• Uredništvo

    27. 12. 2020  |  Družba

    Cepljenje v Domu upokojencev Kranj 

    Utrinki cepljenja proti covidu-19 v Domu upokojencev Kranj, ki jih je v objektiv ujel Luka Dakskobler. 

  • IK, STA

    26. 12. 2020  |  Politika

    Vlada spet odpira trafike ... 

    Vlada je danes na dopisni seji sprejela dopolnitve odloka o začasni prepovedi ponujanja in prodaje blaga in storitev. Z odlokom, ki bo veljal od 28. decembra do vključno 4. januarja, znova odpira tržnice, trafike in frizerske salone. Sklenila je tudi podaljšati odloke o obveznem nošenju mask ter o omejitvah na področju kulture in verskih obredov.

  • IK, STA

    27. 12. 2020  |  Politika

    Kacin: »Kdor ne bo naredil hitrega testa, v šoli ne bo učil«

    Vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin je na novinarski konferenci dejal, da vlada pripravlja množično testiranje, s katerim bi vikend po novem letu, torej še pred ponovnim odprtjem šol in vrtcev, testirali ključni del učiteljev, ki učijo prvo triado osnovne šole, in vzgojiteljev.

  • IK, STA

    27. 12. 2020  |  Politika

    Pahor: »Cepivo je rešitev za probleme, v katerih smo se znašli letos. Je varno in učinkovito.«

    Predsednik republike Borut Pahor je novico o prihodu prve pošiljke cepiva proti covidu-19 v Slovenijo sprejel z olajšanjem, upanjem in veseljem. Meni, da bo cepivo skoraj zanesljivo končalo to zdravstveno krizo, zato poziva vse, naj premislijo o cepljenju. Tudi sam se bo cepil, ko pride na vrsto.

  • IK, STA

    27. 12. 2020  |  Svet

    Zastarela pravila, ki zgolj angleško govoreče državljane označujejo kot Američane

    Združenje tujih dopisnikov Hollywooda, ki podeljuje zlate globuse, je bilo deležno kritik, ko je enega najbolj pohvaljenih ameriških filmov letošnjega leta Minari uvrstilo v kategorijo tujejezičnih filmov. Minari se tako ne bo mogel potegovati za nagrado v kategorijah za najboljši film na podelitvi zlatih globusov.

  • Uredništvo

    27. 12. 2020  |  Politika

    »Začel se je širiti smrad. Smrdi pri glavi.«

    "Začel se je širiti smrad. Smrdi pri glavi, ja, kot riba, a veje tudi od telesa in od nog. Vohamo lahko bedo vseh prekarnih, nezaščitenih, odrinjenih delavk in delavcev, upokojenk in upokojencev, ki životarijo pod pragom revščine. Vohamo lahko strah ljudi, ki živijo iz rok v usta, gnev tistih, ki državo doživljajo zgolj kot represiven birokratski aparat. Vohamo lahko stisko tistih, ki jih nikjer in nikoli ne slišimo ali vidimo: žvepleni vonj pekla brezdomk in brezdomcev, mrzel pot migrantskih delavcev, kisel refluks večnih s.p. in agencijskih delavk, ki lahko o delavskih pravicah samo sanjajo. Jedek vonj veje od porazov socialne države, ki jih krpajo dobrodelne organizacije in civilna družba. In gniloba od neprestanega cikla korupcijskih afer, ki jim že mediji komaj sledijo, kaj šele kastrirani organi pregona."

  • Uredništvo

    27. 12. 2020  |  Politika

    NAJBOLJ BRANO 2020: Lepo je biti Janez Janša

    Kaj ste najraje brali v letošnjem letu? Denimo članek Stanke Prodnik o tem, da bi lahko kdo gospodu premieru povedal, da se samozavestni ljudje ne vedejo tako.

  • Uredništvo

    27. 12. 2020  |  Kultura

    Nedeljska poezija #45

    V rubriki Nedeljska poezija vsak teden objavljamo pesem po našem izboru iz pesniške zbirke slovenske avtorice ali avtorja, izdane v zadnjih letih. Tokrat pesem Anje Cimerman iz zbirke Fatamorgana.

  • Jure Trampuš

    23. 12. 2020  |  Mladina 52  |  Politika

    Ali lahko Karl Erjavec postane predsednik nove slovenske vlade?

    Da bi bolje razumeli, kdo je Karl Erjavec in zakaj možnost, da postane slovenski premier, ni tako nemogoča in sporna, se moramo za hip vrniti v čas, ko je stopil na slovensko politično prizorišče. V leto 2005 torej, ko je postal predsednik stranke DeSUS. Erjavec je bil v politiki že prej, že leta 1990 je bil v Kranju aktivni član krščanskih demokratov, a očitne politične kariere ni naredil, saj je bil pravnik, zaposlen v Uradu varuha človekovih pravic, ki ga je sredi devetdesetih let vodil Ivan Bizjak. Ko je ta kasneje postal pravosodni minister, je bil Erjavec njegov državni sekretar, nekaj časa ga je celo nadomeščal, ker se je Bizjak poškodoval med gorskim kolesarjenjem. Erjavec je takrat še razmišljal, kaj naj dela, kje bi bilo zanj najbolje, najprej je bil član krščanskih demokratov, nato se je spogledoval s SLS in LDS in nazadnje, maja 2005, postal predsednik stranke DeSUS. Takrat je že bil minister za obrambo v prvi Janševi vladi.

  • Grega Repovž

    23. 12. 2020  |  Mladina 52  |  Politika

    Spet brezglavo in nepremišljeno

    Konec poletja, 27. avgusta, torej le nekaj dni pred začetkom šolskega leta, je ministrica za šolstvo dr. Simona Kustec na tiskovni konferenci predstavila načrt jesenskega odpiranja šol. A občutek, da so šole in z njimi Slovenija pripravljene na odpiranje šol, je trajal le kakšno uro. Takoj so se namreč začeli oglašati ravnatelji iz vse države in ponavljati: morda namen ni slab, žal pa tega načrta v šolah ne moremo uresničiti brez dodatnega kadra, prostorov, časa in seveda sredstev. Problem je zelo jasno opisal predsednik Združenja ravnateljev osnovnih in glasbenih šol Slovenije Gregor Pečan: v slovenskih šolah že glavne in prve zapovedi, torej ohranjanja metra in pol razdalje med učenci, ne moremo zagotoviti. Šole namreč nimajo dovolj prostora, da bi se načrta držale.

  • STA

    26. 12. 2020  |  Svet

    Izrael bombardiral Gazo, poškodovana tudi otroška bolnišnica

    Izraelska vojska je minulo noč izvedla več letalskih napadov na cilje v palestinski enklavi Gaza. Pri tem pa je bila po navedbah tam vladajočega gibanja Hamas zadeta tudi otroška bolnišnica, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Izraelska vojska je že dopoldan sporočila, da so bili nočni napadi na cilje v Gazi povračilo za rakete, ki so priletele iz tega območja. Po njihovih navedbah so uničili tri cilje, med njimi tovarno za izdelavo raket, podzemno infrastrukturo in vojaški položaj.

  • IK, STA

    26. 12. 2020  |  Politika

    Biden se je Pahorju zahvalil za čestitko, Janša z njo še naprej odlaša

    Ljubljana, 25. decembra - Predsednik republike Borut Pahor je včeraj na Twitterju objavil pismo, ki ga je prejel od novoizvoljenega predsednika ZDA Josepha Bidna. "Hvala za vaše prijazne besede in dobre želje. Žal mi je, da še nisva imela priložnosti za stik po telefonu," je v pismu zapisal Biden.

  • Uredništvo

    25. 12. 2020  |  Politika

    FOTOGALERIJA: Se policija boji miroljubnih sprehajalcev z dežniki?

    Mladinin fotoreporter Borut Krajnc je v objektiv ujel nekaj utrinkov povsem mirnih sprehajalcev, ki so z napisi na dežnikih tiho protestirali v središču Ljubljane. Bili so na varni razdalji, nosili so zaščitne maske in upoštevali navodila NIJZ. Policisti so jih kljub temu legitimirali in popisali. 

  • Vohun, ki je prišel s hladnega

    Na začetku septembra 1993 sva z Johnom le Carréjem vletela na Lido, prizorišče beneškega filmskega festivala. Le Carré je vletel z letalom, jaz z avtom, toda oba sva prišla k istemu človeku – ameriškemu režiserju Sydneyju Pollacku. Jaz naj bi z njim naredil intervju, le Carré pa naj bi se z njim dogovoril glede ekranizacije Nočnega receptorja (The Night Manager, 1993), njegovega novega bestsellerja. Pollack je na beneškem festivalu promoviral Firmo (s Tomom Cruiseom), ki se je v Ameriki, kjer je štartala dva meseca prej, že prelevila v huronski hit. Studio je navdušen, kritiki so navdušeni, publika je navdušena – proste roke imam, počnem lahko, kar hočem, je javil Pollack. »Vse sem spustil iz rok in odletel v Benetke,« pravi le Carré v svojih spominih, naslovljenih Golobji tunel (The Pigeon Tunnel: Stories from My Life, 2016).

  • Danes je nov dan

    26. 12. 2020  |  Družba

    Covid za zapahi

    Preživljanje epidemije – sploh med prazniki – ni lahko, še težje pa je za ranljive skupine. Situacija v slovenskih prezasedenih zaporih ni rožnata. Od začetka drugega vala so zapornikom omejeni obiski in izhodi, kar v večini primerov pomeni, da že mesece niso videli družin. Še bolj na udaru so zapornice na Igu s precej slabšimi (diskriminatornimi) pogoji, ki jim ni omogočena niti uporaba mobilnega telefona in interneta.

  • Uredništvo

    26. 12. 2020  |  Družba

    »Namen zaprtja trafik je jasen: Janševa vlada želi uničiti tiskane medije, ki so kritični do vlade«

    "Minulo leto je bilo vse od začetka Janševe vlade na medijskem področju v znamenju Janševe vojne proti medijem. Zato je očitno povsem primerno, da se tako tudi izteka: z nepojasnjenim zaprtjem vseh trafik. Na srečo se lahko na časopise in revije še vedno naročite, ali se postavite v (dolge) vrste v živilskih trgovinah (vsaj tistih, ki sploh prodajajo tisk - Hofer in Lidl ga ne), na črpalkah ali na poštah. Škoda pa gotovo bo storjena. Že tako ranjenim tiskanim medijem bo izpadel prihodek od vsaj tretjine meseca, lahko pa se zgodi, da bo vlada ukrep podaljšala tudi v januarju."

  • Uredništvo

    26. 12. 2020  |  Politika

    »Se je Rudolf Maister boril za to, da na ministrstvu za kulturo ne bodo znali pisati slovensko?«

    "Ko je ministrstvo za kulturo raperja Zlatka pred mesecem dni črtalo iz registra samozaposlenih v kulturi, je kot razbeljen žebelj, ki se zarije v bralčevo oko, zbodla raven jezikovne kulture, ki jo uporabljajo na Maistrovi ulici. Kaj pomeni trditev, da je Zlatko Čordić »… v zadnjem letu s svojimi javnimi aktivnostmi in delovanjem bistveni del svojega ustvarjalnega časa namenjal dejavnostim, ki niso povezane z izkazovanjem usposobljenosti za opravljanje kulturne dejavnosti, zaradi katere je bil vpisan v razvid samozaposlenih v kulturi«? Se je Rudolf Maister, pesnik in general, boril za to, da na ministrstvu za kulturo dobro stoletje po njegovem času ne bodo znali pisati slovensko?"

  • 26. 12. 2020  |  Politika

    NAJBOLJ BRANO 2020: Tarča odpovedana zaradi Janše

    Kaj ste najraje brali v letošnjem letu? Denimo članek o tem, da ni nobena skrivnost, da je oddaja Tarča na nacionalni televiziji trn v peti aktualne vlade.

  • Damjana Kolar

    26. 12. 2020  |  Kultura

    Film tedna: Medena dežela

    Na 1. programu TV Slovenija bo v nedeljo, 27. decembra ob 22.20 na ogled dokumentarni film Medena dežela v režiji Ljubomirja Stefanova in Tamare Kotevske, v katerem odročna makedonska vasica postane mikrokozmos sodobnega sveta. Film je portret krhkega ravnovesja med človekom in naravo, pogled v hitro izginjajoči način življenja ter poklon trdoživosti, življenjski energiji in optimizmu neke ženske.

  • DK, STA

    25. 12. 2020  |  Kultura

    Umrl je legendarni skladatelj in dirigent Mojmir Sepe

    Včeraj zvečer je v 91. letu umrl legendarni skladatelj zabavne glasbe in dirigent Mojmir Sepe, ki je bil med začetniki slovenske zabavne glasbe ter ves čas njen aktivni ustvarjalec in poustvarjalec. Bil je tudi oče slovenske popevke in šansona. V slovensko glasbeno zgodovino se je zapisal z zimzelenimi melodijami, kot so Poletna noč, Zemlja pleše, Brez besed, Med iskrenimi ljudmi, Pridi, dala ti bom cvet, Ljubi, ljubi, ljubi in Pismo za Mary Brown.

  • Uredništvo

    25. 12. 2020  |  Družba

    Srečno 2021?

  • Janša v govoru citiral lasten plagiat

    Premier Janez Janša je v sredinem slavnostnem nagovoru pred dnevom samostojnosti in enotnosti zlorabil jubilejno obletnico plebiscita pred 30 leti za trenutne politične obračune. Med drugim je moraliziral o politiki izključevanja – toda kaj počne sam, če ne to, da trenutno zelo dobesedno izvaja politiko izključevanja v obliki številnih zamenjav v vseh sferah družbenih sistemov?

  • Oštro.si

    25. 12. 2020  |  Politika

    STA Ukomu ni dolžna predati vseh dokumentov o poslovanju

    "Družbenik ima pravico do vpogleda v praktično vse dokumente poslovanja," je 1. decembra v Odmevih na Televiziji Slovenija dejal direktor vladnega urada za komuniciranje (Ukom) Uroš Urbanija.

  • Uredništvo

    25. 12. 2020  |  Družba

    Nadškof Zore: »Še enkrat se zahvaljujem vladi, da ni pozabila na duhovnike«

    "Kolikor sem seznanjen, je država v teh, doslej šestih, protikoronskih svežnjih pomagala pravzaprav vsem. Ne vem, ali je kakšno skupino ljudi popolnoma izpustila. Zelo sem vesel, da v tej pomoči ni pozabila na duhovnike. Dejstvo je, da so se duhovnikom dohodki zdaj zelo, zelo zmanjšali. Duhovniki – čeprav nekateri mislijo drugače – ne prejemajo nobenega plačila, nobene plače. Po drugi strani pa za socialno in zdravstveno zavarovanje vsak duhovnik prispeva iz svojega žepa dobro polovico prispevkov. Zato so pri nekaterih razmere postale zelo kritične. Tudi v tem času pokliče duhovnik, ki pove, da prihaja v stisko. Skupaj bomo našli rešitev, našli pot, ampak duhovniki so zdaj res v stiski. Še v večji stiski so pa sestre redovnice. Tudi njim je bila ta pomoč namenjena. Če pošteno pogledamo: vsak slovenski duhovnik v svoji službi skrbi tudi za izjemne zaklade naše narodne, sakralne, kulturne, arhivske dediščine. To pomoč vidimo samo kot priznanje za njihovo delo, ki pride redkokdaj, zato je še toliko bolj dobrodošlo. Še enkrat se zahvaljujem vladi, da ni pozabila na duhovnike."

  • Uredništvo

    25. 12. 2020  |  Politika

    »Janša se igra in igračka z državljani in celo s samo državo«

    "Je – v tem, da bi se morali posvetiti glavnemu cilju: zdaj dejavnostim za preprečevanje epidemije in vsakršne škode, ki jo povzroča. Toda prav tisti, ki pravi, da ni čas za "igrice", se igra – ne le s tvitanjem, temveč z državnimi in javnimi ustanovami, ki jim kakor za šalo jemlje sredstva, zamenjuje vodstva! On se igra in igračka z državljani in celo s samo državo! Krati nam človekove pravice in državljanske svoboščine, žali naše človeško dostojanstvo! Tako da se pozitivna »represija« v zvezi z epidemijo in negativna ideološka represija križata in medsebojno uničujeta. Rezultat pa je kaos, v katerega nas je s svojo pravno anomijo in posesivnostjo potopil sedanji predsednik vlade."

  • Grega Repovž

    Grega Repovž

    23. 12. 2020  |  Mladina 52  |  Uvodnik

    In kaj boste vi za božič? Ubili očeta?

    Pripraviti se moramo na božič, je nemški zvezni zdravstveni minister Jens Spahn prvič izrekel septembra, dober mesec, preden se je tudi sam okužil s koronavirusom. A priprave na božič niso bile prazne besede, ampak se je tega lotil s psihologi, strokovnjaki za javno zdravje, epidemiologi in komunikologi. Na kratko rečeno: analizirali so najverjetnejše vedenje ljudi v božičnem času, vedenje ljudi, ki vedo, da je teh deset do petnajst dni čas odklopa od skrbi, prešernega vedenja, razposajenosti in obiskov. Tako je prve dni decembra nemška kanclerka Angela Merkel predstavila koncept, ki so ga zasnovali na psiholoških modelih ravnanja ljudi: zavedajoč se, da se bodo ljudje težko uprli družinskim in drugim srečanjem, da torej obstaja velika možnost, da bodo okovi protiepidemijskega boja popustili, so se odločili, da življenje ustavijo devet dni pred božičem, da bi torej še pred praznikom prekinili verige okužb. Tako so šole zaprli s 16. decembrom namesto šele z 19. decembrom, hkrati so z gospodarskimi združenji dosegli dogovor, da se takrat ustavi tudi največji mogoči del proizvodnje, ustavili so vse družabno in javno življenje, zaprli so vse prodajalne in trgovine, razen tistih, ki prodajajo izdelke za nujno dnevno rabo, ter seveda frizerske in druge podobne salone. Ker so vedeli, da se v božično-novoletnem času ljudje ne bodo zmogli držati navodil, so torej poskrbeli, da bo do tega obdobja čim manj okužb. Koncept je takoj prevzela večina Evrope. Bil je natančno zamišljen, dodelan, razumen, upošteval je psihologijo posameznika in množic.

  • Vasja Jager  |  foto: Uroš Abram

    23. 12. 2020  |  Mladina 52  |  Politika

    »Želim si zgolj, da bi ljudem lahko odprla oči in jim pokazala, kaj ta človek v resnici počne«

    Spomenka Hribar je danes za Slovenijo dragocenejša kot kadarkoli. Dragocena je ne zgolj kot priča, temveč kot dejavnik zgodovinskih procesov, ki so oblikovali našo nacionalno bit. Z opozarjanjem na povojne poboje je izzvala jugoslovanski komunizem in nato dejavno sodelovala pri osamosvajanju Slovenije. Leta 1996 je s prelomno knjigo Svet kot zarota izzvala malike slovenske pomladi in prva opozorila na nevarne težnje svojega nekdanjega tesnega sodelavca Janeza Janše. Danes, tik pred 80. rojstnim dnem, neuničljiva filozofinja izziva janšistični avtoritarizem in brani nedotakljiva polja slovenske demokracije. To počne argumentirano in dostojanstveno.

  • 25. 12. 2020  |  Družba

    NAJBOLJ BRANO 2020: »Eden za drugim prihajajo na urgenco. Znaki niso podobni zapletom gripe.«

    Kaj ste najraje brali v letošnjem letu? Denimo članek o tem, da je dr. Daniele Macchini, zdravnik iz Bergama, napisal javno pismo, v katerem je natančno opisal razmere, v katerih se je zaradi širjenja novega koronavirusa znašla Italija.

  • DK, STA

    25. 12. 2020  |  Svet

    Na Dunaju bodo drsali s posebno napravo za vzdrževanje razdalje

    Pred dunajsko mestno hišo bodo tudi letos postavili veliko drsališče, a bodo morali obiskovalci zaradi pandemije covida-19 nositi posebne naprave za vzdrževanje medsebojne razdalje, je sporočil župan avstrijske prestolnice Michael Ludwig. Poseben obesek bo začel piskati, vibrirati in utripati, če se bosta drsalca približala na manj kot dva metra Drsališče bo vzpostavljeno na kar 8300 kvadratnih metrov površine na trgu pred mestno hišo in po ovinkastih ledenih stezicah skozi park. Dunajske ledene sanje bodo odprte od 24. decembra 2020 do 28. februarja 2021.

  • DK, STA

    24. 12. 2020  |  Kultura

    Gledališki in glasbeni dogodki v prazničnem času 

    Tudi letos bodo gledališča in druge kulturne institucije po Sloveniji v prazničnem času ponudile božične in silvestrske prireditve, ki bodo letos zaradi pandemije novega kronavirusa potekale na spletu. Božični in silvestrski program napovedujejo v Cankarjevem domu, SNG Drama Ljubljana, SNG Maribor in še po nekaterih gledališčih.