Komentar / Ostanimo optimisti

Za uspešen spoprijem s podnebnimi spremembami sta nujna globalno sodelovanje in zaupanje. Tu se začenja nova ureditev sveta ali konča uspešnost sedanje civilizacije.

Devetindvajseta konferenca Združenih narodov o podnebnih spremembah (COP 29) poteka v senci velikih geopolitičnih trenj, novih strateških zavezništev, trgovinskih vojn in vojaških spopadov. V takšnih razmerah so dogovori vse težji, dogovorjeno pa brez prave teže. Sposobnost za ukrepanje se sicer krepi, možnosti dejanskega globalnega sodelovanja pa se celo zmanjšujejo. Zato je podnebna hipokrizija ob naraščajoči politični entropiji in gospodarskem kaosu vse večja, vključujoč in pravičen prehod v razogljičeno družbo pa tako težavna agenda. COP 29 se tokrat posveča predvsem ekonomskim zmogljivostim držav za preprečevanje izpustov toplogrednih plinov in prilagajanje na podnebne spremembe. Osrednja, pa tudi stara dilema je, kako porazdeliti stroške in vire financiranja drugačnega razvoja, predvsem nove energetske paradigme. Koliko morajo plačati razvite države, za koga in kam investirati, da bi bil prehod gospodarsko učinkovit in politično pravičnejši za manj razvite. Podnebni ukrepi bi morali postati presečišče političnega povezovanja in ne ekonomskega razdvajanja. Most med bregovi preživetja sedanje civilizacije in njenim kolektivnim propadom.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.