• Monika Weiss

    15. 9. 2023  |  Mladina 37  |  Ekonomija

    Študija, ki so jo čakali

    »Na splošno je srednji razred na Danskem, v Belgiji, Nemčiji, na Finskem, v Litvi, Sloveniji in na Nizozemskem najbolj obdavčen. Francija, Poljska, Italija, Luksemburg, Švedska in Avstrija svoj srednji razred bremenijo povprečno, srednji sloji v Španiji, Grčiji, Estoniji, Portugalski, Cipru, Bolgariji in Romuniji pa so obremenjeni podpovprečno,« je eden od poudarkov študije štirih raziskovalcev nemškega inštituta Ifo, ki ta teden odmeva v slovenski javnosti.

  • Uredništvo

    15. 9. 2023  |  Politika

    »Za SDS je protimigrantska retorika stalnica že dve desetletji«

    "Čeprav Slovenija trenutno živi v navideznem obdobju premirja med političnima blokoma po katastrofalnih poplavah, pa opozicija, govorimo predvsem o SDS, ves čas igra opozicijsko vlogo. Kar je seveda popolnoma razumljivo in pričakovano. Že pri vprašanju obnove po poplavah, pri katerem SDS vladi Roberta Goloba ne meče polen pod noge, so se izkristalizirale jasne ideološke razlike. Opozicija ne podpira solidarnostnega prispevka državljanov za obnovo po poplavah."

  • Janko Lorenci

    Janko Lorenci

    15. 9. 2023  |  Mladina 37  |  Kolumna

    Komentar / Drugo rojstvo javne tv?

    Mediji v Sloveniji so v slabi formi in to je slabo tudi za državo. Resne dnevnike siromašijo zasebni lastniki z malo ali nič posluha za njihovo poslanstvo, zapostavljajo profesionalizem, hlastajo po oglasih, naklade pa usihajo. Javno tv, najpomembnejši posamični medij v državi, je okupirala in na pol uničila SDS. Problem pa so tudi mediji sami: če širijo neoliberalizem, se ne smejo čuditi, da jih lastniki stiskajo za vrat, če vso politiko dajejo v isti koš, pomagajo skrajnežem in ogrožajo tudi sebe.

  • Damjana Kolar

    16. 9. 2023  |  Kultura

    Film tedna / Psom in Italijanom vstop prepovedan

    V Kinodvoru bo 20. septembra ob 20.30 premiera grenko-sladkega animiranega filma Psom in Italijanom vstop prepovedan, v katerem režiser Alain Ughetto odpotuje nazaj v času in oživi zgodovino svoje družine. Film odlikuje očarljiva stop animacija z izrazitim avtorskim pečatom. Avtor je lutkam dodal tudi predmete, ki so bili del vsakdanjega življenja tedanjih družin in jih v filmu uporabi kot del scenografije. Skozi namišljeni dialog s svojo babico Cesiro izriše takratno življenje italijanskih migrantov ter tako skozi zgodbo oživi družinsko in s tem tudi našo skupno zgodovino.

  • N'toko

    N'toko

    15. 9. 2023  |  Mladina 37  |  Žive meje

    Komentar / Poslovni model najlepšega mesta

    Davnega leta 2016, ko smo se aktivisti zavzemali za ohranitev Avtonomne tovarne Rog v središču Ljubljane, je neki dobromisleči meščan ponudil nenavaden predlog za rešitev nesoglasij med skvoterji in mestnimi oblastmi. »Zadnjič sem se vozil po podeželju in se čudil, kako je vse prazno … Zakaj se ne bi rogovci enostavno preselili ven iz mesta, kjer zemljišča niso toliko vredna in ne bi nikogar motili?« Ta mimogrede izrečeni izraz spontane zdravorazumskosti mi je do danes ostal v spominu. Ves razdražen zaradi gospodove naivnosti sem mu razložil, kar se mi je zdelo samoumevno: podeželje je z razlogom prazno in poceni … Ker tam ni služb in univerz! Ljudje moramo pač živeti in delovati tam, kjer so skoncentrirani delovna mesta, ključna infrastruktura ter izobraževalne in poklicne priložnosti. Mar ni logično, da bo v takšnih okoljih skoncentrirano tudi prebivalstvo? Toda z minevanjem let ugotavljam, da moja logika še zdaleč ni bolj samoumevna od logike tistega komentatorja. Razvoj dogodkov je kvečjemu pokazal, da selitev prebivalstva z donosnih zemljišč na manj donosna ni le neoliberalna fantazija v glavah meščanov, ampak tudi uradni poslovni model Mestne občine Ljubljana.

  • Uredništvo

    15. 9. 2023  |  Družba

    »Nacionalizirati je treba vse naftne družbe in jih postopoma zapreti«

    "Med tem, kar zagovarjam, in kar vladajoče elite nazivajo zeleni prehod, sta dve temeljni razliki. Prva je ta, da moramo uvesti kapico največje dovoljene porabe fosilnih goriv in njihovo postopno popolno opuščanje. To pomeni, da moramo preprosto reči, dobro, popolnoma brez emisij moramo biti po 10 ali 15 letih. Nacionalizirati je treba vse naftne družbe in jih postopoma zapreti. Zeleni prehod, ki ga ponuja neoliberalna elita, ne poziva k popolnemu končanju kurjenja fosilnih goriv in zaprtju naftnih družb na razvitem severu. To je temeljna razlika, druga pomembna razlika pa je, da jaz pozivam k socialističnemu zelenemu dogovoru! Socializirati je treba lastništvo produkcijskih sredstev, kmetijskih zemljišč, tovarn in druge infrastrukture. Na drugi strani je treba odpraviti motiv profita kot načina organizacije proizvodnje, profit tudi ne sme biti motiv odnosov med razvitim Severom in razvijajočim se Jugom."

  • Golob politizira policijo

    Novinarka TV Slovenija Irena Ulčar Cvelbar v seriji prispevkov prepričljivo analizira, kako je politika nastavljala generalnega direktorja policije mimo vseh strokovnih kriterijev in razpisnih pogojev, ki jih, kot kaže in kar smo slutili, zares ne izpolnjuje. Tudi v zadnjem prispevku v Odmevih je z dokazili pokazala na delovanje »sprege uradniškega sveta s politiko«, kot so v njem poimenovali patologijo razmerja med njima.

  • STA

    15. 9. 2023  |  Politika

    ZDA / Posebna predstavnica za gospodarsko obnovo Ukrajine in nove sankcije proti Rusiji

    Ameriški predsednik Joe Biden je v četrtek na položaj posebne predstavnice ZDA za gospodarsko obnovo Ukrajine imenoval nekdanjo ministrico za trgovino Penny Pritzker, državni sekretar Antony Blinken pa je naznanil dodatne sankcije proti Rusiji zaradi vojne proti Ukrajini.

  • Komentar / Usodne zablode

    Javna obravnava osnutka Zakona o energetski politiki sredi septembra 2023 je kratka, posledice pa bodo dolgoročne. To je eden zadnjih zakonov s področja energetike in hkrati med prvimi z bolj konkretnimi ukrepi upravljanja energetske politike. Zato je njegova vsebina tako pomembna – za državo, gospodarstvo in gospodinjstva. Energetskim zapletom na globalni, evropski in domači ravni očitno ni videti konca, saj se energetski prehod spreminja v politično dramo s katastrofalnimi ekonomskimi posledicami. EU je odgovorna za problematično strategijo »zelenega prehoda«, Nemčija za popoln polom svoje in skupne energetske politike. Zato imamo v EU stagflacijske razmere, težave z deindustrializacijo in deglobalizacijo, padcem produktivnosti in konkurenčnosti. Energetski sektor je motor ekonomskega razvoja in steber socialne stabilnosti, zablode na tem področju pa so lahko za EU politično in ekonomsko usodne. In Slovenija je del te zgodbe.

  • Diskriminacija guhih / Zvok tišine

    Ob jugovzhodni obali Massachusettsa leži idiličen otok Martha’s Vineyard, danes dom luksuznih vikendov in priljubljeno poletno letovišče ameriških elit, tudi številnih predsednikov, od Kennedyja prek Clintona do Obame. Zavrtimo čas nazaj v 18. stoletje, ko je bil otok še dokaj odrezan od celinske civilizacije: zaradi izoliranosti in majhne genske raznolikosti njegovih prebivalcev je življenje na otoku močno zaznamovala dedna gluhota. Na vrhuncu tega pojava, sredi 19. stoletja, se je v povprečju vsak 155. otrok na otoku rodil gluh, na nekaterih delih otoka vsak 25., ponekod pa kar vsak četrti.

  • Vlado Miheljak

    Vlado Miheljak

    15. 9. 2023  |  Mladina 37  |  Dva leva

    Komentar / Med idolatrijo in averzijo

    No, ne pričakujte prevelike objektivnosti, ko pišem o košarki. Ta pač spada med moje zasebne strasti. Strasti subjektivizirajo pogled. A vseeno, kar je subjektivno, ni nujno netočno. In moj subjektivni občutek mi pravi, da »politika« Košarkarske zveze Slovenije (KZS) ni na ravni potencialnega dometa moške reprezentance in tudi reprezentančnih akcij nasploh. Pred zdaj že davnimi šestimi leti se je reprezentanca povzpela na sam vrh evropske košarke, kar je bil izjemen uspeh, za katerega je bilo jasno vsakomur, ki vsaj malo razume to lepo igro, da se ne bo kar ponavljal. Kasneje je vselej, pač glede na aspiracije, kaj zmanjkalo. In tako se je kult reprezentance iz vsakega spodletelega poskusa začel počasi pretvarjati v zlovešči mit. V zgodbo, kakršno poznamo v naši soseščini – na Hrvaškem. Hrvati imajo slavno košarkarsko preteklost, a mizerno bero vse od sredine devetdesetih let.

  • Tisoč in ena noč / Zakaj ni nič bolj resnega od serij

    Netflix je pred desetimi leti streamingu prepustil svojo prvo originalno serijo – Hišo iz kart. Posebnost te velike premiere je bila, da je bilo vseh trinajst epizod prve sezone na voljo hkrati – tistega »čarobnega« in »disruptivnega« prvega februarja. Sezona je trajala trinajst ur. Brez testov, brez pilota, brez uvodnih rekapitulacij »prejšnjih epizod«. Kot je rekel Beau Willimon, glavni scenarist serije: »Ni se ti treba vsak teden prodajati in ni ti treba vsak teden na avdicijo. Niti ti ni treba imeti občutka, da delaš televizijo. Nihče izmed nas ga ni imel. Za nas je bil to trinajsturni film.« Netflix, ki naj bi konzumente, kot je rekel eden izmed Netflixovih šefov, »osvobodil omejenosti linearne televizije«, je s to drastično, nezaslišano in neprecedenčno potezo odprl novo poglavje obsedenosti s serijami. Obsedenost s serijami je popeljal v dobo eksponentnosti.

  • Petja Grafenauer

    15. 9. 2023  |  Mladina 37  |  Kultura

    Cukrarna / Oživljena palača

    Kmalu bosta minili dve leti od tedaj težko pričakovanega odprtja Cukrarne, s katerim je dolga leta propadajoča ljubljanska tovarna sladkorja zaživela kot naš največji galerijski prostor. Tik ob njej pa zob časa še vedno načenja manjšo, neobnovljeno Palačo Cukrarna, ki je v zadnjih mesecih postala zanimivo razstavišče. Najprej smo si tam ogledali razstavo 105 petkov o protestnem gibanju proti tretji vladi Janeza Janše, zdaj je v njej samostojna razstava Adrijana Praznika (1988), enega najbolj izstopajočih slikarjev mlajše generacije, ki je prav tako vredna ogleda.

  • Damjana Kolar

    15. 9. 2023  |  Kultura

    Vodnik po klubskih dogodkih / REJVikend

    Ne veste, kam v petek in soboto zvečer? Preverite, kaj smo izbrali za vas.

  • Uredništvo

    14. 9. 2023  |  Politika

    Naslovnica nove Mladine / Solidarni gradimo

    V petek izide nova Mladina! V novi številki, ki bo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani na voljo od petka, 15. septembra, dalje, preverite, kako so prizadeti v poplavah postali plen dnevne politike in ideološkega zavajanja. Za oblikovanje naslovnice je tokrat poskrbel Damjan Ilić, in sicer po predlogi plakata iz leta 1945 avtorja Janeza Trpina.

  • Policija / Vedno bolj zgodba o janšizmu

    Generalni direktor policije res nima prevelike sreče, dasiravno ima vplivne prijatelje v verigi. Projekt ustoličenja prijatelja Darka Muženiča, ki je prijatelj Roberta Goloba, se zatika že od samega začetka in poraja vedno več sumov. Vsak dan bolj mora biti celo zagrizeno naivnim bližje spoznanje, da smo ves čas priče neokusnemu posegu vrha politike v avtonomijo policije z določenim namenom, zaradi katere sta morala oditi notranja ministrica Tatjana Bobnar in Boštjan Lindav. Z novo politizacijo nimata posebno velike moralne težave niti koalicijski partnerki, SD in Levica: oblast je sladostrastna in prinaša obložene mize. Te pa odtehtajo mižanje na obe očesi.

  • STA

    14. 9. 2023  |  Politika

    Urbanije ni bilo na sejo preiskovalne komisije o financiranju strank

    Preiskovalna komisija DZ, ki preiskuje sume nezakonitega financiranja političnih strank, bi morala danes zaslišati nekdanjega direktorja vladnega urada za komuniciranje Uroša Urbanijo, a se je ta v sredo pozno zvečer opravičil, da ga na današnjo sejo ne bo.

  • STA

    14. 9. 2023  |  Svet

    Putin gre v Severno Korejo

    Severnokorejski voditelj Kim Jong-un je v sredo ob koncu obiska v Rusiji povabil ruskega predsednika Vladimirja Putina, naj obišče Severno Korejo. Putin je povabilo sprejel, danes poročajo severnokorejski državni mediji. Dodali so, da je Kim iz Rusije odpotoval na svoj naslednji cilj, a podrobnosti niso navedli, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

  • Uredništvo

    14. 9. 2023  |  Politika

    »Pred EU so težka in zapletena leta«

    "Ruska agresija je pripeljala še do strateške streznitve. Pokazalo se je, da EU na obrambnem področju, ne glede na številne razprave in pobude, še ne more biti neodvisna od Washingtona. Začela se je zavedati, da je puščanje držav Zahodnega Balkana pred vrati nezanemarljivo tveganje. Na področju umetne inteligence poskuša preprečiti, da bi bila povsem v senci Kitajske in ZDA. Obe orjakinji sta v bitki za globalno vodstvo v zelenih tehnologijah neizprosni."

  • Uredništvo

    14. 9. 2023  |  Družba

    »Potrošnik ni skupinska identiteta«

    "Ko se ljudje potopimo v ritual, se prepustimo simbolom, pri tem pa gre za čustveno doživljanje. Kot rečeno, je v doživljanju obredov bolj malo racionalnega. In če si otrok, je bilo to čustveno doživljanje ob ruticah, kapah in značkah še posebej intenzivno. Postaneš del nečesa večjega. Pionirska himna se je glasila: 'Mi smo slovenski pionirji, najmlajši borci, borci za prostost. Mi vsi in naši komandirji storili bomo, kar veli dolžnost …' (Avtor besedila pionirske himne je Marjan Kozina, op. a.) Tu je učinek rituala najvidnejši in to, da je izginil skupaj z nekdanjo državo, še ne pomeni, da ni imel neke vrednosti tako za posameznike kot za izgradnjo neke kolektivne identitete. Še starejša obdobja so pač poznala drugačne načine za doseganje enakih učinkov. Tudi šola, ali pa pot skoznjo, je ravno zato prav tako napolnjena z obrednimi vsebinami. Tudi danes je vse to enako, vendar pa je danes tudi kapital tisti, ki obvladuje stvari, njemu pa ni v interesu zgraditi skupnosti, ampak potrošnika. Potrošnik pa ni skupinska identiteta, smo samo posamezniki in koleščki v mašineriji. Medtem ko so obredi v zgodovini vedno preprečevali ravno to, da bi se posameznik počutil kot kolešček v mašineriji."

  • STA

    14. 9. 2023  |  Svet

    ZDA in Japonska / »Zaskrbljeni smo zaradi odnosov med Severno Korejo in Rusijo«

    Po srečanju ruskega predsednika Vladimirja Putina in severnokorejskega voditelja Kim Jong-una je Japonska danes opozorila pred kršenjem resolucij Združenih narodov o prepovedi prodaje orožja Pjongjangu. Tudi ZDA so izrazile zaskrbljenost zaradi možnosti vojaškega sodelovanja med državama, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

  • STA

    14. 9. 2023  |  Kultura

    »Zdi se, kot da živimo na vlaku, ki drvi v neznano«

    V Mestnem gledališču Ljubljanskem (MGL) bodo novo sezono začeli 15. septembra ob 20.00, in sicer s premiero komedije absurda Plešasta pevka po predlogi Eugena Ionesca in v režiji Diega de Bree. Čeprav je besedilo nastalo pred 80 leti, po besedah direktorice in umetniške vodja MGL Barbare Hieng Samobor ni izgubilo na aktualnosti oziroma veljavnosti in je v današnji Evropi več kot aktualno. Po premieri bo Dnevnik, družba medijskih vsebin, podelil nagrado najboljšemu gledališkemu ustvarjalcu ali ustvarjalki MGL v pretekli sezoni.

  • Logar na hiperventilatorju

    Anže Logar je spet v žarišču medijskih in političnih spekulacij. Skoraj nikoli ne neha biti. Na trenutke je že mučno opazovati in se spraševati, če je to premišljena strategija plenjenja pozornosti, v kateri prostovoljno ali ne sodelujejo mediji. Bo nastopil na evropskih volitvah, bo ustanovil svojo stranko, bo šel na svoje? Morda bo v svoji matični stranki SDS nadomestil nenadomestljivega šefa? Ne, nikoli ne zvemo ničesar.

  • STA

    13. 9. 2023  |  Družba

    Zveza tabornikov / Sum spolnega nasilja zoper mladoletne osebe

    V Zvezi tabornikov Slovenije (TS) so v preteklem tednu prejeli obvestilo o prijavi suma kaznivega dejanja člana vodstva enega izmed rodov zoper spolno nedotakljivost mladoletnih oseb. Kot so sporočili iz zveze, so do razjasnitve okoliščin osebo umaknili iz vseh njenih taborniških aktivnosti in nalog, pogovorili pa so se tudi s starši članov.

  • STA

    13. 9. 2023  |  Svet

    Srbija / Znižanje cen 20 izdelkov, napovedanih še več pocenitev 

    V trgovinah po Srbiji je od danes na voljo 20 izdelkov po znižanih cenah, veljale bodo do konca leta. Nove cene je določila vlada na pobudo predsednika Aleksandra Vučića, na katerega že letijo kritike zaradi izbire izdelkov, zlasti pariške salame. Ta je zato napovedal, da bodo naslednji teden znižali cene še desetim izdelkom.

  • STA

    13. 9. 2023  |  Družba

    »V Sloveniji brez osebnega zdravnika že okoli 150.000 ljudi«

    V iniciativi Glas ljudstva so kritični do usmeritev ministrstva za zdravje za leti 2024 in 2025, ki da ne naslavljajo ključnih problemov v zdravstvu - pacientov brez izbranega zdravnika, dolgih čakalnih vrst in privatizacije. Za reševanje teh problemov so pripravili novelo interventnega zakona in v DZ vložili pobudo za vložitev predloga zakona.

  • STA

    13. 9. 2023  |  Svet

    Ursula von der Leyen / »Ne smemo čakati na spremembo pogodbe, da bi izvedli širitev EU«

    Po mnenju predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen pogodb EU ni treba spreminjati pred njeno širitvijo. Unija je lahko hitreje pripravljena na širitev, je dejala v letnem nagovoru o stanju v uniji v Evropskem parlamentu. Napovedala je pregled posameznih politik, da bi ugotovili, kako je treba posamezna področja prilagoditi večji povezavi.

  • STA

    13. 9. 2023  |  Svet

    Kim Jong-un podprl Putina »v boju proti imperializmu«

    Severnokorejski voditelj Kim Jong-un je danes na vzhodu Rusije ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu zagotovil podporo v vseh njegovih odločitvah in sodelovanje "v boju proti imperializmu". Na srečanju, prvem po štirih letih, sta se zavzela za krepitev dvostranskih odnosov, Putin vidi tudi možnost vojaškega sodelovanja.

  • STA

    13. 9. 2023  |  Svet

    Putin / »Vojaško posredovanje proti Madžarski in  Češkoslovaški je bilo napačno«

    Ruski predsednik Vladimir Putin je včeraj v dolgem govoru na gospodarskem forumu v Vladivostoku med drugim dejal, da je bilo vojaško posredovanje Sovjetske zveze proti Madžarski leta 1956 in proti Češkoslovaški leta 1968 napačno ravnanje, ki je privedlo zgolj do dodatnih napetosti v odnosih med državami.

  • STA

    13. 9. 2023  |  Svet

    Neprebojni vlak Kim Jong-una

    Severnokorejski voditelj Kim Jong-un je včeraj prispel v Rusijo, za pot pa je uporabil počasno, a razkošno obliko prevoza, ki se je voditelji te države poslužujejo že desetletja. Neprebojni vlak, olivno zelene barve in okrašen z zlato črto, predstavlja varnejši in udobnejši način prevoza kot starajoča se flota severnokorejskih letal.