
12. 7. 2024 | Mladina 28 | Pamflet
Komentar / Politizacija javnih medijev
Okolje, vojna, protesti in sodni proces
Komaj so trije krajani Krškega v prispevku RTV SLO potožili nad smradom, ki se širi iz tovarne papirja VIPAP, že so prejeli tožbo, ki od njih terja odškodnino tisočaka in javno opravičilo, ker da so krnili ugled in dobro ime papirniškega podjetja. Gesta zastraševanja korporacije, ki jemlje človeku pravico, da svobodno spregovori o onesnaževanju okolja v svojem kraju.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

12. 7. 2024 | Mladina 28 | Pamflet
Komaj so trije krajani Krškega v prispevku RTV SLO potožili nad smradom, ki se širi iz tovarne papirja VIPAP, že so prejeli tožbo, ki od njih terja odškodnino tisočaka in javno opravičilo, ker da so krnili ugled in dobro ime papirniškega podjetja. Gesta zastraševanja korporacije, ki jemlje človeku pravico, da svobodno spregovori o onesnaževanju okolja v svojem kraju.
Niso prvi, pred leti je Eko-krog vodil upor v Trbovljah proti onesnaževanju cementarne Lafargue, podobno civilne iniciative že leta bijejo bitko s Salonitom v Anhovem. Čeprav zakoni in ustava varujejo zdravo okolje, so le skupine posameznikov tiste, ki opozarjajo na škodljive izpuste, inšpekcijske službe so bolj ali manj statisti, ki sami od sebe ne posredujejo. Si je predstavljati, da bi policisti po svoji presoji ne opravljali nadzorov hitrosti, ampak bi se lotili dela šele tedaj, ko bi lokalno prebivalstvo zaprlo medkrajevno cesto??? Ali še bolj konsekventno: ko bi inšpektor vložil prijavo zaradi gradnje kanala C0, ki brez predhodnega okoljskega soglasja preti, da uniči podzemni vodni rezervoar Ljubljane?
Skratka, namesto da beremo o verbalnem deliktu domačinov v Krškem, bi pričakovali, da nad tovarno papirja redno bdijo inšpekcijski nadzori, ki bi javnosti natančno poročali, kaj proizvodnja izpušča v okolje.
Natančno ugotovljena dejstva so pač eden družbenih temeljev. Iz Kijeva so pred dnevi ukrajinske oblasti sporočile, da je ruska vojska uničila otroško bolnišnico. Predstavniki misije visokega komisariata ZN za človekove pravice v Ukrajini so pred zasedanjem VS ZN sporočili, da obstaja velika verjetnost, da je otroško bolnišnico v Kijevu neposredno zadela ruska raketa. „Namerno ciljanje zaščitenih bolnišnic je vojni zločin in storilci morajo odgovarjati,“ je na zasedanju Varnostnega sveta ZN dejala pomočnica generalnega sekretarja ZN Joyce Msuya. In dan po tragediji so voditelji zahodnih držav enoglasno obtoževali Rusijo vojnega zločina.
Moskovski režim nasprotno trdi, da je bolnico utrpela napad zaradi ukrajinskega obrambnega izstrelka, ki je zadel rusko raketo usmerjeno proti vojaškemu cilju.
Kaj je povzročilo razdejanje otroške bolnice, je pomembno vprašanje, ki pa zahteva kredibilno mednarodno preiskavo, ki v podrobnosti pretehta obe možnosti. Točno pred desetletjem je bilo nad Ukrajino sestreljeno malezijsko potniško letalo, ki je letelo proti Amsterdamu, in trajalo je osem let, da je nizozemsko sodišče presodilo, da je izstrelek priletel iz separatistične ruske province Doneck ter obsodilo tri posameznike. Zdaj pa so že v enem dnevu zahodni državni voditelji odkrili vojnega zločinca!!?
V Sloveniji je nasilje trenutno blažje vrste. Travnikom v Tivoliju grozi, da ga potepta več kot desettisočglava množica na napovedanem koncertu. Zdaj pa se je pripetila obletnica - 40-letnica ustanovitve krajinskega parka Tivoli-Rožnik-Šišenski hrib, ki so jo mestne oblasti s pompom proslavile. Toda na kraj slavja je prišla številčna skupina Mladih za podnebno pravičnost, ki je napovedala referendum zoper županov odlok, ki od Zavoda za varstvo okolja prevzema pravico, da odobri množične manifestacije v zaščitenem parku. O protestu je obširno poročala komercialna POP TV. Kaj pa javni mediji? V listu Ljubljana doslej niso predstavili pogleda profesorja Toma Turka niti drugih biologov in okoljevarstvenikov. Nacionalna televizija v osrednjem dnevniku ni o protestu niti črhnila, čeravno je pred tem objavila obširni prispevek, v katerem Amnesty International izpostavlja, da evropske vlade omejujejo svobodo protestov, v prvi vrsti podnebnih. Ko pa je okoljski protest pred njenim nosom, ne poroča!?? AI je še posebej poantirala, da evropske vlade proteste zatirajo, češ da so radikalni in ekstremistični, da jim torej same podeljujejo zakonitost. In natanko isto počne v zadnjem času RTV SLO, ki se arbitrarno odloča, katere proteste bodo ovekovečili v osrednjih informativnih oddajah: Jenullovi protestniki so OK, in katerim bodo vzele vidnost in o njih ne poročali: protesti Ruparjevih upokojencev, Primcovih protestnikov zoper CO, sedaj tudi Mladih za podnebno pravičnost. Tiskovna agencija STA, ki naj bi medije oskrbovala z najnovejšimi novicami, pa je vest o protestih proti Jankovićevemu posegu v krajinski park objavila šele zvečer ob 21 uri, dve uri potem, ko je o njih poročala POP TV!?????? Da bi jim ne očitali, da so bojkotirali protestno poročanje.
Trije javni mediji so v tej temi popolnoma politizirani, daleč pod standardi zasebne televizijske hiše, saj teme, ki pripovedujejo o samopaštvu ljubljanskega župana in njegove podpornice vladajoče stranke Svobode, preprosto izpustijo ali pa jih marginalizirajo.
Vmes se v Celju začenja sojenja v zadevi Trenta, v katerem tožilec očita vodji opozicije Janezu Janši predrago prodajo parcele. Reč bo veliki spektakel. Janša je postal zunajserijski obtoženec, saj zoper njega tečejo edinstveni postopki. Ni pomniti, da so že kdaj na sodišču obsojali nekoga, da je ustno sprejel podkupnino, ne da bi o tem pričal skesanec, in sedaj, da je prodal zemljišče po bistveno višji ceni, kot ga je kupil. Tožilci denimo v zadevi Litijska ne preganjajo ne prodajalca ne eks-ministrice, pa je razlika znesla blizu 6 milijonov.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.