
18. 10. 2024 | Mladina 42 | Pamflet
Komentar / Ovadba proti meni je napad na državo
Ko premiera obravnavajo možje postave
Policija je ovadila predsednika vlade po 264. členu kazenskega zakonika: kdor drugemu obljubi, ponudi ali da nagrado, darilo ali kakšno drugo korist zanj ali za koga drugega, da bi izkoristil svoj položaj ali svoj resnični ali domnevni vpliv in posredoval, da bi se opravilo uradno dejanje, ki se ne bi smelo opraviti, ali da se ne bi opravilo uradno dejanje, ki bi se moralo ali smelo opraviti, se kaznuje z zaporom od enega do šestih let in denarno kaznijo.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

18. 10. 2024 | Mladina 42 | Pamflet
Policija je ovadila predsednika vlade po 264. členu kazenskega zakonika: kdor drugemu obljubi, ponudi ali da nagrado, darilo ali kakšno drugo korist zanj ali za koga drugega, da bi izkoristil svoj položaj ali svoj resnični ali domnevni vpliv in posredoval, da bi se opravilo uradno dejanje, ki se ne bi smelo opraviti, ali da se ne bi opravilo uradno dejanje, ki bi se moralo ali smelo opraviti, se kaznuje z zaporom od enega do šestih let in denarno kaznijo.
Premier Robert Golob se je tako znašel v rokah tožilcev, ki bodo presojali, ali je storil kaznivo dejanje, ko je od nekdanje policijske ministrice Tatjane Bobnar zahteval odstavitev več policijskih funkcionarjev. Zadeva ni nova, že dve leti se z njo ukvarjajo mediji, parlamentarna preiskovalna komisija in KPK. Nova pa je reakcija vladajoče stranke Svoboda, ki je enoglasno razglasila policijsko ovadbo kot napad na premiera.
Prvi mož vlade je konstantno alergičen na vse institucije, ki želijo preveriti njegova dejanja, tako tista iz časov, ko je vodil GEN-I, kot iz obdobja, ko vodi vlado. Najel je serijo advokatov, ki mu svetujejo, kako naj se izogne kakršnemukoli pričanju. Ker pa rad nastopa pred kamerami s kratkimi izjavami, smo dobili serijo posnetkov, na katerih en dan trdi eno, naslednjič nekaj povsem drugega. To je lik aktualnega premiera. Vodja poslanske skupine Svobode Nataša Avšič Bogovič pa se je zdaj odzvala v imenu poslancev in obtožila policijo, da s to ovadbo onemogoča delo vlade in da je to napad na delo vlade.
Ko državna inštitucija opravlja svoje delo in ugotovi nezakonito raboto pri šefu vlade, je to malopridni akt rušenja države! Gospa, ki vodijo poslansko skupino, so bili pred leti svetovalka v podjetju GEN-I. Kadri GEN-I danes vodijo državo. Toda s tem so postopki branjenja nekdanjega direktorja prestavljeni v državno politiko. Stranka Svobode, ki je na oblast prišla s parolami o vrnitvi pravne države, zdaj sama negira pravne postopke, in sporoča - katerikoli uradnik bi si drznil obravnavati kazniva dejanja našega predsednika, s tem napada vlado!??? Robert Golob je torej persona onkraj zakona, vsak postopek zoper njega je hkrati napad na državo.
Mentaliteta partijskega režima iz šestdesetih, ko so sodniki obsodili tri urednike študentskega lista Bruc, ki so v članku zapisali vprašanje, koliko stane državni proračun tekanje s štafeto mladosti z množico prireditev v čast takratnemu predsedniku Titu. Branko Šömen je dobil dve leti zapora, Feri Žerdin in Rudi Ringbauer pa leto, vsi trije v pogojni obliki, potem ko so jih imeli najprej zaprte v preiskovalnem zaporu. Pravosodje in za njimi časopisi so jim očitali napad na državno in družbeno ureditev, na ustavo in žalitev osebnosti predsednika Tita. Vse zaradi besed, koliko stane spektakel Titove štafete.
Danes avtorjev policijske ovadbe svobodnjaki resda na pošiljajo v zapor, so se pa odzvali z identično reakcijo, ko so jih obtožili napada na vlado. Pomenljiv je molk pravnih korifej, ki verbalni napad največje parlamentarne stranke ne prepoznajo kot grožnjo avtonomnemu delu policije.
A to ni edinstveni primer. Ko je pred meseci Zavod za varstvo narave z odločbo ustavil koncert estradnika v Tivoliju, je župan nezadovoljen z odločitvijo dal spremeniti mestni odlok, po katerem so zdaj njegove službe tiste, ki odločajo o manifestacijah v krajinskem parku. Njegova lista v mestnem svetu nima zadostne večine in prav svetniki Svobode so mu pristavili svoje glasove pri izglasovanju postave, s katero je iz odločanja odstranil institucijo, ki mu formalno ni podrejena. Janković in Golob družno nastopata kot politika, ki ne trpita omejevanja svoje oblasti v imenu zakonov in postav.
Takšen tip oblastnikov je sicer značilen za dežele, kjer ni medijske svobode. Slovenije vanje ne vključujejo. Toda pred tednom je na preiskovalni komisiji o kanalu C0 spregovoril biolog dr. Mihael Toman in izpostavil, da v tako zastavljenemu projektu nad mestnim vodnjakom lahko v podzemne vode odtekajo patogeni, ki lahko vodijo v bolj ali manj nevarna zdravstvena stanja, in celo hormonski motilci. In kako so veliki mediji prenesli zaskrbljene besede univerzitetnega profesorja, enega največjih poznavalcev onesnaževanja voda? V osrednji dnevnik nacionalke ni prišel, pač pa je njegov nastop povzel spletni MMC, ki teh besed ni prenesel, namesto njih je izpostavil njegovo skepso, da ni snovi, ki bi kanalizacijo 100-odstotno ščitile pred iztekanjem. Kar sicer pomeni isto, le da se bralca, ki ne pozna konteksta, to miselno sploh ne dotakne. Podobno ali še manj so poročali drugi osrednji mediji. Edina, ki je izčrpno predstavila pogled eksperta, je bila Nova24 TV. In usodna kontaminacija ljubljanske pitne vode je eno najbolj vitalnih vprašanj, ki pa mu mediji ne namenjajo pozornosti.
Z mediji nasploh je sicer vrag. Iz Ukrajine so nam v minulih dneh javljali vesti, da so bili v ruskih napadih na Harkov in Odeso ubiti trije ljudje, v napadu na Mikolajiv še ena žrtev, zraven pa so navedli, da so ruske sile zavzele vas v donbaški regiji. Pri čemer niso navedli nobenih žrtev, ne pri vojaštvu branilcev ne agresorjev. Natančno nam poročajo o žrtvah med civilisti, s fronte, kjer so spopadi z ognjem najsrditejši in je košnja smrti najhujša, pa dobimo tehnični opis - zavzeli so še eno vas.
Previdno z branjem množičnih medijev.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.