-
18. 5. 2016 | Politika
ZL za ponovno uvedbo subvencij dela najemnine za socialno ogrožene
Poslanci ZL so v postopek DZ vložili predlog novele zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev, s katero bi upravičencem do neprofitnega najema, ki nimajo možnosti živeti v neprofitnih stanovanjih in plačujejo tržno najemnino, ponovno omogočili subvencioniranje dela najemnine. V ZL opozarjajo, da bo v nasprotnem primeru prihajalo do deložacij.
-
18. 5. 2016 | Družba
Že čez dve leti v Evropi za 25 odstotkov več "umetne inteligence"
V Portorožu se danes zaključuje že 21. NT konferenca, ki letos gosti več kot 2.000 poslovnih odločevalcev, IT-strokovnjakov, razvijalcev in drugih predstavnikov z različnih področij gospodarstva in javnega sektorja. Generalni direktor Microsoft Slovenija Robert Trnovec je v uvodnem nagovoru izpostavil da bo po podatkih IDC-ja čez dve leti več kot 25 odstotkov razvijalcev v Evropi v svoje aplikacije nameščalo storitve umetne inteligence. Za primerjavo - danes je ta odstotek manjši od ena.
-
18. 5. 2016 | Svet
Zavajanja o "protiraketnem ščitu"
Pričetek obratovanja radarskega vojaškega oporišča v Romuniji kot prvega dela ameriškega "protiraketnega ščita" je poskrbel za celo vrsto medsebojnih obtožb in protiobtožb o tem, kdo spodkopava svetovni mir in kakšni so pravi nameni postavitve omenjenega vojaškega sistema. Predstavniki Rusije na čelu s predsednikom države Vladimirjem Putinom so znova zelo jasno povedali, da ta ščit razumejo kot ogrožanje varnosti Ruske federacije, predstavniki članic zveze NATO in člani ameriške vlade pa so poudarjali izključno miroljubno vlogo, ki naj bi jo imel novi "ščit".
-
17. 5. 2016 | Svet
Kako se je Velenjčan Gregor Lešnik nasmolil z delom v Tesla Motors
Ko se je Gregor Lešnik v Sloveniji poslavljal od svoje noseče žene, je imel v rokah dovoljenje za delo v ZDA, v katerem je bilo navedeno, da bo delal kot nadzornik v avtomobilski tovarni v Južni Karolini. To ni bilo res, saj kot brezposelni električar ni imel ustrezne izobrazbe za nadziranje ameriških delavcev, poleg tega je znal povedati le stavek ali dva v angleščini. V Južno Karolino nikoli ni prišel. Podjetja, ki so mu priskrbela delovno dovoljenje, so ga poslala v Silicijevo dolino, kjer je za plačilo 5 dolarjev na uro opravljal fizično delo pri graditvi nove linije tovarne Tesla Motors, poroča The Mercury News.
-
17. 5. 2016 | Ekonomija
Zaposleni s plačami, ki ne zagotavljajo preživetja, so prisiljeni zaprositi za socialno pomoč, da lahko preživijo. Izdatki za socialno pomoč so tako del visokih stroškov za nizke plače, na svojem blogu System Disorder piše Pete Dolack. Dvig minimalne plače na 12 dolarjev na uro bi davkoplačevalcem prihranil 17 milijard dolarjev na leto, so izračunali Na Inštitutu za ekonomsko politiko (EPI).
-
17. 5. 2016 | Družba
Ivana Djilas je pisala o tem, zakaj se za odtroke odločamo s seznamom za in proti. Njen zapis nosi naslov Projekt otrok in je te dni zopet zakrožil po spletu. "Ko se otrok rodi, so njegovi možgani precej nezreli in gladki. Če so nepoškodovani, se bodo na mestih, predvidenih za to, za vsak gibalni in umski vzorec začele vzpostavljati povezave. Možgani se bodo na površini začeli gubati in ustvarjati vijuge. Pri nedonošenčkih je to še bolj izrazito. Presenečeni bi bili, če bi z ultrazvokom vsak teden pogledali skozi veliko mečavo, odprtino med lobanjskimi kostmi novorojenčka: kar naenkrat bi opazili, da so se pojavile vijuge."
-
17. 5. 2016 | Kultura
V Bežigrajski galeriji 1 bo od 18. maja do 30. junija na ogled pregledna razstava Milene Usenik z naslovom Povezovanja, ki prikazuje ustvarjalne vrhunce njenih abstraktnih stvaritev. Na ogled bo 16 slik, akrilov na platnu večjega formata in 5 risb, oglje in mešana tehnika na papirju, ki jih je umetnica ustvarila med leti 2004 in 2015.
-
17. 5. 2016 | Svet
Trump si ne obeta dobrih odnosov s Cameronom, če bo izvoljen
Najverjetnejši predsedniški kandidat ameriških republikancev Donald Trump pričakuje, da bo imel slabe odnose z britanskim premierjem Davidom Cameronom, če bo izvoljen na novembrskih volitvah v ZDA.
-
17. 5. 2016 | Politika
Ameriški informant - začasni predsednik Brazilije
Čeprav je brazilsko predsednico Dilmo Rousseff senat za pol leta suspendiral s položaja in ji grozi celo odpoklic s položaja, je stanje v Braziliji daleč od razpleta. Tudi na strani političnih sil, ki si poskušajo na vse kriplje odstraniti sedanjo predsednico z njenega položaja različne poteze in podatki kažejo na celo vrsto političnih napak in zlorab in to kljub temu, da se odstavitev predsednice zahteva v imenu boja proti korupciji. Ne samo, da je bila cela vrsta politikov, ki predsednico napadajo, že razkrita v korupcijskih škandalih, nekateri pa so bili celo obsojeni, vse kaže, da je tudi postopek njene odstavitve poln pravnih nejasnosti in nezakonitosti.
-
16. 5. 2016 | Politika
Gejevski konservativec želi stolček Angele Merkel
Čeprav ni dvoma, da bo 61-letna Angela Merkel prihodnje leto na zveznih volitvah kandidirala za četrti kanclerski mandat, se mlajši člani njene krščansko demokratske stranke CDU že pazljivo ponujajo kot njeni nasledniki. Eden izmed njih je 35-letni Jens Spahn, ki zdaj opravlja funkcijo državnega sekretarja za finance, poroča Politico.
-
16. 5. 2016 | Svet
Bo Rusija odgovorila na ameriški protiraketni ščit?
Aktiviranje ameriškega protiraketnega ščita v bazi Devesel v Romuniji je že izzvalo odzive Rusije. Čeprav uradniki zveze NATO in ameriški politiki trdijo, da je cilj protiraketnega ščita le zaščita Evrope in ZDA pred raketnimi napadi "odpadniških držav" iz Bližnjega vzhoda ruski strokovnjaki te trditve zavračajo in navajajo predvsem tri skupine argumentov.
-
16. 5. 2016 | Kultura
Peršak: Kultura potrebuje avtonomijo in dialog z drugimi podsistemi
Kandidat za novega ministra Tone Peršak je na današnji predstavitvi pred odborom DZ za kulturo poudaril, da kultura potrebuje avtonomijo in dialog z drugimi podsistemi. Sprememba kulturnega modela se mu zdi potrebna, saj je ureditev kulture ostala pretežno enaka kot pred osamosvojitvijo. Do konca mandata namerava poskrbeti predvsem za nujne naloge.
-
16. 5. 2016 | Kultura
Nekonvencionalna družinska drama o treh priseljencih
Film Dheepan v režiji Jacquesa Audiarda, ki je na lanskem filmskem festivalu v Cannesu dobil Zlato palmo, je doživeta freska begunske izkušnje in nekonvencionalna družinska drama o treh priseljencih, ki v Franciji iščejo priložnost za nov začetek. Na rednem sporedu Kinodvora od 18. maja dalje.
-
16. 5. 2016 | Politika
Luka Mesec: "Radikalnost na jeziku ni veliko več kot poza. Radikalnost v praksi šteje."
»V zdajšnjih okoliščinah si lahko radikalen le, če si hkrati parlamentaren. Radikalnost na jeziku ni veliko več kot poza. Radikalnost v praksi šteje,« je v zadnjem intervjuju za Mladino povedal vodja poslanske skupine Združena levica Luka Mesec. Odklenjen intervju je te dni ponovno zaokrožil po spletu. "Brez družbene moči je vseeno, ali smo vsako soboto z rdečimi zastavami na Kongresnem trgu. Kot rad reče Slavoj Žižek, imeli se bomo lepo, o teh romantičnih dejanjih bomo nekoč pripovedovali vnukom, sprememb pa ne bo, je med drugim še dodal. Intervju si lahko v celoti preberete na spodnji povezavi.
-
16. 5. 2016 | Družba
Unicef in EU s kampanjo o pomenu izobraževanja na kriznih območjih
Izobraževanje pomeni preživetje, je eno od sporočil skupne kampanje Unicefa in evropskega urada za človekoljubno pomoč (Echo), ki se začenja v sedmih državah EU, tudi Sloveniji. Glavni namen je okrepitev zavedanja o pomenu izobrazbe za otroke na kriznih območjih. Kampanja #Emergencylessons je usmerjena na splet, in sicer na socialna omrežja, naslavlja pa predvsem mlade. Cilj je doseči 20 milijonov Evropejcev mlajših od 25 let. V Sloveniji bo potekala tudi v šolah, kjer bodo od septembra na to temo potekale različne aktivnosti, so povedali pri Unicef Slovenija.
-
19. 9. 2022 | Kultura
Amazonova TV serija Iztrebljevalec 2099
Po dveh filmih Iztrebljevalec (Blade Runner) je ponudnik pretočnih vsebin Amazon Prime Video sedaj napovedal še serijo. Pri seriji z naslovom Iztrebljevalec 2099 bo Ridley Scott, ki je režiral prvi film iz leta kot 1982, sodeloval kot izvršni producent.
-
15. 5. 2016 | Svet
"Velika Britanija in ZDA sta centra sistema globalnih zlorab"
Predsednik britanske vlade David Cameron je poskrbel za burne odzive, ko je bil objavljen posnetek njegovega zaupnega pogovora z kraljico, v katerem je ob napovedi, da bo London gostil mednarodno antikurupcijsko srečanje dejal, da v Veliko Britanijo prihajajo politiki iz držav ki so "fantastično koruptivne". "V Britanijo bodo prišli voditelji nekaterih fantastično koruptivnih držav...Nigerija in Afganistan, verjetno dve najbolj koruptivni državi na svetu," je britanski kraljici dejal britanski predsednik vlade.
-
14. 5. 2016 | Svet
Brazilska predsednica: To je poskus državnega udara
Brazilska predsednica Dilma Rousseff, nekdanja članica levičarske gverile, se bori za politično preživetje. 68-letna brazilska železna lady, ki jo je senat za pol leta suspendiral s položaja in ji grozi odpoklic, je postopek odstavitve označila za poskus državnega udara in obljubila, da se bo borila do bridkega konca.
-
14. 5. 2016 | Politika
Ceta in TTIP: Slovenija za mešani sporazum, proti investicijskemu sodišču
Slovenija podpira stališče, da bi bila trgovinska sporazuma s Kanado (Ceta) in ZDA (TTIP) mešana sporazuma. Hkrati nasprotuje vključitvi dvostranskega investicijskega sodišča (ICS) v sporazuma, je v Bruslju dejal minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek. Pri TTIP se je zavzel za transparentnost pogajanj. Slovenija zahteva tudi posebno obravnavno občutljivih kmetijskih izdelkov, na primer mesa, mlečnih izdelkov in jajc. Regulatorno sodelovanje mora jasno in nedvoumno odražati uporabo previdnostnega načela. Prav tako mora biti ohranjena obstoječa raven standardov, kar vključuje tudi standarde na področju varne hrane ter sanitarnih in fitosanitarnih pravil. Slovenija ne želi sprememb zakonodajnega okvira na področju genetsko spremenjenih organizmov.
-
16. 5. 2016 | Kultura
Narava v središču letošnjega festivala Svetlobna gverila
Mednarodni festival Svetlobna gverila, ki letos praznuje deseto obletnico, je posvečen predstavljanju del sodobne vizualne umetnosti, katerih osnovno izrazno sredstvo je medij svetlobe. V letu, ko se Ljubljana ponaša z nazivom Zelene prestolnice Evrope, so za tematsko vodilo festivala izbrali naravo, zaradi česar so se tokrat, poleg ustaljenih lokacij, podali še v nekatere mestne parke in v Botanični vrt.
-
14. 5. 2016 | Svet
Fatma Samoura je prva generalna sekretarka Fife
Mednarodna nogometna zveza Fifa ima prvič v zgodovini generalno sekretarko. To je postala Senegalka Fatma Samoura. Predsednik Fife Gianni Infantino je na kongresu v Mexico Cityju ob tem dejal, »da bo v Fifo bo prinesla svež veter«. Samoura je sicer senegalska diplomatka Združenih narodov in bo prva ženska na mestu generalnega sekretarja. Na tem mestu Afrika še ni imela svojega predstavnika, saj so bili pravzaprav vsi generalni sekretarji od leta 1904 Evropejci. Štiriinpetdesetletna Samoura nima nobenih povezav z nogometom, do sedaj pa je v številnih vlogah več kot 20 let delovala v Združenih narodih.
-
13. 5. 2016 | Mladina 19 | Uvodnik
Okrožno sodišče v Haagu je 16. julija 2014 odločilo, da je Nizozemska kot država soodgovorna za poboj 300 Bošnjakov ob genocidu v Srebrenici julija 1995, ker jih nizozemski vojaki niso zaščitili. Po odločitvi sodišča je tako morala nizozemska država sprejeti odgovornost za to, kar se je zgodilo julija 1995, ko sta bili Srebrenica in Žepa uradno varovani območji Združenih narodov, a na koncu postali smrtonosna past, pri čemer so sile Republike Srbske v genocidu pobile skupaj osem tisoč Bošnjakov. Nizozemsko državno sodišče – haaško sodišče za vojne zločine je primer zavrnilo – je zato leta 2014 lastni državi naložilo, da se mora z družinami omenjenih 300 žrtev dogovoriti za odškodnino. Nizozemski vojaki so bili kot del modrih čelad vključeni v mirovne misije Združenih narodov med vojno v Bosni in Hercegovini. A odškodnine so bile le zadnje dejanje, pred tem pa je prav ta odločitev povzročila padec nizozemske vlade, v temelju zamajala politična razmerja med političnimi strankami na Nizozemskem, predvsem pa povzročila dolgotrajna etična prevpraševanja v državi – namreč koliko je za to odgovorna družba s svojim gledanjem stran in zadovoljitvijo z odgovorom, da zločinov niso storili Nizozemci. Dolgo časa je bila Srebrenica kot vprašanje odgovornosti pač odrinjena – nato pa je na Nizozemsko legla odgovornost za ta poboj, najhujši na območju Evrope po drugi svetovni vojni.
-
13. 5. 2016 | Politika
Borut Mekina o tem, da kupujemo premalo orožja
Pogovor je nastal na podlagi članka Desant na Slovenijo>>
https://w.soundcloud.com/player/?url=https%3A//api.soundcloud.com/tracks/263842204&color=ff5500&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false
-
13. 5. 2016 | Mladina 19 | Politika
Ali tudi vašo državo Natovi uradniki kritizirajo, ker namenjate za vojsko premalo denarja, smo vprašali Urður Gunnarsdóttur, predstavnico islandskega ministrstva za zunanje zadeve. »Ne, takšna kritika nam ni znana,« nam je odgovorila začudena Gunnarsdótturjeva iz Islandije, ustanovne članice Nata, države brez vojske, ki je lansko leto za svojo obrambo namenila zgolj 0,29 odstotka BDP-ja. Slovenija je lani za obrambo namenila trikrat več denarja od Islandije, 0,97 odstotka BDP-ja, pa vendar so začeli nekateri tukajšnji uradniki svariti pred nacionalno katastrofo. Visoki uradniki Nata mrkih obrazov že vsaj od januarja kuhajo mulo, se izogibajo slovenskim vladnim predstavnikom in Sloveniji zbujajo slabo vest, češ da je naša država nesolidarna pri kolektivni obrambi v zavezništvu.
-
13. 5. 2016 | Kultura
Klubsko dogajanje za petek in soboto med drugim prinaša: Vsemetelkovski rojstnodnevni žur v podporo Radiu Študent, Torulsson v klubu Zoo, Hinkstep v Kranju, Valentino Kanzyani v K4....
-
12. 5. 2016 | Svet
Tragičnost in absurd reševanja grške krize
Francozinja Christine Lagarde je v vlogi generalne direktorice Mednarodnega denarnega sklada (IMF) pred dnevi finančnim ministrom iz držav z evrom poslala pismo. V njem zahteva, naj prekinejo pogajanja o vseh novih varčevalnih ukrepih, ki jih zahtevajo o Grčije, in se hitro dogovorijo o načrtu za lajšanje bremena dolga Grkom, tako da bo sporazum sklenjen preden bo Grčija julija spet zrela za bankrot. Finančni ministri so njene zahteve na izrednem zasedanju evroskupine v ponedeljek upoštevali le delno. Pogovorov o novih varčevalnih ukrepih niso prekinili, so pa se začeli pogovarjati o možnosti za lajšanje bremena dolga.
-
12. 5. 2016 | Politika
-
12. 5. 2016 | Družba
Nevladniki oproščeni vseh upravnih taks
V Uradnem listu objavljena novela Zakona o upravnih taksah med drugim vsebuje pobudo CNVOS (Center za informiranje, sodelovanje in razvoj nevladnih organizacij), da so upravnih taks oproščene tudi vse nevladne organizacije, ki jim država priznava delovanje v javnem interesu. Med te spadajo tudi denimo gasilska društva in humanitarne organizacije. Nevladniki bodo od zdaj naprej oproščeni vseh vrst upravnih taks – tako za izdajo dokumentov (potrdil, dovoljenj, soglasij) kot tudi za opravljanje dejanj upravnih organov.
-
12. 5. 2016 | Kultura
Deset kulturnih dogodkov od četrtka do nedelje
V Kinu Šiška koncerta Erika Truffaza in The Tiger Lillies, v Klubu Gromka koncert Bernays Propagande, v Celju razstava Petra Koštruna, v MGL premiera komedije Iluzije...