-
8. 10. 2020 | Svet
Nemčija na rdeči seznam uvrstila dodatne dele Slovenije
Nemčija je danes med rizične dežele zaradi novega koronavirusa uvrstila dodatne slovenske pokrajine - Zasavsko, Gorenjsko, Osrednjeslovensko in Savinjsko. Že pred tem so v Berlinu med tvegana območja uvrstili primorsko-notranjsko statistično regijo. Nemške oblasti odsvetujejo vsa potovanja na tovrstna tvegana območja zaradi covida-19.
-
8. 10. 2020 | Svet
Ukrepi zaradi pandemije bi lahko v hudo revščino pahnili 115 milijonov ljudi
Gospodarske posledice pandemije covida-19 bi lahko v hudo revščino pahnile 115 milijonov ljudi, je posvarila Svetovna banka. Globalna huda revščina se bo po pričakovanjih povečala prvič po več kot 20 letih, piše na spletni strani organizacije.
-
8. 10. 2020 | Družba
»Športni uspehi so lahko potuha za tiste, ki niso dorasli tegobam vsakdanjosti«
"Športni uspehi so lahko tudi potuha za tiste, ki v resnici niso dorasli tegobam vsakdanjosti. Jaz sem od nekdaj navijal za 'naše', tako pač je. Tako sem se navdušil, ko je hokejska reprezentanca Slovenije premagala Dansko in se uvrstila na olimpijske igre, da sem napisal knjigo o našem hokeju. Sploh je to zame najbolj slovenski šport, saj se v njem vsa naša majhnost in borbenost pokaže kot nekaj velikega in ponosnega. Ampak ja, nič ne traja večno, tako tudi zmage ne in treba se je navaditi živeti v svetu, ki ni sestavljen le iz velikih tekem in tekmovanj; treba je znati igrati tudi majhne, nepomembne tekme, ki lahko tudi prinašajo veselje. To pa je že malce težje."
-
8. 10. 2020 | Družba
Poleg strmenja in vprašanj tipa "Vau, a so to tvoji naravni lasje?", so temnopolti s skodranimi lasmi deležni še institucionalne diskriminacije. Povezovanje strukture las s profesionalnostjo, urejenostjo, lepoto ali sposobnostjo izhaja iz časa trgovanja s sužnji in kolonializma. Struktura las je bila zadnji faktor, ki je v času suženjstva določal vrednost posameznika: ali bo delal v hiši ali na polju. Lestvica las, ki jo je v začetku 20. stoletja razvil Eugen Fischer, oče evgenike, je za določanje "čistosti rase" uporabljala barvo in strukturo las.
-
8. 10. 2020 | Kultura
VIDEO: Kdo je ustavil slovenski film?
Slovenske filmske produkcije že mesece čakajo na izplačila za opravljeno delo. Filmski ustvarjalci, samostojni podjetniki, podjetja itd. čakajo na plačilo za svoje delo, ki so ga nekateri opravili še v lanskem letu. Gre za projekte iz prejšnjih let, zastoj pa ni povezan s korona krizo.
-
8. 10. 2020 | Družba
»Le redki si želijo biti nagi ali razcapani«
"Namen knjižnega jezika je lažje življenje. To je zelo podobno kot pri prometnih znakih – vložiti moramo nekaj truda v to, da jih obvladamo, potem pa preprosto vozimo v skladu z njimi. Pri knjižnem jeziku tudi ne gre brez truda, a jezik je naše bistveno življenjsko orodje. Nič se ne zgodi izven jezika. Je tudi obleka, po kateri nas ljudje sodijo. In verjetno si le redki želijo biti nagi ali razcapani."
-
8. 10. 2020 | Kultura
Na Velikem odru SNG Drama Ljubljana bo 8., 9. in 10. oktobra premiera drame Moj mož ene najvidnejših makedonskih pisateljic Rumene Bužarovske po zbirkah kratkih zgodb Moj mož in Nikamor ne grem. Uprizoritev pripoveduje, diha, kriči in šepeta skozi intimne in hkrati surovo realistične pripovedi devetih igralk. Po besedah režiserke Ivane Djilas so teme, ki se jih v svojih delih loteva Bužarovska, in človeške lastnosti, na katere opozarja, univerzalne – neiskrenost, pomanjkanje komunikacije, zavist in ljubosumje, patriarhalnost.
-
7. 10. 2020 | Politika
Predlogi in zahteve Koalicije ustavnega loka
Ekonomist dr. Jože P. Damijan je zaprosil za sestanek predstavnike opozicijskih strank in jim predstavil iniciativo, ki so jo pripravili vidni predstavniki slovenske družbe, poleg samega Damijana še dr. Spomenka Hribar, dr. Pavel Gantar, dr. Boris A. Novak, Arjan Pregl, dr. Barbara Rajgelj, dr. Slavko Splichal, dr. Niko Toš ter dr. Slavoj Žižek. »Pobudniki za Koalicijo ustavnega loka smo trdno prepričani, da je potrebno ukrepati zdaj in takoj, če želimo preprečiti zdrs Republike Slovenije v iliberalno demokracijo in pot brez povratka,« so zapisali v svojem dokumentu, ki so ga, kot kažejo pogovori, predstavniki opozicijskih strank razumeli kot osnovo, da začnejo resne pogovore o spremembi smeri, v katero se pod Janševo vlado giblje Slovenija. V sredo so pobudo javno podprli vsi štirje predsedniki opozicije, Marjan Šarec, Tanja Fajon, Luka Mesec in Alenka Bratušek.
-
7. 10. 2020 | Politika
Vlada Koalicije ustavnega loka bi zaključila mandat z rednimi volitvami leta 2022
Opozicijske LMŠ, SD, Levica in SAB bodo popoldne spregovorile o povezovanju z namenom oblikovanja alternative vladi Janeza Janše. Pobudo pod imenom Koalicija ustavnega loka jim je v minulih dneh predstavil ekonomist Jože P. Damijan, pobudnik pogovorov. Damijana danes sicer zaradi te poteze že predstavljajo kot kandidata za mandatarja, vendar je to prehitro sklepanje. Je le pobudnik razmisleka, prvi podpisnik iniciative.
-
7. 10. 2020 | Politika
Opozicija v boj proti Janševi avtoritarni državi z Jožetom P. Damijanom
Današnje Delo poroča, da namerajo štiri opozicijske stranke ustaviti erozijo demokracije in pravne države. Pobudnik teh pogovorov je ekonomist Jože P. Damijan. Agresivno politično kadrovanje, privatizacija zdravstva, ukinitve nadzornih agencij in oblikovanje novih institucij regulatorjev trga so dovolj zaskrbljujoče poteze vlade Janeza Janše, da se je opozicija združila v upanju, da lahko reši Slovenijo pred propadom pravne države.
-
7. 10. 2020 | Politika
Pokrajinska organizacija DeSUS Gorenjska je izrazila podporo Karlu Erjavcu za vnovičnega predsednika DeSUS in ga organom stranke predlagala za kandidata za predsednika, Erjavec pa je h kandidaturi že podal soglasje, je za STA pojasnila vodja pokrajinske organizacije Julijana Bizjak Mlakar. O novem vodstvu bo kongres DeSUS odločal novembra.
-
7. 10. 2020 | Politika
Huawei nad ravnanje slovenske vlade resno zaskrbljen: »To je diskriminatoren ukrep«
Kitajski tehnološki velikan Huawei je nad novico, da naj bi ga slovenska vlada označila za dobavitelja z visokim tveganjem, presenečen in razočaran. Kot so njegovi predstavniki poudarili na današnji novinarski konferenci, jim vlada kljub večkratnim poskusom ni omogočila predstavitve stališč. Prepričani so, da za odločitev ni utemeljenih razlogov.
-
7. 10. 2020 | Politika
Lobisti imajo pri slovenskih evroposlancih odprta vrata
Polovica slovenskih evroposlancev je doslej sprejela najmanj eno skupino lobistov, s tem pa so se uvrstili malo nad povprečjem med evropskimi poslanci. Od ustanovne seje Evropskega parlamenta lani julija so lobisti obiskali 309 evropskih poslancev, skupno pa opravili 10.356 srečanj, od tega 27 s slovenskimi predstavniki, je navedeno na portalu Integrity Watch.
-
7. 10. 2020 | Družba
»Korona generacija otrok bo vse življenje nosila posledice ukrepov«
"Če se to zgodi, lahko z zanesljivostjo rečem, da bomo govorili o otrocih, ki jim bomo rekli korona generacija. To bodo otroci, ki bodo imeli velike zdravstvene težave, to bodo otroci, ki bodo učno manj uspešni, to bodo otroci, ki bodo vse življenje nosili posledice ukrepov, ki smo jih sproducirali mi odrasli."
-
7. 10. 2020 | Družba
Od danes obvezni razpršilniki za razkuževanje rok
Upravniki večstanovanjskih stavb bodo morali od danes poskrbeti za namestitev razpršilnikov za razkuževanje rok, da bi bilo tveganje za širjenje okužbe z novim koronavirusom čim manjše. Razpršilniki morajo biti na voljo ob vhodu v stavbo in ob vhodu v dvigalo, če ga stavba ima. Tako namreč določa vladni odlok, ki je začel veljati danes.
-
7. 10. 2020 | Družba
Po podatkih evropskega programa Copernicus je bil letošnji september jnajtoplejši, odkar zbirajo podatke. V povprečju je bil mesec za 0,05 stopinje Celzija toplejši od lanskega septembra, ki je osvojil naziv najtoplejšega prvega jesenskega meseca. Znanstveniki opozarjajo, da je to jasen znak, da temperature rastejo zaradi izpustov toplogrednih plinov, poroča britanski BBC.
-
7. 10. 2020 | Svet
Milijarderji v času korone postajajo še bogatejši
Študija svetovalnega podjetja Pwc in švicarske banke UBS je pokazala, da so najbogatejši Zemljani v času pandemije covida-19 postali še bogatejši. Bogastvo več kot 2000 milijarderjev je do konca julija zraslo na rekordnih okoli 10.200 milijard dolarjev, je razvidno iz objavljenih podatkov.
-
7. 10. 2020 | Družba
Privatni interesi namesto mednarodnih odnosov
V azerbajdžansko-armenski vojni se uporabljajo srbske rakete. Azerbajdžanci so po julijskih razkritjih zdaj objavili še svež slikovni dokaz, BIRN pa se je dokopal do papirjev, ki dokazujejo, da so Srbi v zadnjih treh letih v Armenijo izvozili kar 19 pošiljk orožja. Nazadnje le par dni pred začetkom tokratnih spopadov.
-
7. 10. 2020 | Svet
Dostava koronskih testov na dom kar s kolesi
Dunaj je v času epidemije novega koronavirusa poleg državnih ukrepov dodal še vrsto svojih. Med njimi je po novem tudi dostava koronskih testov z grgranjem tekočine na dom s kolesom ali električnim motorjem. Ker lahko takšna bolezen pusti tudi dolgotrajne posledice, Terme Dunaj po preboleni bolezni ponujajo ustrezno rehabilitacijo.
-
7. 10. 2020 | Kultura
V Mariboru največji festival stop animacije v Evropi
Od 8. do 11. oktobra bo v Mariboru potekal 10. Mednarodni filmski festival stop animacije StopTrik, največji tovrstni festival v Evropi. Osrednje prizorišče bo Vetrinjski dvor, dogajalo pa se bo tudi v GT22 in Lutkovnem gledališču Maribor. Vse festivalske filmske projekcije so brezplačne. Letošnji program je zasnovan po navdihu intelektualnega in umetniškega eksperimenta umetnika Theodoreja Usheva. V Manifestu A-Z (Animacija kot orožje) je Ushev imenoval najbolj nevarne družbene grožnje oz. anti-vrednote in trdil, da jih lahko umetnost animacije premaga.
-
7. 10. 2020 | Svet
Umrl je legendarni rocker in kitarist Eddie Van Halen, duša ameriške rockovske skupine Van Halen. Kot je na Twitterju sporočil njegov sin, je umrl po dolgotrajnem boju z rakom. Star je bil 65 let.
-
7. 10. 2020 | Družba
»Slovenijo so imeli za Švico znotraj Jugoslavije«
"Kamor koli po Jugoslaviji sem prišla, so nas Slovence imeli zelo radi. Kot urednica največje revije sem letala po Jugoslaviji in veliko potovala po državi. Imeli so nas za Švico znotraj Jugoslavije, imeli smo zgodovino velikega ugleda. Ta samozavest, da sem Slovenka, mi je ostala do danes."
-
6. 10. 2020 | Politika
»Vladni predlog za skrajšanje čakalnih vrst je začetek razgradnje javnega zdravstva«
V petem protikoronskem zakonu predvidena rešitev za skrajšanje čakalnih vrst v zdravstvu z vključevanjem zasebnikov po oceni poslanca LMŠ Janija Möderndorferja pomeni začetek razkroja javnega zdravstvenega sistema. V LMŠ namesto tega predlagajo, naj se zdravnikom omogoči, da več dela opravijo v matični ustanovi, in se jih za to ustrezno nagradi.
-
6. 10. 2020 | Politika
Janša: »Če se bo število okužb še povečevalo, bomo morali razglasiti epidemijo«
Vlada je v spopadu s koronsko krizo po besedah premierja Janeza Janše že skorajda izčrpala nabor možnih ukrepov, ki ne ovirajo pretirano javnega življenja. A če se bo število okužb z novim koronavirusom še povečevalo, bo morala razglasiti epidemijo, to pa vnovič pomeni strožje ukrepe, je dejal. Sprejem novih sicer pričakuje že v sredo. Še ta teden bo sprejeta omejitev zbiranja do 10 ljudi (javno in zasebno), z izjemo verskih obredov in porok ter nekaterih prireditev, strežba v lokalih pa bo omejena le na mize.
-
6. 10. 2020 | Politika
Pričakujejo opravičilo predsednika vlade Janeza Janše
Ob aktualni spremembi vladnega odloka o začasnih ukrepih za zmanjšanje tveganja okužbe in širjenja okužbe z novim koronavirusom v delu, ki zadeva uporabo zaščitnih mask, se Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) zastavlja nekaj dilem, ki zahtevajo pojasnila vlade. Ko je vlada pred dvema tednoma zaostrila zahtevo o nošenju mask v vrtcih in šolah, je sindikat odločno nasprotoval zahtevi, da morajo vzgojiteljice in pomočnice vzgojiteljic pri delu z otroki v oddelkih obvezno nositi maske, saj je ocenil, da tako z otroki ni mogoče vzpostaviti ustreznega stika in dosegati temeljnih pedagoških smotrov.
-
6. 10. 2020 | Družba
Vedno manj državljanov Slovenije bi se cepilo proti koronavirusu
Da se bi verjetno ali zelo verjetno cepili proti koronavirusu, v najnovejši javnomnenjski raziskavi Inštituta za raziskovanje trga in medijev Mediana odgovarja kar za 20 odstotnih točk vprašanih manj, kot v raziskavi izvedeni junija. V primerjavi s preteklimi leti pa je višji delež prebivalcev, ki se namerava cepiti proti sezonski gripi. V omenjeni raziskavi so namreč pri Mediani preverili, kakšne so namere za cepljenje proti gripi in covidu-19, prav tako pa tudi, kakšno je mnenje prebivalcev Slovenije o obveznem cepljenju predšolskih in šolskih otrok.
-
6. 10. 2020 | Družba
Netflixov dokumentarec The Social Dilemma je s svojim nazornim prikazom drobovja družbenih omrežij razsvetlil marsikoga. S prikazom psiholoških in družbeno-političnih posledic odvisnosti od telefona, ki naj bi pripeljale do apokalipse ali vsaj državljanskih vojn, nam sporoča, da odvisnost, ki jo vsi čutimo, a težje priznamo, mogoče le ni tako nedolžna, kot se zdi.
-
6. 10. 2020 | Politika
Pivec: »Ne vabijo me v drugo stranko in ne ustanavljam svoje«
Aleksandra Pivec se je za odstop s položaja kmetijske ministrice odločila, ker je, kot je dejala, želela marsikateremu poslancu prihraniti odločanje "med dobrim delom in vprašanjem diskreditacije". Napovedala je, da si bo zdaj sicer vzela nekaj predaha, namerava pa z delom v politiki nadaljevati. O prestopu v katero drugo stranko ne razmišlja.
-
6. 10. 2020 | Politika
Jurša: »DeSUS čakajo napeti časi«
Po tem ko je Aleksandra Pivec odstopila z mesta ministrice za kmetijstvo in izstopila iz DeSUS, vodja strankinih poslancev Franc Jurša ocenjuje, da stranko do kongresa čakajo "napeti časi". Odstop z mesta ministrice je, tako Jurša, pričakovan, a pozen. Meni, da bi morala odstopiti že prej.
-
6. 10. 2020 | Svet
Nevarnost regionalne vojne ...
Aktivni oboroženi spopadi na Kavkazu med Armenijo in Azerbajdžanom potekajo že dober teden. Premirja ni na vidiku. Od kod izvirajo konflikti, razlogi za tokratni izbruh nasilja? Kakšni sta vlogi Rusije ter Turčije? Kaj lahko pričakujemo v naslednjih dneh?