Vlado Miheljak

Vlado Miheljak

 |  Mladina 46  |  Dva leva

Eden čaka drugega na smetišču zgodovine

(Načrt deložacije iz Bele hiše in z Erjavčeve)

»Če drži sedanji rezultat, velja moja pogojna čestitka SD in Borutu Pahorju, da to čestitko izrečem tudi uradno, pa je treba prešteti vse glasove ... SDS je zmagala v petih volilnih enotah od osmih, kar pomeni, da je Ljubljana premagala večino preostale Slovenije. V prihodnosti bo treba upoštevati tudi to, da glas centra in glas podeželja šteje enako, da glas revnega šteje enako kot glas bogatega.«
— Janez Janša je že veliko pred Trumpom opozoril, da volitve, na katerih ne zmagaš, ne morejo biti poštene (Dnevnik, 22. 9. 2008)

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Vlado Miheljak

Vlado Miheljak

 |  Mladina 46  |  Dva leva

»Če drži sedanji rezultat, velja moja pogojna čestitka SD in Borutu Pahorju, da to čestitko izrečem tudi uradno, pa je treba prešteti vse glasove ... SDS je zmagala v petih volilnih enotah od osmih, kar pomeni, da je Ljubljana premagala večino preostale Slovenije. V prihodnosti bo treba upoštevati tudi to, da glas centra in glas podeželja šteje enako, da glas revnega šteje enako kot glas bogatega.«
— Janez Janša je že veliko pred Trumpom opozoril, da volitve, na katerih ne zmagaš, ne morejo biti poštene (Dnevnik, 22. 9. 2008)

Ko sem drugi dan štetja volilnih glasov na CNN gledal neko terensko poročilo o volitvah v Georgii in o popolnoma kaotičnem štetju glasov v neki veliki dvorani ter glasnem skandiranju »We want Trump« in »Stop the count« Trumpovih privržencev pred njo, sem si rekel: »Zaboga, saj to je vendar Gruzija!« Pa sem se hitro ugriznil v jezik, saj se dejansko podobnega dogajanja v južnokavkaški republiki Gruziji (angl. Georgia) ne spomnim. Združene države Amerike, največje izvoznice demokracije, pač imajo, ne glede na to, kaj sedaj zganja Trump, težave s popolnoma zastarelim večinskim volilnim sistemom, po katerem (razen dveh izjem) volijo elektorje po načelu winner-takes-all in načelno lahko volitve izgubi tisti, ki ga je volilo tudi nekaj milijonov volivcev več kot zmagovalca. Amerika celo pri običajno nizki volilni udeležbi ni bila zmožna organiziranja volitev brez dolgega, tudi več ur trajajočega čakanja volivcev v dolgih kolonah na dežju, na soncu, na mrazu, na vročini, da oddajo glas. Zaradi pandemije je izjemno število (okoli 65 milijonov) poštnih in približno 35 milijonov predčasnih volivcev letos težavo, kljub rekordni volilni udeležbi, celo nekoliko ublažilo. Predvsem pa Amerika ne zna v realnem času prešteti in preveriti ustreznosti volilnih glasov. Leta 2000 je bil resen zaplet zaradi spornih glasovnic, t. i. butterfly ballots, v Palm Beachu na Floridi, kjer so pretežno starejši volivci, zelo verjetno v dobri veri, da volijo demokrata Ala Gora, nesorazmerno pogosto označevali sicer popolnoma marginaliziranega reformista Buchanana (na vsej Floridi je dobil samo 0,29 odstotka glasov). Na koncu, po pritožbah brez pravega epiloga, je zato na Floridi in s tem v ZDA s samo 537 glasovi prednosti zmagal Bush mlajši. Nadaljevanje zgodbe je znano. Bush je razumel sporno izvolitev kot božje znamenje in se kmalu zapletel v sveto vojno v Afganistanu in Iraku (»Bog mi je ukazal: George, pojdi in se bojuj s tistimi teroristi v Afganistanu. In sem šel. In nato mi je Bog ukazal: George, pojdi in končaj tiranijo v Iraku. In sem šel.«). Od takrat je ves svet iztaknjen iz osišča.

In ko se je že zdelo, da Amerika ne more pasti globlje, je izvolila Trumpa, ki je s prostaštvom, idiotizmi, samovoljnostjo in infantilizacijo precejšnjega dela javnosti globoko razdelil ZDA ter dodal vetra v jadra tudi evropskim populističnim demagogom. A ne glede na vse volilne in druge težave ameriške demokracije so se v ZDA doslej upravičeno ponašali z zglednim mirnim prenosom oblasti. Do Trumpa. Ta očitno ne misli mirno oditi z oblasti. Tako zares, da analitiki in vrhunski pravniki na najvišji ravni preigravajo možnosti, kako izpeljati deložacijo Trumpa iz Bele hiše.

No, nam se ob teh ameriških tegobah ni treba prav nič naslajati. Imamo svojega Trumpa, ki ima veliko manj populističnega talenta, a je v ravnanju morda še nevarnejši od pravega Trumpa. Se spomnite, da bi Janša kdaj rekel, da je pač izgubil na volitvah. Vedno je bilo krivo kaj drugega; vedno je bil kriv kdo drug. Enkrat proporcionalni sistem, ki po načelu »en volivec en glas« daje prednost velikemu številu urbanih volivcev. Spet drugič, prek Tomaža Majerja (le kdo bi to bil?), sporoča, da so Jankoviću zmago prinesli »trenirkarji« z instantno podeljenim državljanstvom; tretjič, ob zmagi Mira Cerarja, so bile krive banalne nepravilnosti na posameznih voliščih. Skratka, vselej, ko ni zmagal, so (bile) volitve ukradene.

Janša navija za Trumpa zato, ker mu je mentalno podoben. Oba imata rada golf, oba imata lepljive prste, imata težave s transparentnostjo financ in poslov, oba samovoljno razumeta in grobo ignorirata pozitivno zakonodajo in ustavo. Oba sistematično zlorabljata oblast. Oba grobo zlorabljata obveščevalne in druge službe in ustanove države ...

Grob obračun z žvižgačem Galetom ter zadnja primitivna diskvalifikacija zaradi njegove pasivne prisotnosti na območju nasilnih izgredov prejšnji teden, v kateri je bila hudo zlorabljena varnostnoobveščevalna agencija, je nazoren primer. Nekateri na podlagi postopnega prepoznavanja prisotnih razgrajačev in pretepačev na četrtkovih izgredih sklepajo in dokazujejo, da so ti bližje Janši kot petkovim protestnikom; da je mastermind teh nasilnih izgredov sam Janša. Tega ne vem. A eno je gotovo. Če teh izgredov ne bi bilo, bi si jih moral Janša v trenutku, ko mu vse polzi iz rok, izmisliti. Vlada je z zmedenimi in prepoznimi ukrepi popolnoma zavozila spopad z epidemijo. Sedaj smo res na svetovnem vrhu. Po številu umrlih na milijon prebivalcev. S tviti podpore Trumpu in osebnim žaljenjem novoizvoljenega predsednika Bidna pa je Slovenijo umestil na svetovno oslovsko klop. Svetovne politične osebnosti in svetovni mediji so s prezirom in porogom pisali ne le o Janši, ampak tudi o Sloveniji. Marsikdo pravi, da bi Janša moral molčati. A te realitetne kontrole nima. To je, kot je lepo povedal politolog Alem Maksuti, močnejše od njega.

Kakorkoli. Američani so vsemu navkljub prejšnji torek oprali svojo sramoto in poslali primitivca z avtokratskimi popadki na smetišče zgodovine. Nas to še čaka.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.