Janko Lorenci

Janko Lorenci

 |  Mladina 36  |  Kolumna

V mrtvem teku

Za obvezno cepljenje

Epidemija znova naglo napreduje, jeseni in pozimi bo stanje morda še slabše kot pred letom v istem času. Po precepljenosti smo med zadnjimi v Uniji. V mračno prihodnost se pogrezamo.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Janko Lorenci

Janko Lorenci

 |  Mladina 36  |  Kolumna

Epidemija znova naglo napreduje, jeseni in pozimi bo stanje morda še slabše kot pred letom v istem času. Po precepljenosti smo med zadnjimi v Uniji. V mračno prihodnost se pogrezamo.

Oblast je pri obvladovanju virusa povsem odpovedala. Predvsem je na vsej črti, tudi zdravstveni, izgubila zaupanje velike večine prebivalstva, brez tega pa ni mogoče obvladati nobene splošne stiske, tudi epidemije ne. Med zaupanjem v politiko in hudostjo epidemije obstaja očitna korelacija.

Ta čas imamo najslabše možno stanje; oblast v bistvu križem rok gleda, kako epidemija napreduje, očitno sprijaznjena z vsemi že znanimi posledicami – toliko in toliko krst, omrtvičen zdravstveni sistem, gospodarska škoda, novi lockdowni … Ostati v takem položaju negiben, zgolj pri deklarativnem spodbujanju državljanov, naj se cepijo, je popolnoma neodgovorno, cinično. To velja za vso politiko, daleč najbolj pa za izvršno oblast.

Položaj je absurdno morast. Kajti na voljo imamo cepivo. Dovolj ga je, ni optimalno, redkim posameznikom lahko povzroči težave, a scela je najboljše in tako rekoč edino sredstvo za obvladovanje epidemije in edina možnost, da se je sčasoma morda celo znebimo in zaživimo normalno. Toda ta blagoslov ostaja neizrabljen, ker ga skoraj polovica odraslih zavrača.

V naših razmerah se edini realni izhod iz tega brezpotja ponuja sam od sebe – uvedba obveznega cepljenja. Pravna podlaga za to obstaja, saj je obveznost cepljenja v veljavi za kar številne bolezni. Mnoge so popolnoma pod nadzorom, a obveznost cepljenja zanje ostaja. Covid je povsem zunaj nadzora, še letos je pobral veliko življenj, zdaj se širi kot kuga – cepljenje pa ni obvezno. To je noro, morbidno.

Še več: kot je v prejšnji Mladini napisal Dino Bauk, država mora skrbeti za zdravje prebivalstva in je, po ustavi in zakonu o nalezljivih boleznih, dolžna uvesti tudi obvezno cepljenje, če so podani epidemiološki razlogi. Janševa vlada se je obveznemu cepljenju odpovedala in torej vnaprej opustila dolžnost, da skrbi za javno zdravje. Namesto tega je cepljenje prepustila prosti presoji posameznika. Ki ga je pred tem pripravila do tega, da je izgubil zaupanje v njene poteze, nasvete, zapovedi, zdravstvene in druge.

Odgovornosti pa se s tem ni znebila. Število okuženih se vsak teden podvoji, sila je velika, položaj dramatičen. Toda oblast, kot rečeno, dogajanje zgolj opazuje in z zamudo napoveduje ali sprejema ukrepe, ki so se že izkazali za neučinkovite ali pa se izvajajo le na papirju (to večidel velja tudi za PCT). O obveznem cepljenju sploh ne razmišlja. Seveda ne zato, ker ji je svoboda posameznika nenadoma sveta, ampak zato, ker je tabor proticepilcev in omahljivcev (ki so tudi volivci) tako velik, da si ne upa prevzeti odgovornosti za tako potezo. Poleg tega je Janšev odnos do virusa dvoumen. Epidemija mu pomaga nasilno preurejati Slovenijo, je njegov zaveznik, hkrati pa mu, ker jo kroti tako neuspešno, volilno škodi. Če bi uvedel obvezno cepljenje, bi se zameril številnim volivcem. A drago ga bo stala tudi polno razvita epidemija. V tem precepu čeblja o potrebi po cepljenju, vendar pušča virusu prosto pot in ponavlja znane, toda jalove poteze.

Opozicija obveznega cepljenja seveda ne more uvesti, tudi če bi hotela, saj ni na oblasti. Tako vsa politika ostaja inertna, virus pa se nemoteno širi. Politiko je treba nekako pripraviti, da se bo zganila in si drznila uvesti obvezno cepljenje.

A tveganje bo sprejela le, če bo glede tega nastopila kot celota in si tako razdelila breme negodovanja necepilcev volivcev. Tu bi morala torej sodelovati, se dogovoriti. Ostro zavračanje janšizma in sodelovanja z njim je na splošno več kot upravičeno. Toda epidemija je za Slovenijo taka grožnja, da sodelovanje na tej točki preprosto zahteva.

Kako priti do takega dogovora, je vprašanje zase. Leva sredina je v tem zagatnem položaju tako rekoč poklicana, da pride s tako pobudo; če je odgovorna, bo nekaj tvegala za skupno korist. Hkrati bo prisilila drugo stran, da pobudo sprejme ali zavrne, s tem pa prevzame odgovornost za širjenje bolezni. Lahko pa se oba pola po tihem dogovorita za cepilno sodelovanje, potem pa z odločitvijo o obveznem cepljenju prideta pred javnost. To bi bilo dobro za resnost, prepričljivost dogovora in učinkovitost take politične poteze.

V vsakem primeru bi bilo treba to obveznost podpreti s premišljenim paketom posrednih nagrad in kazni, ki bi cepljene nagradil, necepljene, ki za to nimajo upravičenih razlogov, pa kaznoval. Obveznost cepljenja bi lahko najprej uvedli za posamične skupine, denimo učitelje in celotno medicinsko osebje.

Ostaja vprašanje, ali bi tak skupni nastop politike cepljenje res pospešil. Ali pa bi, kot mislijo nekateri, celo sprožil nekak anticepilni upor, množično cepilno nepokorščino. No, ta upor že obstaja – polovica odraslega prebivalstva se noče cepiti, slabše ne more biti. In nekaj pozitivnega učinka bi uvedba obveznega cepljenja gotovo imela, že zato, ker bi politika z enotno akcijo naredila redko, res državotvorno gesto. Med drugim bi vplivala na tiste, ki cepljenje zavračajo iz nasprotovanja temu ali onemu političnemu polu.

Smo v mrtvem teku, ki bo ubil vsaj nekaj sto ljudi, povzročil hude stiske otrok, mladih, starih, nas potisnil še bolj na vzhod. Pot cepilnega prepričevanja in prosvetljevanja je izčrpana, potrebno zaupanje zakockano, ukrepi ne delujejo. Iz tega močvirja se je treba nekako skopati. Ali ne bi bilo obvezno cepljenje proti covidu v takem položaju nekaj najbolj normalnega na svetu?

Predpostavka za to je minimum odgovornosti politike, zlasti vlade, se pravi Janše. Bomo dobili ta minimum ali potrditev, da ta človek hoče ubijalski virus? 

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.

Pisma bralcev

  • Franco Juri, Koper

    V mrtvem teku

    Zelo rad prebiram kolumne Janka Lorencija. Z njimi se običajno strinjam. A Lorencijeva kolumna v Mladini, v kateri poziva vlado in opozicijo, da skupaj razglasita obvezno cepljenje, s kaznovanjem neposlušnih vred, me je šokirala. Z zaskrbljenostjo opažam, kako zadnje čase desni in levi influencerji tekmujejo v zagovarjanju obveznega cepljenja. Več

  • Dr. Roman Jerala, Ljubljana

    V mrtvem teku

    G. Franco Juri v pismih bralcev nespodobno zatrdi o “ Ihanovo-Jeralovi tezi o skeptikih cepljenja kot vojščakih lobija proizvajalcev vitaminskih preparatov«. Glede na to, da sem imel precej medijskih objav, kjer bi lahko moje izjave napačno povzeli ali okrnili, zagotovo pa sem kdaj izrekel tudi kaj napačnega, ga prosim, da navede vir za njegovo trditev. Več

  • Dr. Tom Turk, Ljubljana

    V mrtvem teku

    Bral sem Lorencija, bral Jurija. Misli obeh spoštujem, toda Jurijevo pisanje me je tokrat malo negativno presenetilo, čeprav je navedel nekaj, vsaj na prvi pogled, tehtnih argumentov. Očitno o pandemiji in cepljenju ali ne cepljenju potrebujemo umirjeno in argumentirano debato, kajti znašli smo se v shizofreni situaciji. Naj povem, da sem zagovornik cepljenja. Več

  • Franco Juri, Koper

    V mrtvem teku

    Veseli me, da sta se spoštovana dr. Roman Jerala in dr. Tom Turk odzvala na moje pismo. Sam menim, da je o vprašanju obveznega cepljenja premalo razprav in soočenja mnenj, saj žal prevladujejo enosmerni spini. V svojem odzivu dr. Jerala, ki v javnosti pogosto nastopa kot komunikator stroke, v bistvu sam odgovarja na vprašanje, ki ga meni naslavlja; naj navedem vir o njegovi trditvi, da za kritiki cepljenja... Več

  • Gregor Hrovatin, Maribor

    V mrtvem teku

    Spoštovani g. Juri! Več

  • Dr. Tom Turk, Ljubljana

    V mrtvem teku

    Zelo kratka replika na odgovor Franca Jurija. Res je, imate prav, za obstoječa cepiva so bile v celoti opravljene tri faze preizkusov, 4. faza testiranja cepiv pa ni bila opravljena, vsaj ne v celoti. Ta faza se v preizkušanju zdravil in tudi cepiv imenuje farmakovigilanca. Več

  • Primož Debenjak, Ljubljana

    V mrtvem teku

    V zadnjih tednih sem budno spremljal polemiko, ki jo je sprožil Franco Juri s svojim prvim pismom, in v zadnji Mladini mu spet odgovarja dr. Tom Turk. Ker se mi zdi, da Turk s pisanjem o prehranskih dodatkih odvrača pozornost od jedra problema, bi rad navedel nekaj pomembnih vidikov in dejstev. Trditev, da so necepljeni neodgovorni in da ogrožajo druge, nima prav nobene resne podlage. Več

  • Franco Juri, Koper

    V mrtvem teku

    Zahvaljujem se Primožu Debenjaku za izpostavljanje nekaj dodatnih argumentov, ki bi nedvomno zahtevali jasnejše odgovore stroke. Problem pa je, da, tako, kot je pandemija kompleksen in večplasten problem (ne le medicinski in virološki), tudi delovanje stroke je večkrat kontaminirano z drugimi interesi in pričakovanji; političnimi in ekonomskimi. Sedaj pa direktor NIJZ dr. Več

  • Miroslav Huskić, Dobrova

    V mrtvem teku

    V Mladini št. 43 ste objavili pismo Primoža Debenjaka, s katerim se večinoma strinjam. Na žalost pa pismo vsebuje nekatere napačne trditve, kar vrže dvom na vse, tudi na resnične podatke. Več