piratstva - oh, in piratske krutosti, brutalnosti, bombastičnosti - ne ostane skoraj nič (še celo rum je le fusnota) ... ne le da od mračne perverznosti, ki je krasila prejšnje Pirate, ostane le mrak, ki je produkt slabe luči (tako da komaj kaj vidimo) ... ne le da so gagi in replike kapitana Jacka Sparrowa (Johnny
Depp) - freudovskega nezavednega na dveh nogah - medli in povsem birokratsko telegrafirani (še celo njegovo nepričakovano srečanje z očetom, Keithom Richardsom, je le funkcionarska kljukica) ... ne le da izgineta Orlando Bloom in Keira Knightley, ki ju nadomestita misijonar (Sam Clafin) in morska deklica (Astrid Berges-Frisbey), oba tako nezanimiva in nepotrebna, da bi ju lahko mirno prepustili Sneguljčici in sedmim palčkom ali pa, še bolje, prvemu zombiju (toda zombiji žal niso »pojnt of ta šov«) ... ne le da - kot Jackov romantični interes - uleti Penélope Cruz, piratska chica jamon, ki misli, da igra v nadaljevanju filma Bandidas ... ne le da piratski kapitan Blackbeard (Ian McShane) izgleda kot povsem nepotrebna in pleonastična podvojitev - itak ponovno oživljenega - piratskega kapitana Barbosse (Geoffrey Rush), ki je tako nevaren kot človek brez ene noge ... ampak se film parazitsko - da ne rečem piratsko - prilepi na Indiano Jonesa in zadnji križarski pohod, le da iskanje magičnega, mističnega Svetega grala zamenja iskanje magične, mistične Fontane mladosti, proti kateri pešačita dve piratski ekspediciji. In to dobesedno: pešačita - korakata, stopicata. Toda vsi ti koraki ne planejo v mjuzikl, pa četudi je četrte Pirate posnel Rob Marshall, režiser Chicaga. Če bi jih posnel Gore Verbinski, režiser prejšnjih Piratov (in režiser slovite reklame za Budweiser, hja, tiste z žabo), bi vsi ti koraki še pravi planili v risanko, v groteskni montypythonizem, s katerim je Verbinski prejšnje Pirate držal nad vodo. Če ne bi hoteli, da v četrto potonejo, bi jih moral režirati Terry Gilliam, ne pa Marshall.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.