2. 6. 2011 | Mladina 22 | Kultura | Knjiga
Jože Pirjevec Tito in tovariši
Cankarjeva založba, Ljubljana 2011, 39,96 €
+ + + +
Še ena knjiga o Titu.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
2. 6. 2011 | Mladina 22 | Kultura | Knjiga
+ + + +
Še ena knjiga o Titu.
Kaj torej prinaša v titologijo? Avtor Josipu Brozu podrobno sledi skozi življenje in funkcije in za razliko od uradnega biografa Dedijerja navaja vsebine, ki bi jih nekoč maršal cenzuriral. Torej moskovska leta, njegov beg iz Srbije 1941, dejstvo, da je v času bihaške republike konec 1942 živel kot monarh na gradu v Bosanskem Petrovcu, epizodno vlogo partizanov pri osvoboditvi Beograda, povojne poboje, izdajo Imre Nagyja in madžarske vstaje 1956, odstavitev Djilasa in Rankovića, militantno proarabsko držo 1973 - ko Sadatu svetuje celo bombardiranje Tel Aviva -, tesno zbližanje z Brežnjevom in zatiranje demokracije v začetku sedemdesetih. Torej vse, pa vendar nič novega. Eiletz je namreč veliko bolj podrobno in smiselno razkrival Titovo ovajanje tovarišev v tridesetih, Bajt njegove manipulacije in laži o četništvu, Velebit medvojna pogajanja z Nemci, Radulović in Simčič Titove ženske et cetera.
Pirjevec je preprosto prehiter. Ker piše o vsem, se ne ustavi pri podrobnostih. Tako denimo omeni, da je Tito na začetku okupacije iz Zagreba odšel šele konec maja 1941, da je Kardelj po začetku vojne odpotoval takoj iz Beograda v Zagreb, ne raziskuje pa, kako da se je partijski vrh počutil tako domače v ustaškem gnezdu Pavelićeve NDH??? Tema sodelovanja med ustaši in komunisti kar kliče k proučevanju. Tudi omemba, da kot predsednik vlade leta 1945 praktično ni sodeloval na sejah, ampak je vodenje prepuščal Kardelju, napeljuje na nadaljnjo analizo Titove vladavine, ki je potekala prek delegiranja, po principu, ki ga je uporabljal etiopski cesar Heile Selasie. Netematizirana ostajajo zadnja leta vladavine jugoslovanskega despota, se pravi podrobnejši mehanizmi, na kakšen način so njegovi podaniki Dolanc, Mikulić in tovariši vršili vpliv, kdo in s katerimi informacijami so ga obveščali, kako so potekale zakulisne bitke njegove kamarile. Avtor kdaj izgubi celo občutek za mero: prvi Titovi ženi posveti toliko prostora kot pobojem 200 tisoč vojnih ujetnikov!
A formalno gledano - voluminozna knjiga z izčrpnimi referencami.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.