
22. 12. 2023 | Mladina 51 | Pamflet
Komentar / Golob na šolanju
O svobodi izražanja, nastopih predsednika vlade, pogajanjih z zdravniki pa tja do strahovlade v prestolnici
Ko so pred dobrim stoletjem v Ljubljani postavili kip Francetu Prešernu, je protestiral škof Anton Bonaventura Jeglič in prosil župana Ivana Hribarja, da naj odstrani muzo z golimi prsmi, ki da žali občutja mladih deklet in vernikov, ki hodijo mimo njega v frančiškansko cerkev molit k devici Mariji. Škof je v hipu postal objekt poroga liberalcev in libertincev, v časopisih so mu očitali izbruh blaznosti, sploh ker se vmešava v umetnost, o kateri pojma nima.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

22. 12. 2023 | Mladina 51 | Pamflet
Ko so pred dobrim stoletjem v Ljubljani postavili kip Francetu Prešernu, je protestiral škof Anton Bonaventura Jeglič in prosil župana Ivana Hribarja, da naj odstrani muzo z golimi prsmi, ki da žali občutja mladih deklet in vernikov, ki hodijo mimo njega v frančiškansko cerkev molit k devici Mariji. Škof je v hipu postal objekt poroga liberalcev in libertincev, v časopisih so mu očitali izbruh blaznosti, sploh ker se vmešava v umetnost, o kateri pojma nima.
Pred dnevi je časnik Delo objavil posrečeno karikaturo Marka Kočevarja, v kateri je tri dive slovenske politike upodobil skozi živahno razgaljene prsi. Povod ni bil festival erotike v Celju, ampak srečanje slovenske diplomacije na Brdu, kjer so Nataša Pirc Musar, Urška Klakočar Zupančič in Tanja Fajon v svojih govorih podučevale stare ambasadorske mačke, kako naj postopajo v diplomatskih krogih. Še leto in pol nazaj nobena od njih ni bila ne veleposlanica ne državna pogajalka v svetovnih organizacijah. Gospe, ki so bile še včeraj brez diplomatskih izkušenj, se danes obnašajo kot inštruktorice diplomatskega zbora. In vse so svoj vzpon v politiko opredelile kot prihod feminističnega vetra, Fajonova je izpostavila kar feminizem kot enega stebrov zunanje politike. Karikaturist se je kajpak odzval z blago erotično bodico.
Nato pa sta dve posebej vzkipeli: predsednica in zunanja ministrica, obe za časa Janševe vlade izpričani zagovornici svobode govora in izražanja, sta zdaj ogorčeni nad časopisno karikaturo. Če je doslej med svobodnjaki veljalo kot zavržno, kot napad na medije, če politik že verbalno obračunava s svojimi kritiki, zdaj onidve določata, katere karikature so primerne za objavo in katere ne. Škof Jeglič bi ju z nasmeškom blagoslovil.
Drugače kot Delov karikaturist je ravnala nacionalka v intervjuju s predsednikom vlade, ki je učinkoval kot promocijski PR. Na novo postavljenega ministra Franca Propsa je njegovo nekdanje podjetje SPL na sodišču terjalo za štiristo tisočakov, po nastopu funkcije pa sta se čudežno poravnala!????????????? A minister o vsebini poravnave ni hotel niti črhniti. Podjetje, ki posluje z vlado, je dobrohotno odstopilo od svojih terjatev? Deluje kot klasični primer klientelizma in korupcije, sploh ker vpleteni ni razkril vsebine nepričakovanega dogovora. In kaj je odvrnil premier? Nič, s tem vprašanjem ga nacionalka ni soočila. Odkar so Golobovi prevzeli, pardon - depolitizirali javno televizijo, se pojavljajo prispevki, kot da jih je urejala premierova promocijska služba. Ko se je v Parizu sešel s predsednikom Emmanuelom Macronom, nam je RTV SLO v Dnevniku prinesla žive slike njunega objema ter nagovora gostitelja, izpustila pa je besede, ki jih je izrekel slovenski gost. Pač, namesto posnetka s srečanja so prikazali izjavo, ki jo je dal potem televizijskemu novinarju, v kateri je pripovedoval o poslu Renaulta v Sloveniji. Kaj pa je povedal na skupnem nastopu z Macronom pred kamerami? To je bilo videti v dnevniku POP TV, posnetek je bil tako neverjeten, da francoski gostitelj ni mogel verjeti, kaj sliši v prevodu, in se je presenečeno ozrl proti gostu. O emigrantski krizi je namreč Golob sredi Pariza v izbranem diplomatskem jeziku povedal: To je kot obisk pri zobozdravniku: prej ko se bomo tega lotili, bolje bo za vse skupaj!
Nacionalka je očitno v skrbi za njegov imidž namesto nagovora Francozom objavila njegov odgovor reporterju RTV SLO. No, v oddaji pogovor s premierom bi lahko Goloba povprašali, da javnosti pojasni, kaj je mislil z metaforo o bolečem zobu, a namesto tega smo poslušali gostov preobrat, ko je svoje premierske polome lahkotno opravičeval, češ, da se kot dober gospodarstvenik uči zdaj kot predsednik vlade na svojih napakah. Doživeli smo glorifikacijo bedastoč. Pred meseci je svoje kikse preoblekel v frazo, da kot Primorec kdaj stelja kozle. Zdaj imamo prvega moža vlade, ki nam sporoča, da se šola za dobrega premiera!??????? Absurd - volivci ga niso izvolili, da bi vodil vlado, ampak, da se bo učil vladati.
Nejevoljni zdravniški sindikat Fides, ki je napovedal stavko, je pred dnevi prišel v vladno palačo na pogajanja. Po četrt ure so osupli sindikalisti zapustili sestanek, saj so ugotovili, da na drugi strani sploh nimajo vladne pogajalske skupine, na srečanje pa ni prišla niti ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel. Ministrica, ki je pred tedni igrivo gostila predstavnike civilne skupine Glas ljudstva, za predstavnike zdravniškega poklica ni imela časa. No, Golobovi se res hitro učijo. Nekaj ur po fiasku je vlada že napovedala, da bo formirala pogajalsko skupino za dogovor s skupino Fides.
Medtem pa so mestni svetniki Svobode potrdili sklep Zorana Jankovića, po katerem bo vse ljubljanske vrtce združil v enotno podjetje. Zoper akt o združitvi so protestirala vsa strokovna združenja, od šolskih sindikatov, pedagogov do vrtčevskih organizacij. Tu pa je nacionalka naredila pogumen korak. V dnevniškem prispevku so povedali, da pred kamero niso dobili nobenega od ravnateljev ljubljanskih vrtcev, ker so se bali javno nastopiti proti županovi nameri. Pod Jankovićem vlada med zaposlenimi v zavodih popolna strahovlada.
Mi pa poslušamo vrhovne političarke o škandalu karikaturista, ki si je privoščil nekaj jošk.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.