
16. 9. 2011 | Mladina 37 | Uvodnik
Novi prihajajo
»Funkcija ideologije je v tem, da uokviri neki pogled na določeno situacijo in socialni konflikt predstavi na način, ki omogoča eno samo rešitev.«
Mladen Dolar, filozof, 16. julija 2010, v Mladini
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

16. 9. 2011 | Mladina 37 | Uvodnik
»Funkcija ideologije je v tem, da uokviri neki pogled na določeno situacijo in socialni konflikt predstavi na način, ki omogoča eno samo rešitev.«
Mladen Dolar, filozof, 16. julija 2010, v Mladini
Ko je pred dobrim letom filozof Dolar v intervjuju za Mladino rekel, da je nastopil čas za novo stranko, se je slišalo kot fantastika. V levih krogih so bili navdušeni, a hkrati skrajno skeptični. Češ, kdo bo ustanovil stranko? Kdo se bo vanjo vključil? In predvsem - kdo bo to stranko volil? Nemogoče, nemogoče. Vsi so bili za, nihče ni hotel biti tisti.
A danes je postalo to splošno pričakovanje.
Prepričanje, da je treba prevzeti oblast, jo odvzeti sedanjim strukturam, je zasedlo javni prostor. Danes je tistih, ki v različnih anketah napovedujejo, da bodo na volitvah volili neko drugo stranko, več kot tistih, ki bi volitve abstinirali. Z drugimi besedami: volilno telo se je začelo prebujati. Prepričanje, da ni mogoče razbiti okvirja, ki ga določajo današnje stranke, se je omajalo. Ideologije, ki so do zdaj zadrževale ljudstvo v prepričanju, da je edina rešitev ta politična struktura, nimajo več dosedanje moči. Je mogoče.
A to ni edini premik. Dr. Dolar je že pred dobrim letom rekel še nekaj: če hočeš vstopiti v politiko, se moraš politiko tudi iti, moraš ustanoviti stranko in oditi na volitve. Toda doslej so vse iniciative ostajale na ravni nekakšne podporne civilne družbe, ki je za, le sama tega ne namerava narediti. Zdaj je prišel ta temeljni premik. Seveda pri tem mislimo na nedvoumnost Matjaža Hanžka, ki ni napovedal le, da nameravajo skozi gibanje ustanoviti stranko, ampak da je njihov namen še jasnejši. Na volitvah nameravajo zmagati. Kdo so oni? V resnici je vseeno. Dejstvo je, da so začeli sklicevati srečanja.
Hanžkova iniciativa ni edina. Znotraj ljubljanske univerze nastaja vsaj še ena. Tudi Zoran Janković še zdaleč ni rekel zadnje besede. In vseeno je, ali se bodo nazadnje vsi ti ljudje strnili v eno, bistveno je, da iniciative začenjajo dobivati obraze. Občutek v javnosti je, da je politika volivcem politični prostor vzela, ga sprivatizirala. Zdaj se zdi, da ga ljudstvo zahteva nazaj. Pa naj ta splošna analiza drži ali ne.
Ob objavah rezultatov anket o političnih strankah ves čas poslušamo, katera stranka bi na volitvah zmagala - pri tem pa se vedno znova spregleda, da največjo »stranko« sestavljajo tisti, ki niso pripravljeni voliti sedanjih strank.
V torek bo državni zbor ob glasovanju o novih ministrih vlade glasoval tudi o zaupnici vladi. Bo ta zaupnico dobila ali ne? Bolj verjetno je zadnje, čeprav se na izjave poslancev pred tako pomembnim glasovanjem ne gre zanašati. Zastavki so preveliki. A če zaupnica Pahorjevi vladi ne bo izglasovana, bo že naslednji trenutek postal politični prostor izjemno dinamičen. Stranke bodo morale dokončno presoditi, ali se jim bolj splača oditi na volitve ali pa postaviti novega premiera in novo vlado. Toda imele bodo omejen čas. Če v 30 dneh ne predlagajo novega predsednika vlade, predsednik republike v skladu z ustavo razpusti državni zbor in razpiše volitve. Nov državni zbor mora biti izvoljen najkasneje dva meseca po razpustitvi prejšnjega. Najkasneje v drugi polovici decembra torej.
Ti roki ne bodo veljali le za stranke, ampak tudi za vse tiste, ki se kot nove politične stranke ali liste nameravajo volitev udeležiti. Z drugimi besedami: tisti, ki želijo vstopiti v politični prostor, bodo to morali storiti res hitro. Škoda bi bilo, če bi nazadnje ideje propadle le zato, ker bi jim zmanjkalo časa. Pri čemer ne bi bilo presenetljivo, če bi sedanje parlamentarne stranke začele z razpisom volitev hiteti prav zato, da bi se izognile morebitni porajajoči se novi konkurenci.
Želje volivcev po novem so na levici izrazite, močne so tudi na desni. Razpoloženje volivcev pa tako, da je volilni izid popolnoma nepredvidljiv. Ta trenutek niti tega ne vemo, kdo vse bo na volitvah nastopil. Če te sploh bodo predčasno. Morda bomo pa imeli čez en mesec v Sloveniji že novega premiera in nove ministre. Vse je odprto. Od torka.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.