• Uredništvo

    14. 10. 2021  |  Družba

    »Tudi zelo inteligentni ljudje so delali grozljive stvari«

    "Inteligentnost je namreč zgolj ena od lastnosti človeka, njegove duševnosti in celotnega bitja. Tisto, kar v razpravi o inteligentnosti navadno pogrešam, je to, da se ne zavedamo, da so pomembne tudi druge stvari. Obstajajo namreč strašno inteligentni posamezniki, ki pa so osebnostno popolnoma neartikulirani in asocialni. Znana je cela plejada primerov iz sodne prakse, kjer imamo opravka z zelo inteligentnimi ljudmi, ki pa so delali grozljive stvari. Ne želimo si le malih genialcev – želimo si zelo sposobne, pronicljive, bistre in vendarle integrirane, uravnotežene, srečne in prijazne ljudi. Malčke in mlade, ki se bodo razvili v takšne odrasle. To pa pomeni, da je treba ves čas delati na celotni človekovi osebnosti."

  • STA

    14. 10. 2021  |  Svet

    Nizozemska princesa bi se lahko poročila z žensko in vseeno postala kraljica

    Član nizozemske kraljeve družine se lahko poroči z osebo istega spola, ne da bi se moral odpovedati pravici do prestola, je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa v pismu parlamentu zapisal nizozemski premier Mark Rutte, ki je poudaril, da gre za "povsem hipotetično vprašanje".

  • Oštro.si

    13. 10. 2021  |  Svet

    Karibski pristan za premoženje bioplinarn

    »Globalna gospodarska kriza je v letu 2011 v krizo pahnila ogromno podjetij, zato smo še posebej ponosni, da smo v tem pogledu izjema,« se je v poslovnem poročilu za tisto leto pohvalil Miran Hrženjak, tedanji direktor mariborskega podjetja Keter Organica.

  • Predlog za umik »informacijske limone«

    Spodaj podpisane sodelavke in sodelavci Sledilnika se zahvaljujemo za "informacijsko jagodo" - nagrado za izjemen dosežek na področju informacijskih znanosti -, ki nam jo je podelilo strokovno združenje konference Informacijska družba, ki jo sestavljajo sodelavci Inštituta Jožef Stefan, Slovensko društvo za umetno inteligenco, Slovensko društvo Informatika, slovenska podružnica društva ACM in Inženirska akademija Slovenije. Ob tem izražamo začudenje nad odločitvijo strokovnega združenja, da se priznanje za "neizjemen dosežek", t.i. "informacijsko limono", sočasno podeli Informacijski pooblaščenki. Odločitev glede informacijske limone ocenjujemo kot neprimerno in neutemeljeno. Informacijska pooblaščenka je namreč po našem mnenju v zadnjem letu in pol vestno opravljala svoje delo.

  • Oštro.si

    12. 10. 2021  |  Svet

    Ciprska naveza nekdanjega župana 

    »Hrastovec 130, Slovenija.« To je naslov, ki ga je ciprsko podjetje M.E Nominees kot slamnati družbenik leta 2011 navedlo v obrazcu za ustanovitev družbe Powerlight Investments na Britanskih Deviških otokih, razkritega v Pandorinih dokumentih.

  • DK, STA

    13. 10. 2021  |  Družba

    STA toži državo in Ukom

    Na glavni obravnavi v tožbi STA zoper državo in njenega predstavnika Ukom je sodnica Jelka Rozman združila vse štiri zahtevke za izvršbo za izplačilo mesečnega nadomestila za opravljanje javne službe. Ker gre po besedah Jelke Rozman za izključno pravno vprašanje, zaslišanja prič ne bo. Sodba se pričakuje konec novembra oz. začetek decembra.

  • Profesor Bavcon žal ne more več odgovarjati na napade

    Zaposleni na Inštitutu za kriminologijo pri Pravni fakulteti z ogorčenjem obsojamo pogrom nad našim dolgoletnim sodelovcem, pravkar preminulim zaslužnim profesorjem dr. Ljubom Bavconom, ki ga na družbenih in drugih medijih izvajajo nekateri nosilci oblasti in njihovi podporniki. Lažnive obtožbe, ki jih zoper umrlega usmerjajo, je profesor sam večkrat dokumentirano ovrgel. Zaničevanje njegove osebe in dela ter pomanjkanje vsakršne pietete pa odražata vso arogantnost oblasti, proti kateri se je boril vse življenje.

  • Uredništvo

    13. 10. 2021  |  Družba

    »Populizem izkorišča pogosto upravičene frustracije in manipulira z njimi«

    "Težava populista je v tem, da mu niti uspešen prevzem vseh nadzornih mehanizmov in podsistemov v družbi dolgoročno ne zagotavlja zaščite pred ljudskim nezadovoljstvom, vključno z nekaterimi, ki so ga v preteklosti navdušeno podpirali. Razlog je preprost. Populizem izkorišča pogosto upravičene frustracije in manipulira z njimi zato, da delegitimizira politično konkurenco in se zavihti na oblast, a potem nima ne interesa ne kompetenc, da bi probleme in krivice, ki jih je izkoristil v pohodu na oblast, tudi rešil." 

  • IK, STA

    12. 10. 2021  |  Politika

    Svet stranke DeSUS odrekel vsakršno podporo Janševi vladi

    Svet DeSUS je na današnji seji podprl dokument, s katerim odrekajo vsakršno nadaljnjo podporo vladi, je v izjavi za medije dejal predsednik DeSUS Ljubo Jasnič. Hkrati vlado, ki so jo sicer zapustili že decembra lani, pozivajo, naj nemudoma odstopi in razpiše predčasne volitve, "da država dobi legitimno vlado z večinsko podporo prebivalstva".

  • STA

    12. 10. 2021  |  Politika

    Hojs: »Slovenija se uvršča med peto in osmo mesto najbolj varnih držav«

    Minister za notranje zadeve Aleš Hojs, ki je danes nagovoril udeležence 5. dneva nacionalne varnosti v državnem svetu, je dejal, da se Slovenija uvršča med peto in osmo mesto najbolj varnih držav. Zaslugo za to je pripisal varnostnim sistemom in tudi vzgoji - "od najmlajših do tistih, ki usmerjajo aktivnosti in načrtovanje tega področja."

  • DK, STA

    13. 10. 2021  |  Svet

    Neonacista pokopali v grob judovskega muzikologa

    Pokop neonacista v grob judovskega muzikologa Maxa Friedländerja v bližini Berlina je v nemški prestolnici sprožil ogorčenje, pritožbo je vložil tudi berlinski komisar za boj proti antisemitizmu, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

  • DK, STA

    13. 10. 2021  |  Družba

    NIJZ: »Število primerov mišje mrzlice letos enormno poraslo«

    Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je letos doslej prejel prijave o 562 primerih mišje mrzlice, kar je veliko več kot lani, ko je v celem letu prejel 14 prijav. Med obolelimi je 240 oseb potrebovalo bolnišnično zdravljenje, ena oseba je umrla, so za STA pojasnili na NIJZ. Letos je tudi več primerov zajčje mrzlice.

  • DK, STA

    13. 10. 2021  |  Politika

    Boj proti vsem oblikam nasilja nad ženskami

    Varuh človekovih pravic ob objavi poročila skupine strokovnjakov Sveta Evrope o uresničevanju istanbulske konvencije poziva pristojne organe, da sprejmejo strategijo za boj proti vsem oblikam nasilja nad ženskami. Društvo za nenasilno komunikacijo pa meni, da se bo treba v prihodnje osredotočiti na delo s posebej ranljivimi skupinami žensk.

  • Danes je nov dan

    13. 10. 2021  |  Družba

    K-apitalizem

    Južnokorejska popularna kultura je v zadnjih letih postala globalen fenomen. Milijone ljudi po vsem svetu navdušujejo južnokorejski filmi, serije, kulinarika in verjetno najbolj priljubljen izvozni produkt – njihova popularna glasba ali K-pop

  • Uredništvo

    13. 10. 2021  |  Družba

    »Neoliberalizem in medicina nas prepričujeta, da gre za problem posameznika«

    "V neoliberalizmu refleksija družbenih okoliščin, ki pogojujejo pandemično, globalno širjenje anksioznih in depresivnih motenj, ni zaželena. Po neoliberalistični ideologiji si za svoje življenje odgovoren predvsem sam. Vsi naj bi imeli enake možnosti in priložnosti – izkoristi jih, vse je odvisno od tebe. Če boš vztrajen, učljiv, če boš dovolj vlagal v svoje zdravje, v razvijanje znanj in veščin, boš uspel. A raziskave kažejo, da se družbena neenakost, ki je gojišče vseh vrst telesnih, duševnih in socialnih patologij, povečuje. Možnosti za uspeh je vse manj. Ampak namesto da bi širjenje anksioznih in depresivnih motenj razumeli kot signal družbene patologije, nas neoliberalistična ideologija na čelu z medicino prepričuje, da gre za problem posameznika oziroma za problem strukture in kemije njegovih možganov. Kriv naj bi torej bil vsak sam, njegov serotonin, in zato, kot pravi Renata Salecl, je toleranca do tesnobe – in ta se širi bolj kot covid – vse manjša. Absurdno, ne?"

  • Uredništvo

    14. 10. 2021  |  Družba

    Slovenska aktivna hiša med finalisti za mednarodno nagrado

    Vzorčna hiša Lumar Primus-R 150 iEDITION, prva slovenska certificirana aktivna hiša, se je uvrstila med štiri finaliste za nagrado Active House Award 2021. Skupaj je bilo prijavljenih 59 projektov.

  • Uredništvo

    13. 10. 2021  |  Kultura

    Kurenti kot novi heroji

    V Ljubljani bodo do 15. oktobra na ogled "nove herojske podobe", ki dopolnjujejo vizualno kuliso naše prestolnice. Plakatna mesta so namreč zavzeli kurenti. Projekt je nastajal v pomladanskem času v ateljeju Pionirskega doma – centra za kulturo mladih, pod vodstvom akademskega kiparja Borisa Beja. Podprl pa ga je tudi Mladinski center Zagorje ob Savi in se vpenja v mednarodni projekt Youth Specific Art.

  • DK, STA

    13. 10. 2021  |  Svet

    V Trstu danes antifašistični shod

    Italijanske sindikalne organizacije CGIL, UIL in CISL ter Vsedržavno združenje partizanov (ANPI) za drevi v Trstu napovedujejo antifašistični shod, potem ko so nasprotniki covidnega potrdila, med katerimi so bili tudi skrajni desničarji, v soboto napadli prostore sindikata CGIL v Rimu. Danes bodo zahtevali razpustitev fašističnih organizacij.

  • Uredništvo

    13. 10. 2021  |  Kultura

    »Jaz, visoka 98 cm, se razglašam za meso, mišice in kosti samoroga«

    V Španskih borcih v Ljubljani bo danes ob 19. uri v okviru 27. festivala Mesto žensk na ogled solo plesna predstava Nežni samorog italijanske performerke Chiare Bersani. Po predstavi bo sledil pogovor z umetnico, ki ga bo moderirala Alja Lobnik.

  • Uredništvo

    12. 10. 2021  |  Politika

    Interpelacija zoper ministra Hojsa

    V Levici so pripravili osnutek interpelacije zoper notranjega ministra Aleša Hojsa in ga poslali v usklajevanje. Očitajo mu soustvarjanje izrednih razmer, odgovornost za policijsko nasilje, omejevanje človekovih pravic in politizacijo policije. O predlogu interpelacije zoper ministra Hojsa so nato danes razpravljali tudi na sestanku opozicijskih strank iz Koalicije ustavnega loka (KUL). Vse štiri opozicijske stranke so predlog interpelacije podprle. 

  • Uredništvo

    12. 10. 2021  |  Politika

    Žižek in Varoufakis v Ljubljani o vprašanjih, ki tarejo levico

    V četrtek, 21. oktobra, bo v ljubljanski Cukrarni ob 18.15 pogovor z mednarodno prepoznavnim ekonomistom. Yanis Varoufakis je vrhunski ekonomist, ki je bil v ospredju mednarodne medijske pozornosti kot minister za finance v vladi Sirize v Grčiji, danes pa vodi levo vseevropsko politično gibanje DiEM25. Pogovor bo vodil svetovno priznani slovenski filozof Slavoj Žižek, zato je pričakovati, da bo debata "daleč od vljudne izmenjave mnenj enako mislečih". Na spletni strani festivala Indigo so zapisali, da se bo Žižek z brezobzirno odkritostjo lotil vprašanj, ki tarejo današnjo levico. Med slednjimi so navedli denimo sledeče: Je vlada Sirize imela možnost, da bi preživela brez kapitulacije pod pritiskom Evropske unije? Kakšne so realne možnosti radikalne levice danes? Kako se je zaradi pandemije spremenil globalni kapitalizem? Bo kapitalizmu uspelo obvladati ekološko krizo?

  • STA

    11. 10. 2021  |  Politika

    Delo Janševe vlade kot pozitivno vidi zgolj petina vprašanih

    Delež tistih, ki delo vlade ocenjujejo kot zelo negativno, se je povečal s 26,2 odstotka v septembru na 37 odstotkov, kaže oktobrska anketa Dela. Največ vprašanih, 17,6 odstotka, bi na volitvah izbralo SDS. Sledijo precej izenačene opozicijske stranke, SD z 8,7 odstotka podpore, LMŠ z 8,6 odstotka in Levica z 8,4-odstotno podporo.

  • Uredništvo

    12. 10. 2021  |  Politika

    »Zaradi Janše ne morem imeti svobode in miru«

    "Če bi se on želel pogovarjati na lepši način, bi prišel na Trg Republike vsak petek in ustvarjal nek dialog. On tega ne želi, on tega ne pozna in komunicira z državljani preko Twitterja in nas žali, tako, da če kdo uporablja agresiven, prostaški jezik, je to predvsem Janez Janša."

  • DK, STA

    12. 10. 2021  |  Politika

    Nov posvet o možnih kandidatih za ustavnega sodnika

    Danes in jutri bo predsednik republike Borut Pahor vodil posvetovanja z vodji poslanskih skupin in predstavnikoma narodnih skupnosti o možnih kandidatih za mesto ustavnega sodnika, so sporočili iz predsednikovega urada. Na ponovni poziv so prispeli štirje predlogi. Prijavili so se Franci Ježek, Marko Starman, Rok Svetlič in Andraž Teršek.

  • Danes je nov dan

    12. 10. 2021  |  Družba

    Stara normalnost

    Ob razmislekih, kako naprej po pandemiji, je bilo slišati več glasov, ki so opozarjali, da si svet ne more in ne sme dovoliti vrnitve v ''staro normalnost'' – na to je opozarjal OECD, tudi Bruselj pa je milijone, namenjene članicam za okrevanje po pandemiji, pogojeval s strogimi zelenimi zavezami. Ni dvoma, da so nas načini življenja, proizvodnje in potrošnje, ki slonijo na gospodarski rasti, potisnili v hudo podnebno krizo. 

  • DK, STA

    12. 10. 2021  |  Politika

    Pobuda za nadomestilo plače za karanteno tudi za samozaposlene

    Samozaposleni, ki jim je odrejena karantena, niso vključeni v kategorijo delavcev, za katere je predvideno nadomestilo plače za odrejeno karanteno, zato mora vlada nemudoma pripraviti spremembe zakona o nujnih ukrepih na področju zdravstva, ki bodo to popravile, je pozval poslanec SD Marko Koprivc. Ob tem se je zavzel za uvedbo nujnega postopka.

  • IK, STA

    11. 10. 2021  |  Politika

    IJS: »Podelitev informacijske limone je neprimerna«

    Na Institutu Jožef Stefan (IJS) pojasnjujejo, da ne podeljujejo nagrade informacijska limona, ampak to podeljuje "strokovno združenje konference Informacijska družba". V združenju sodelujejo tudi sodelavci instituta, a ne kot predstavniki instituta, trdijo na IJS. Po njihovem mnenju je sicer izražanje mnenja o delu informacijske pooblaščenke s podelitvijo limone neprimerno.

  • Uredništvo

    12. 10. 2021  |  Družba

    »Česa podobnega nikjer v tujini nisem videla«

    "Javni pritiski na sodnike bi morali biti nepomembni in brez učinka. Prepričana sem, da taki v resnici tudi so. Verjetno pa je sodnikom včasih težko in potrebujejo tudi dobršno mero poguma. V resnici ne vem, od kdaj se že vleče ta neduhovita mantra o krivosodju. Kako je pravzaprav mogoče, da se je iz korupcijskega primera razvila teza o zaroti sodstva? Česa podobnega nikjer v tujini nisem videla. Mogoče je tedaj šlo tudi za nesrečno naključje, da je bil predsednik vrhovnega sodišča sodnik Masleša, ki je svoj mandat začel z morda pretežko popotnico sicer nikoli dokazanih očitkov o domnevni osebni neprimernosti. Sodstvo je bilo tako ves čas nekako v položaju, da se mora braniti pred očitki o spolitiziranosti in nekakšni prežetosti s komunistično ideologijo, kontinuiteto. Vsi ti očitki se mi zdijo naravnost smešni, sploh kot predstavnici generacije sodnikov, ki smo to postali v demokratični Sloveniji. Paradoks je, da te očitke izražajo tisti, ki res predstavljajo kontinuiteto in se očitno borijo z nekimi svojimi demoni iz preteklosti."

  • STA

    12. 10. 2021  |  Družba

    Skoraj 2000 oseb ni upoštevalo karantene oziroma samoizolacije

    Zdravstveni inšpektorat je od junija do avgusta opravil 12.256 nadzorov nad spoštovanjem karantene oz. samoizolacije. Pri tem so ugotovili, da 1919 oseb ni bilo na mestu, kjer bi morale prestajati karanteno oziroma izolacijo. V povezavi s kršitvami karantene na domu in izolacije so bile izrečene globe v skupni vrednosti 6400 evrov.

  • DK, STA

    12. 10. 2021  |  Kultura

    Me, čarovnice

    V Klubu Gromka na Metelkovi bo danes v sklopu 27. festivala Mesto žensk premiera sklepnega dela trilogije besednih solo performansov Simone Semenič z naslovom me, čarovnice. Umetnica zaključuje svojo trilogijo - jaz, žrtev (2007) in drugič (2014) - s skupinskim raziskovanjem ženskega.