-
22. 6. 2016 | Kultura
Prenovljeni londonski muzej sodobnih umetnosti Tate z rekordnim obiskom
Londonski muzej sodobnih umetnosti Tate Modern je z novim prizidkom in prenovljeno stalno postavitvijo konec tedna pritegnil rekordno število obiskovalcev. Kot so sporočili iz galerije, so jih zabeležili kar 143.000, od tega več kot 54.000 v soboto, kar je enkrat več, kot jih sicer naštejejo v dnevih največje obiskanosti.
-
21. 6. 2016 | Svet
Kako je ameriška velebanka Goldman Sachs za zajtrk pojedla Dance
Znano je, da ameriška velebanka Goldman Sachs na kratek rok ustvarja dobičke na račun dela drugih. Novo je, da je žrtev njene pogoltnosti postala Danska, ena najbogatejših držav v Evropski uniji (EU). Pred dvema letoma je banka Goldman Sachs od danske države kupila 19-odstotni delež v nacionalni energetski družbi Dong Energy. Zanj je plačala 8 milijard kron, kar je 1,2 milijarde dolarjev. V času nakupa je bila družba Dong Energy ocenjena na 6,7 milijarde dolarjev, kar pomeni, da je banka Goldman Sachs svoj delež dobila poceni.
-
21. 6. 2016 | Politika
"Če bi ostali v Jugoslaviji, bi bili ujetniki Miloševiča"
Predsednik prve slovenske demokratično izvoljene vlade Lojze Peterle je prepričan, da je bila odločitev za samostojnost prava. "Če bi ostali v Jugoslaviji, bi bili ujetniki koncepta Slobodana Miloševića o veliki Srbiji, pod katerim si ne predstavljam nobenega pametnega razvoja," je dejal za STA. Meni tudi, da brez Demosa ne bi bilo osamosvojitve.
-
21. 6. 2016 | Kultura
Raznolike tematike fotozgodb Jožeta Suhadolnika
V Galeriji Vžigalica v Ljubljani bo od 23. junija do 28. avgusta na ogled fotografska razstava Jožeta Suhadolnika z naslovom Fotozgodbe: 35, ki predstavlja strnjen pregled njegovega petintridesetletnega fotoreporterskega dela. Suhadolnik, ki je zaznamoval tako slovenski medijski prostor kot tudi sfero avtorske fotografije, nam skozi izbrane fotozgodbe razkriva raznolike tematike; nekatere so ga zaposlovale skozi celotno obdobje, druge pa le v posameznih projektih aktualnega dogajanja.
-
21. 6. 2016 | Svet
Včerajšnji dan je bil pred 16 leti razglašen za svetovni dan beguncev. V Evropi je begunska kriza že postala najhujša kriza po drugi svetovni vojni. Visoki komisariat ZN za begunce (UNHCR) namreč ugotavlja, da po svetu še nikoli ni bilo toliko ljudi na begu, kot jih je bilo lani. Število beguncev, notranje razseljenih in prosilcev za azil se je lani povzpelo na 65,3 milijona ljudi. Leta 2014 so po svetu zabeležili manj – 59,9 milijona beguncev, notranje razseljenih in prosilcev za azil.
-
21. 6. 2016 | Politika
Hrvaški sabor se bo razpustil, sledijo predčasne volitve
Hrvaški poslanci so včeraj z veliko večino odločili, da se bo parlament razpustil 15. julija. Takrat bo začel teči ustavni rok za izvedbo predčasnih parlamentarnih volitev, ki jih bo razpisala predsednica države Kolinda Grabar-Kitarović. Pričakovati je, da se bodo hrvaški volivci na volišča odpravili v prvi polovici septembra.
-
21. 6. 2016 | Kultura
Mlada londonska zasedba The Ephemerals na odru Jazzlenta
Na letnem odru Lutkovnega gledališča Maribor bo 28. junija ob 22.00 prvič v Sloveniji nastopila mlada londonska zasedba The Ephemerals, za katero pravijo, "da igra soul in funk iz nekih drugih časov, ko so kraljevali Otis Redding in Marvin Gaye." Skupina, ki je do sedaj izdala dva albuma Nothing is Easy (2013) in Chasin Ghosts (2015), bo dva dni pred mariborskim koncertom nastopila na slovitem Glastonbury Festivalu.
-
20. 6. 2016 | Družba
Po ZDA potekale številne parade ponosa
Junij je mesec za parade ponosa skupnosti LGBT in konec minulega tedna so festivali in parade potekali po številnih večjih mestih – od Denverja, Chicaga, Columbusa, New Orleansa in Syracusa do Providenca v Rhode Islandu. Prireditve so, predvsem zaradi dogodka v Orlandu, potekale ob strogih varnostnih ukrepih. Po ZDA so nosili tudi transparente z imeni in fotografijami pobitih.
-
17. 6. 2016 | Mladina 24 | Politika
Štiri največje tobačne multinacionalke, Philip Morris International, British American Tobacco, Imperial Tobacco in Japan Tobacco International, so združile moči proti Sloveniji. Že leto dni usklajeno stopnjujejo pritisk na državne ustanove, predvsem ministrstvo za zdravje, finančno ministrstvo, finančno upravo (FURS) in gospodarsko ministrstvo, pa tudi politične stranke, kot je SMC. Njihovi lobisti iz Ljubljane, Zagreba ali Londona so se v zadnjem letu srečali z več kot 50 funkcionarji in uradniki. Poleg tega so tobačne multinacionalke v Sloveniji naročile celo vrsto raziskav in pravnih mnenj. Njihov cilj je preprečiti strožjo tobačno zakonodajo, ki nastaja v okviru slovenske zdravstvene reforme. Dve ministrstvi, ministrstvo za finance in ministrstvo gospodarstvo, sta očitno pod pritiski že klonili. V uradnih stališčih do predloga zakona, ki smo jih pridobili, ministrstvi ponavljata, kar sta slišali od tobačne industrije.
-
20. 6. 2016 | Kultura
Na Mladininem odru v Jazz klubu Satchmo bo 28. junija ob 23.00 nastopili dvojec Stereo Banana iz Niša, za ogrevanje in after v zvokih beata, trip hopa in lo-fija pa bosta poskrbela Bajc in .čunfa, člana glasbenega laboratorija Bora.
-
20. 6. 2016 | Svet
V Nemčiji množične demonstracije proti rasizmu
Konec preteklega tedna so v Nemčiji potekale množične demonstracije proti rasizmu in desničarskim populističnim skupinam, na katerih se je zbralo več deset tisoč ljudi. Demonstracije so se začele v soboto v Bochomu, v nedeljo pa nadaljevale v Berlinu, Leipzigu, Münchnu in še 16 manjših mestih. Velika demonstracija se je v nedeljo odvila tudi v Hamburgu.
-
20. 6. 2016 | Kultura
Absurdna karikatura moške tekmovalnosti
V atriju Slovenskih železnic (letni kino Kinodvorišče) bo od 22. junija dalje na ogled film Chevalier, tretji celovečerec prve dame mladega grškega filma Athine Rachel Tsangari, ki pod drobnogled vzame moško tekmovalnost, skupinsko dinamiko in "krizo srednjih let." Igralska šesterica Yorgos Kendros, Panos Koronis, Vangelis Mourikis, Makis Papadimitriou, Yorgos Pirpassopoulos, Sakis Rouvas je na sarajevskem filmskem festivalu prejela skupno srce Sarajeva za najboljšo moško vlogo.
-
20. 6. 2016 | Družba
Kako je seksizem zaviral raziskovanje vesolja
Ameriški zgodnji vesoljski inženirji so ignorirali računalnike, ker so programiranje smatrali kot žensko delo, piše Natalia Holt za Atlantic. Potrebovali so veliko časa, da so začeli ceniti digitalno tehnologijo, saj so veliko bolj zaupali »računalnikom« iz mesa in krvi. Moški inženirji so dolgo časa menili, da je računalniško programiranje pod njihovim nivojem in ženske so bile tiste, ki so prve spoznale potencial v digitalni tehnologiji. Strah pred tehnologijo je imel dolgoročen vpliv za raziskovanje vesolja, saj so ženske obvladale računalnike že dolgo preden so te sposobnosti postale cenjene.
-
20. 6. 2016 | Svet
Steinmeier: za dialog namesto tankovskih parad
Več kot 31 000 vojakov se na vojaških manevrih pod imenom "Anakonda-16" udeležuje vojaških vaj, s katerimi želijo članice zveze NATO pokazati svojo pripravljenost, da se uprejo, kot to razglašajo v državah, ki so na te manevre poslale svoje vojake - grožnjam Rusije. Manevri so se pričeli sedmega junija, simulirajo pa (le nekaj dni pred 75. obletnico napada Nemčije na Sovjetsko zvezo) napad Rusije na Poljsko. Trajali bodo dva tedna, v njih pa sodeluje tudi 14 000 vojakov iz ZDA, 12 000 iz Poljske, 1000 iz Velike Britanije, več sto zračnih plovil in okoli 3000 vozil. Vendar pa kljub temu vse članice zveze NATO niso navdušene zaradi takšnega razvoja dogodkov. Kljub temu, da je Nemčija v Evropi največja in ena od najpomembnejših članic zveze NATO, je nemški zunanji minister Frak-Walter Steinmeier opozoril, da bi manevri zveze NATO lahko pred skorajšnjim vrhom zveze NATO v Varšavi julija letos zgolj še podžgali strasti v Rusiji in v članicah zveze NATO ter je zato pozval k dialogu z Rusijo. Po njegovi oceni naj bi tudi prihodnji podobni manevri v Evropi "škodili varnosti v regiji."
-
20. 6. 2016 | Politika
VB: Nadaljevanje referendumske kampanje o EU
V Veliki Britaniji po nekaj dneh prekinitve nadaljuje referendumska kampanja o izstopu iz Evropske unije. Britanski ministrski predsednik je ob nadaljevanju kampanje poudaril, da bi izstop Velike Britanije iz EU pomenil, da bo država najverjetneje zapadla v recesijo, zaradi katere bo postala »trajno revna«, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Cameron je v časniku Sunday Telegraph volivce pozval, naj glasujejo za tolerantno, liberalno Britanijo. Neopredeljenim je dejal, da naj v primeru neodločenosti ne odidejo na volišča.
-
19. 6. 2016 | Politika
Udeleženci Parade ponosa znova pozvali k strpnosti
Po ljubljanskih ulicah so se že šestnajsto leto sprehodili udeleženci Parade ponosa, tokrat jih je bilo po ocenah organizatorjev okoli 1500. Z geslom Mi nismo nič od tega so poudarili, da ne bodo dopuščali krivične, na predsodkih temelječe obravnave določenih posameznikov. K strpnosti so znova pozvali tudi v luči nedavnega napada v ZDA.
-
18. 6. 2016 | Kultura
Vseslovenska akcija muzejev, galerij in drugih razstavišč
Pod okriljem Skupnosti muzejev Slovenije bo v soboto, 18. junija potekala 14. Poletna muzejska noč, v kateri bo letos sodelovalo okoli 80 ustanov iz vse Slovenije. Tradicionalna akcija slovenskih muzejev, galerij in drugih razstavišč, ki poteka tretjo soboto v juniju, se je prvič zgodila leta 2003 na pobudo ljubljanskega Mednarodnega grafičnega likovnega centra (MGLC). Muzeji, galerije in razstavišča bodo med 18. in 24. uro brezplačno odprli svoja vrata in za obiskovalce pripravili pester program prireditev - od vodstev, ustvarjalnih delavnic, projekcij, pogovorov - do otvoritev razstav, koncertov, demonstracij in degustacij.
-
17. 6. 2016 | Mladina 24 | Uvodnik
Ilirska Bistrica je pomemben volilni okraj za stranko DeSUS. In ker volitve nikoli niso oddaljene več kot štiri leta, so politične stranke ves čas v pripravljenosti. Ta teden se je izkazalo, kako zelo so pomembne lokalne zadeve ene stranke, cela koalicija se lahko zamaje zaradi njih. Tako je DeSUS odrekel podporo ministrici Anji Kopač Mrak, ker slednja noče vplivati na potek imenovanj v zavodu Dom starejših občanov v Ilirski Bistrici, kot rečeno, pomembnem volilnem okraju stranke. Ali kot je to prostodušno opisal vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša: »Mi želimo na ravni različnih zavodov, kot so domovi starejših občanov in centri za socialno delo, politiko dejansko s prisotnostjo naših predstavnikov na nek način kreirati.« In ko so ga novinarji vprašali, mar gre res za upravljanje prav določenega doma upokojencev, je mirno priznal, da je bila to ena od tem, ki so jo odprli.
-
17. 6. 2016 | Politika
Staš Zgonik o tem, kako sta dve ministrstvi podlegli tobačnim lobijem
Pogovor je nastal na podlagi članka Podlegli tobačnemu lobiju>>
https://w.soundcloud.com/player/?url=https%3A//api.soundcloud.com/tracks/269365565&color=ff5500&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false
-
17. 6. 2016 | Kultura
Klubsko dogajanje za petek in soboto.
-
16. 6. 2016 | Svet
Trump ima dovolj kritik s strani republikancev
Republikanski predsedniški kandidat Donald Trump je voditelje stranke v četrtek pozval, naj ga nehajo kritizirati in se raje ojunačijo, sicer bo moral stranko sam povesti do zmage na splošnih volitvah novembra. Republikanski voditelji namreč bežijo pred novinarskimi vprašanji o njihovem predsedniškem kandidatu. Skrbi jih Trumpovo govoričenje o tem, da predsednik Barack Obama podpira teroriste.
-
16. 6. 2016 | Svet
Francozi so izgubili veselje do življenja
V Parizu je v tem tednu spet več deset tisoč Francozov demonstriralo proti reformi trga dela. Demonstrantom so se pridružili tudi zaposleni na Eifflovem stolpu, zato so morali ta magnet za turiste zapreti za oglede. »Boj še zdaleč ni končan,« je po poročanju Die Zeita dejal Philippe Martinez, vodja sindikata CGT. V Guardianu opozarjajo, da so protesti v Franciji pomembni za druge evropske države. Gre za to, ali bodo delodajalci tudi v Franciji – kjer so ponosni na delavske pravice in na socialno varnost, ki jo zagotavlja država – v prihodnje lahko tako zlahka odpuščali zaposlene in spreminjali delovne pogoje, kot jih lahko v Veliki Britaniji po spremembah, ki jih je uvedla vlada Margareth Thatcher.
-
16. 6. 2016 | Kultura
Deset kulturnih dogodkov od četrtka do nedelje
Izbor dogodkov od 16. do 19. junija.
-
16. 6. 2016 | Politika
Karamarko odstopil s položaja podpredsednika hrvaške vlade
Podpredsednik hrvaške vlade in predsednik HDZ Tomislav Karamarko je danes sporočil, da odstopa s položaja v vladi, kot so v stranki napovedali že prej. Karamarko je na novinarski konferenci na sedežu HDZ k odstopu znova pozval premierja Tihomirja Oreškovića in drugega podpredsednika vlade Boža Petrova. Kot je pojasnil, je njegov odstop posledica odnosov v vladi, ter da se je zanj odločil prejšnji teden. Poudaril je, da odstop ni povezan z ugotovitvijo komisije za ugotavljanje navzkrižja interesov, ter da je do tega prišlo, ko si je prizadeval za prekinitev arbitražnega postopka, ki ga je hrvaška vlada sprožila proti madžarski družbi Mol.
-
16. 6. 2016 | Politika
Ob neuspeli interpelaciji vse ostrejši toni v koaliciji
Ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anja Kopač Mrak ostaja na položaju. Interpelacijo je podprlo 43 poslancev, proti jih je bilo 38. Večina včerajšnje razprave, ki so jo predlagali v SDS, se je sicer nanašala na primer odvzema dveh otrok starim staršem. Predlagatelji so ministrici očitali odgovornost za nezakonita in neustavna ravnanja pristojnih institucij, skupaj z ostalimi podporniki interpelacije pa med drugim tudi kadrovanje po politični liniji in neučinkovitost delovanja ministrstva. Čeprav je za interpelacijo glasovalo več poslancev kot proti, pa predlagatelji nazadnje niso uspeli prepričati zadostnega števila poslancev. Za razrešitev ministrice bi jih namreč interpelacijo moralo podpreti vsaj 46.
-
15. 6. 2016 | Svet
Aktualni trgovinski sporazumi so zgolj podeljevanje oblasti velikim korporacijam
Zaradi sporazumov o prosti trgovini med EU in Kanado (CETA) in med EU in ZDA (TTIP) je vse več napetosti med evropsko komisijo in članicami EU. Poznavalci opozarjajo, da evropska komisija celovitega gospodarskega in trgovinskega sporazuma s Kanado CETA, ki ga je že podpisala, ne želi poslati v ratifikacijo kot »mešani sporazum«, ampak kot »čistega«, poroča Frankfurter Allgemeine Zeitung. »Mešani sporazum« pomeni, da o njegovi ratifikaciji ne bi odločali parlamenti držav članic vključno s slovenskim državnim zborom, ampak samo evropski parlament. Evropska komisija namerava svoj predlog objaviti v začetku julija.
-
15. 6. 2016 | Politika
»Najprej so prišli po Assangea ...«
Ustanovitelj WikiLeaksa Julian Assange je že več kot štiri leta »ujet« na ekvadorskem veleposlaništvu v Londonu, kjer je bil prisiljen zaprositi za politični azil. Tja se je zatekel pred pregonom ZDA, zatem ko ga je podpredsednik Joe Biden označil za »digitalnega terorista«. Zlasti mediji v ZDA Assangea pogosto uvrščajo v isto skupino kot žvižgače, čeprav je dejansko urednik in založnik. 19. junija se bodo v Bruslju zbrali zagovorniki svobode govora in se hkrati zavzeli za končanje tega nesmiselnega političnega pregona. Med govorniki so med drugimi tudi Noam Chomsky, Patti Smith, Michael Moore, Ken Loach, Srećko Horvat, Laibach in Slavoj Žižek.