Bernard Nežmah

Bernard Nežmah

 |  Mladina 49  |  Pamflet

Ko spregovorijo pametne klopi

Kaj se zgodi s krajem, v katerem mislijo samo še klopi?

Ob stoletnici ljubljanske univerze so časniki prinesli tudi vest o frapantni aplikaciji znanosti - Prestolnica ima tudi pametne klopi. V velikem mestu se vedno najde precej pametnih ljudi, marsikdo za svojega psa poreče, kako je pameten, da pa bi se kdo pohvalil, da ima pred vhodom pameten beton, še nismo slišali. Doslej je veljalo, da oblike razmišljanja najdemo le pri živih bitjih, medtem ko za kamen, kos lesa ali plastično palico biologi in antropologi še niso poročali, da imajo razvito pamet. No, v Ljubljani se mestna oblast ponaša, da je po parkih namestila vrsto pametnih klopi.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Bernard Nežmah

Bernard Nežmah

 |  Mladina 49  |  Pamflet

Ob stoletnici ljubljanske univerze so časniki prinesli tudi vest o frapantni aplikaciji znanosti - Prestolnica ima tudi pametne klopi. V velikem mestu se vedno najde precej pametnih ljudi, marsikdo za svojega psa poreče, kako je pameten, da pa bi se kdo pohvalil, da ima pred vhodom pameten beton, še nismo slišali. Doslej je veljalo, da oblike razmišljanja najdemo le pri živih bitjih, medtem ko za kamen, kos lesa ali plastično palico biologi in antropologi še niso poročali, da imajo razvito pamet. No, v Ljubljani se mestna oblast ponaša, da je po parkih namestila vrsto pametnih klopi.

In kako so videti ta čuda? Ko se sprehajalec utrudi, bližnja klop vklopi svojo pamet in z vogala parka priskoči naravnost pod njegovo zadnjo plat? Nak, Jankovićeva pametna klop ima vgrajen polnilec za mobitel. In to zdaj velja za pametno klop. Stena domačega stanovanja, ki ima vgrajeno vtičnico za elektriko, odslej ni več navadna, temveč pametna stena.

V mestu, kjer so celo predmeti postali pametni, pameti ni več!

Prestolnica je univerzitetno mesto, ki študentom že stoletja nudi študentske domove. Nekdanje Baragovo semenišče poleg Navja je posebej simpatično študentsko domovanje, še zlasti, ker je postavljeno blizu številnim fakultetam. Pripada torej kulturni dediščini mesta. Toda mestna oblast je sklenila, da bo študente izselila. Zdaj jim je milostno odmerila še leto ali dve, potem pa se bo začela prenova, po kateri tam ne bo več študentov, ampak bolj petični najemniki. Mesto, ki vsako leto v veselje turistov investira po deset milijonov v prenovo ulic mestnega središča, je sklenilo, da študentom ne bo več nudilo domovanja - zanje naj poskrbi država. In res šolsko ministrstvo je zagotovilo, da bo iz državnega proračuna postavilo nov študentski stolpič.

Perfidno pretakanje budžeta v mestni proračun. Istočasno je Šarčeva vlada sklenila, da občinam ne bo povečala zneska povprečnine. Za Ljubljano je to vseeno, saj dosedanje mestno financiranje javnega servisa prevzema država. Prikriti način kanaliziranja vseslovenskih prihodkov na račun mestne blagajne glavnega mesta.

Ta hip je župan Zoran Janković demonstriral, da je najmočnejši politik v državi. Potem ko je parlament soglasno zahteval od ministra za okolje, da ustavi in opravi revizijo zloglasnega kanala CO, in ko je minister Simon Zajc pred vesoljnimi kamerami zatrdil, da odpadne vode ne bodo tekle prek osrednjega ljubljanskega vodnjaka, se je on nonšalantno odzval, da bo svoj projekt izpeljal do konca, saj da mu poslanci samo nagajajo. Skrb za pitno vodo v mestu, kjer so že klopi pametne, pač po njem ne spada med pametne pomisleke. In kako so ravnali dnevni mediji? So poiskali ministra Zajca in ga vprašali, ali bo ravnal kot zajec ali kot lev? Pač, sam Janković je v izjavi poročal, da se je z ministrom dogovoril in da zdaj nekaj nagaja samo ARSO, ki da ministru navkljub začenja postopek okoljske presoje gradnje.

Zakoni republike Slovenije veljajo povsod po državi, razen v Ljubljani, tu vladajo le odločitve župana Jankovića.

Pred več kot stoletjem je mestna oblast župana Ivana Hribarja ustanovila mestni arhiv in ga ponosno postavila v stavbo magistrata. Ta institucija hrani dragoceni spomin prestolnice, ki je na voljo tako raziskovalcem kot meščanom. Javni servis starih dokumentov je bil sakralni kraj celo v času okupacije - ne italijanski ne nemški okupatorji ga niso izselili, da bi v njem naselili svojo upravo in vojaštvo!!! Potem pa je več kot dekadi svoje vladavine župana Janković sklenil, da zanj ne bo več skrbel niti mu nudil strehe nad glavo, naj se pobere, kamor hoče in ve, saj bo on v njem naselil svoje zveste uradnike. Mesto ni več dolžno skrbeti za svojo dediščino!

Je poskočil minister za kulturo Zoran Poznič in ga razglasil za vandala, ki v maniri islamskih talibanov uničuje kulturno dediščino? Nak, sledi prvemu pravilu Šarčeve vlade – noben minister se ne sme upirati ljubljanskemu županu, mu nasprotovati, ga sankcionirati, kaj šele z njim javno polemizirati.

Vmes je župan Janković začutil svojo moč in sklenil, da bo na dražbi prodal zemljišče poleg rehabilitacijskega centra Soča. V proračun pač kani zvabiti novih deset milijonov. V Soči, ki je osrednji rehabilitacijski center v državi, glasno protestirajo, saj da zraven obstoječe stavbe načrtujejo gradnjo novih prostorov, ki so nujni za uspešne rehabilitacije po možganskih kapeh in drugih nevroloških boleznih.

Katera lokalna oblast bi zemljišče, ki je v neposredni bližini bolnišnice in ga ta potrebuje za svoj nadaljnji razvoj, dala na dražbo najboljšemu ponudniku? Mestni paša sledi samo še viziji novcev, usode pitne vode, zgodovinskih arhivov in bolnišnic so zanj postranske reči. Je v zadnjem primeru nastopil minister za zdravstvo Aleš Šabeder in zahteval sklic nujne seje vlade, da ustavi uničujočo samopašnost župana???????? So se pred mestno hišo zbrale množice meščanov, ki bi terjale konec uničevanja javnega dobrega?

Nak, protest je doživel le psihoterapevt Roman Vodeb, ki je na knjižnem sejmu predstavil kontroverzno knjigo Prvi spol. Mož, ki nima nobene politične moči, ni ne minister in ne župan, je s svojimi pogledi spravil v bes in protest idejno čuječo publiko.

Pod vladavino Šarčeve koalicije se bo še naprej beležil razpad javnih servisov v mestu, razen če se za protest ne odločijo pametne klopi.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.