16. 4. 2021 | Mladina 15 | Dva leva
Prikletnost spominov
(s filmskimi novostmi nad Bruselj)
»Med leti 1980 in 1991, še zlasti pa med 1980 in 1985 nisi kot običajen državljan dobil sadnega jogurta, s težavo pralni prašek, sladkor, kavo. Za gorivo za avto so bile dolge vrste. Nismo smeli iti v tujino in avto smo lahko vozili vsak drug dan.«
— Poslanka SDS Mojca Škrinjar ima težave s spominom na sadni jogurt
»Vsi pohodniki so člani ZSM, 11 od njih pa jih je v vrstah ZK (46% ). Nedvomno je ta struktura pripomogla k boljšemu delovanju tako čete kot cele brigade.
Do večjega problema je prišlo le v zvezi z mladincem iz Šiške, ki ni bil pravilno obveščen o namenu pohoda in je šesti dan brigado samovoljno zapustil. Disciplina je sprva šepala, predvsem pri jutranji telovadbi …«
— Ivan Janša, komisar 1. čete brigade Ivo Lola Ribar, je imel že 1977, v času pohoda po poteh Avnoja, težave z Ljubljano in disciplino
»Premier Janez Janša in minister za kulturo Vasko Simoniti bosta odgovore na vprašanja skupine za spremljanje spoštovanja demokracije, pravne države in temeljnih pravic (DRFMG) posredovala, ko bo video o položaju medijev predvajan na javni seji pristojnega odbora Evropskega parlamenta, so za STA nocoj sporočili iz premierjevega kabineta.«
— Ivan Janša, komisar 1. čete brigade Ivo Lola Ribar, ima še vedno težave z Brusljem in disciplino (STA, 12. 4. 2021)
Psihopatologija pozna dva sorodna pojava: amnezijo in paramnezijo. Poenostavljeno rečeno je amnezija selektivna izguba spomina za določeno časovno obdobje ali za določene dogodke; paramnezija pa, nasprotno, spominjanje dogodkov, ki se nikoli niso zares zgodili. Pojava oziroma simptoma neredko sovpadata. Za nosilca simptoma ne pomenita težave, ampak praviloma rešitev. Sta redukcija neprijetnih, nepravih spominov, dogodkov, dejstev. Sta nekakšna cenzurna mehanizma, ki za nazaj konstruirata realnost. Ali kot je rekel nemški politični psiholog Welzer: »Ne realnost kot taka, ampak ritualna obdelava spominskih vtisov ustvari dejanskost oziroma resničnost na novo.« To pojasnjuje tudi pozabljanje in zadrževanje spominske materije.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.