-
24. 9. 2020 | Družba
Poziv k ustanovitvi 4. programa TV Slovenija
Slovenski umetniki s predlagateljem in prvopodpisanim pesnikom Alešem Štegrom so včeraj na Državni zbor (DZ) in vlado RS naslovili poziv za ustanovitev 4. programa nacionalne televizije, programa za umetnost in izobraževanje. Obenem so pričeli z zbiranjem podpisov za podporo predlogu.
-
23. 9. 2020 | Politika
Minister Simoniti odgovarja: »Zaradi slabega dela smo že opravili nekatere menjave«
Ponedeljkov dopis, v katerem so številna umetniška združenja zahtevala odstop ministra za kulturo Vaska Simonitija, če ne namerava opravljati tekočih poslov, je danes le dočakal ministrov odgovor. Kulturno ministrstvo je podrobno odpisalo na vseh sedem nujnih za rešitev pereče situacije in večletnega kronično slabega stanja v slovenskem kulturnem in kreativnem sektorju, ki so jih navedli umetniki.
-
24. 9. 2020 | Družba
Čeprav se najbolj pogosto navaja podatek, da letalska industrija predstavlja približno 2 % svetovnih emisij CO2, so najnovejše analize pokazale, da je vpliv večji, okoli 3,5 % emisij CO2. Navkljub temu, da so nedavne omejitve letalskega prometa sprožile val optimizma, ne moremo pričakovati, da bo število letov dolgo ostalo tako nizko.
-
23. 9. 2020 | Družba
Zavrnili zahtevek ljubljanske nadškofije za denacionalizacijo na območju Triglavskih jezer
Upravna enota Radovljica je zavrnila denacionalizacijski zahtevek Nadškofije Ljubljana, da se ji v naravi vrne nepremičnine na območju Doline Triglavskih jezer, slapa Savice in priobalnega pasu Bohinjskega jezera. Ugotovila je, naj Cerkev v času nacionalizacije ne bi bila njihova lastnica, piše Dnevnik.
-
23. 9. 2020 | Družba
»Učiteljem in učencem ukažeš nositi maske, ti pa na gala večerji sediš brez nje«
"Ne moreš biti minister za šolstvo, če učiteljem nočeš plačati dodatne strokovne pomoči, ki znese cca 6 evrov na uro, sam pa si za dodatno delo izplačaš več kot pol milijona. Ne moreš biti minister za šolstvo, če prepišeš magistrsko nalogo. In nazadnje - ne moreš biti minister, če učiteljem in učencem ukažeš za polnih 7 ali celo 8 ur pouka nositi maske na obrazu, ti pa na gala večerji sediš brez nje in se opravičuješ v stilu najbolj naivnega prvošolca."
-
24. 9. 2020 | Svet
Zaradi ukrepov letos ne bo najatraktivnejšega silvestrovanja
Newyorški guverner Andrew Cuomo je v sredo sporočil, da letos zaradi pandemije covida-19 ne bo tradicionalnega silvestrovanja na Times Squaru. Bodo pa v New Yorku priredili znamenito spuščanje krogle po drogu ob prehodu iz starega v novo leto, a ga bo mogoče spremljati le po televiziji ali spletu.
-
23. 9. 2020 | Družba
»Ženske se na Twitterju cenzurirajo«
Nova analiza Amnesty International razkriva, da Twitter kljub obljubam še vedno ne naredi dovolj, da bi ženske zaščitil pred spletnim nasiljem in zlorabami. Poročilo Twitter Scorecard ocenjuje, kako se je Twitter izkazal pri uresničevanju serije priporočil za odpravljanje zlorab proti ženskam, potem ko je Amnesty leta 2018 prvič izpostavila obseg problema v svojem poročilu z naslovom Toxic Titter.
-
23. 9. 2020 | Politika
Ministrica zaradi nenošenja maske ne razmišlja o odstopu
Šolska ministrica Simona Kustec se je znašla pod plazom kritik, ker na prireditvi v ponedeljek ni nosila maske. V SAB, Levici in LMŠ menijo, da bi morala odstopiti. K odstopu jo poziva tudi sindikat Sviz. Ministrica se je za svoje ravnanje že opravičila, o odstopu pa ne razmišlja.
-
23. 9. 2020 | Družba
Mladoletnico brez maske odstranili z avtobusa
Na družbenih omrežjih so včeraj zaokrožile objave o mladoletnici, ki naj bi jo policisti na Vranskem obravnavali, ker na avtobusu ni nosila zaščitne maske, kasneje pa še vklenili v lisice. Na generalni policijski upravi so pojasnili, da sta morala policista uporabiti silo zaradi nesodelovanja potnice in njenega nesramnega vedenja.
-
23. 9. 2020 | Družba
»Ni potrjene raziskave, ki bi upravičevala takšen ukrep«
"Moje osebno mnenje je, da je celotna Evropa v istem zosu. Tudi drugje so podobne omejitve z manjšimi odstopanji. Torej, če odštejemo bizarno zahtevo, da mora biti izvajalec 8 metrov od prvih poslušalcev, so ostali ukrepi precej primerljivi."
-
23. 9. 2020 | Družba
Pretekli teden je minilo 60. let od državnega udara v DR Kongo, ki se je končal z usmrtitvijo Patrica Lumumbe, prvega demokratično izbranega voditelja po osamosvojitvi od Belgije le mesece poprej.
-
23. 9. 2020 | Politika
Putin želi ohraniti trenutni svetovni red
Na 75. zasedanju Generalne skupščine ZN je ruski predsednik Vladimir Putin včeraj opozoril na uspeh ruskega cepiva proti novemu koronavirusu in ga ponudil svetu kot varnega in učinkovitega. Zavzel se je tudi za to, da pet stalnih članic Varnostnega sveta ZN ohrani pravico do veta.
-
23. 9. 2020 | Svet
Hollywood ima dovolj pavze zaradi korone
Vodilna združenja v Hollywoodu so v ponedeljek napovedala sporazum z večjimi filmskimi studii o varnostnih ukrepih v času pandemije, ki jih potrebuje zabavna industrija, da pospeši svojo vrnitev v produkcijo. Trenutno morajo združenja potrjevati vsak individualni filmski in TV projekt posebej. Pogovori o testiranju za covid-19, opremi in bolniških nadomestilih so pomenili precejšen zastoj pred vrnitvijo k produkciji in so trajali več mesecev, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
-
23. 9. 2020 | Svet
Zvezni tožilci so newyorškega policista obtožili obveščevalnega delovanja za Kitajsko, ker naj bi vohunil za podporniki gibanj za neodvisnost Tibeta. 33-letni ameriški državljan Baimadajie Angwang po rodu iz Tibeta, naj bi delal za Kitajce od leta 2018.
-
23. 9. 2020 | Svet
Na Tasmaniji je poginilo 380 kitov, ki so nasedli na zahodni obali tega avstralskega otoka, so danes potrdile avstralske oblasti. Kot je pojasnil Nic Deka, nadzornik v podjetju, ki skrbi za nacionalne parke in divje živali na Tasmaniji, so uspeli rešiti 50 kitov, še 30 pa naj bi jih bilo živih, poročajo tuje tiskovne agencije.
-
22. 9. 2020 | Svet
Ko se je nekdanja skupina Aktiva pred slabim desetletjem sesedla vase in nato propadla, so del tega propada nase prevzeli slovenski davkoplačevalci. V tem času in pozneje se je prek osebnih računov podjetnika Darka Horvata in povezanih podjetij pretakalo 48,2 milijona dolarjev, razkrivajo dokumenti ameriškega finančnega regulatorja iz novinarskega projekta FinCEN Files.
-
22. 9. 2020 | Družba
V luči tega, da dosegamo nove Covid rekorde, in beremo o (pre)zasedenih bolnišnicah, je čas, da potegnemo črto pod vladnimi zdravstvenimi ukrepi.
-
22. 9. 2020 | Politika
Aleš Hojs tudi po včerajšnjem pogovoru s premierjem Janezom Janšo ostaja notranji minister. Kot je pojasnil v izjavi za medije, mu je Janša vrnil kuverto z njegovo odstopno izjavo, tudi sam pa se je odločil, da ostane na položaju. "To pomeni, da svoj odstop umikam," je dejal. Spomnil je, da mu tudi Državni zbor (DZ) v soboto ni izglasoval nezaupnice.
-
22. 9. 2020 | Politika
Gantar: »Cepilo se bo 1,2 milijona prebivalcev Slovenije«
V Sloveniji se bo s cepivom proti covidu-19, ko bo na voljo, po predvidevanjih cepilo približno 60 odstotkov prebivalstva ali približno 1,2 milijona ljudi, je minister za zdravje Tomaž Gantar dejal včeraj v Državnem zboru (DZ) v odgovoru na poslansko vprašanje Mojce Žnidarič iz SMC. Med drugim jo je zanimalo, koliko odmerkov cepiva bo na voljo za Slovenijo.
-
22. 9. 2020 | Politika
»Če Aleksandra Pivec ostane ministrica, koalicija izgubi glasove poslancev DeSUS«
V poslanski skupini DeSUS pričakujejo, da se bo vprašanje položaja kmetijske ministrice Aleksandre Pivec razrešilo še pred interpelacijo, je dejal vodja poslancev DeSUS Franc Jurša. Odločitev je sicer v rokah premierja Janeza Janše. A če bi Aleksandra Pivec ostala na položaju, koalicija po besedah Jurše ne bi imela več glasov njihovih poslancev.
-
22. 9. 2020 | Družba
Prosilci za azil: »Postojna je zapor, v katerem smo priprti proti svoji volji«
Skupina prosilcev za azil, nameščena v Centru za tujce v Postojni, sporoča, da so tudi oni ljudje. "Smo električarji, vozniki taksijev, modni oblikovalci, delavci, prodajalci, maratonci. Smo odprti, sprejemajoči in miroljubni, a zahtevamo, da se nas obravnava pravično. Režim v Postojni in negotovost naše usode ubijata našega duha," so opozorili.
-
22. 9. 2020 | Družba
»Aktualna oblast si res veliko dovoli, kar pa ne pomeni, da je pogumna«
"Aroganca oblasti pogosto paktira s samovoljo in arbitrarnostjo. Nedvomno si aktualna oblast res veliko dovoli. Kar pa ne pomeni, da gre pri tem tudi za zadevo poguma. Predrzna, brezsramna, samovoljna in arbitrarna dnevna antipolitika je zadeva patologije, ko proizvaja življenjske neznosnosti in pravne nevzdržnosti. Pogum in odločnost opazim drugje. Pri tistem delu splošne javnosti in pri tistem delu predstavnikov strok ter poklicev – mislim pa zlasti na zdravstvo, naravoslovje, pravo, vzgojo in izobraževanje ter novinarstvo – ki o aktualnem družbenem dogajanju in stanju, predvsem pa o primerih storjenih napak, manipulacijah, verjetnih lažeh, sistemskih nevarnostih in pasteh, izrabah in zlorabah oblasti ter javnih funkcij, protipravnostih, zavajanjih in pomanjkanju jasnih odgovorov na legitimna vprašanja javno govori in piše."
-
22. 9. 2020 | Družba
»Tudi sam nisem bil velik privrženec obveznega nošenja mask«
"Odkrito povem, da tudi sam nisem bil velik privrženec obveznega nošenja mask, dokler ni prišlo do znanstvenih objav o tem, kako delujejo kakšni zaščitni ukrepi. Maske me v začetku niso najbolj prepričale, ker se je širilo med ljudmi zmotno mnenje, da te maska zaščiti pred okužbo s koronavirusi in to lahko daje občutek lažne varnosti. Seveda nas delno zaščiti, ampak zaščitnih mask ne nosimo toliko zaradi sebe kot zaradi drugih ljudi. Vse raziskave kažejo, da se zmanjša možnost prenosa virusa od tistih posameznikov, ki so že okuženi, nimajo pa še znakov okužbe. Z masko zaščitimo predvsem druge ljudi, in če drugi ljudje nosijo maske, bodo zaščitili nas. Ker ne širijo kužnih kapljic, ki padajo na najrazličnejše površine in ki jih potem poberemo z rokami, zanesemo v usta, nos, oči in se tako okužimo. Maska ima primarno funkcijo zadrževanja virusov, sploh zato, ker je precej ljudi, ki se okužijo, asimptomatskih ali tako blago bolnih, da sploh ne pomislijo, da so okuženi. Če vsi nosimo masko, svojih virusov ne razširjamo med druge. Seveda je nošenje maske zoprno, tudi meni je, ampak v tem trenutku česa boljšega ne vidim."
-
22. 9. 2020 | Politika
»Odprava ukrepov je bila napaka, ki je nočem ponoviti«
Včeraj je češki premier Andrej Babiš priznal, da je vlada naredila napako, ker je čez poletje odpravila ukrepe za zajezitev širjenja novega koronavirusa."Zavedla sta me prihajajoče poletje in splošno razpoloženje. To je bila napaka, ki je nočem ponoviti," je dejal Babiš v televizijskem govoru.
-
22. 9. 2020 | Kultura
Digitalni arhiv spominov festivala Glastonbury
Londonski Muzej Victoria & Albert in festival Glastonbury bosta vzpostavila digitalni arhiv, ki bo hranil spomine udeležencev glasbenega festivala, ki je 19. septembra praznoval 50. obletnico. V arhivu in podatkovni zbirki bodo združeni arhivski materiali iz zgodovine festivala in spomini udeležencev Glastonburyja. Muzej je javno zbiranje festivalskih spominov začel junija, obiskovalci festivala pa lahko svoje utrinke še pošljejo.
-
22. 9. 2020 | Kultura
Prva potujoča knjižnica v Posavju
Pri Valvasorjevi knjižnici v Krškem bodo danes uradno odprli in predstavili posavsko potujočo knjižnico oziroma tako imenovani bibliobus, ki bo v občinah Krško, Brežice, Sevnica, Kostanjevica na Krki in Radeče začel voziti 5. oktobra. Nakup bibliobusa je stal nekaj več kot 310.000 evrov, ministrstvo za kulturo je zanj prispevalo 180.000 evrov.
-
22. 9. 2020 | Svet
Italijani so na referendumu z veliko večino podprli zmanjšanje števila članov italijanskega parlamenta. Glede na izide s 75 odstotkov volišč je ustavno reformo podprlo 69 odstotkov volivcev. Slovenska senatorka v Rimu Tatjana Rojc je ocenila, da bo to zmanjšalo možnosti za izvolitev predstavnika slovenske narodne skupnosti v italijanski parlament.
-
22. 9. 2020 | Kultura
50 izjemnih Slovenk, ki so utirale nove poti
Pri Mladinski knigi je izšla knjiga Nepozabne, ki vključuje zgodbe 50 žensk, ki so premikale meje našega sveta. Med njimi so denimo Franja Bojc Bidovec, Kristina Brenkova, Karla Bulovec Mrak, Pavla Jesih, Alma Karlin, Ivana Kobilca, Živa Kraigher, Zofka Kveder, Lili Novy, Ljuba Prenner, Vida Tomšič, Angela Vode. Urednica Alenka Veler je na predstavitvi dejala, da je knjiga, ki nagovarja predvsem mlado, a tudi širše bralstvo, plod sodelovanja 20 avtoric, velik doprinos pa predstavljajo portreti izbranih nepozabnih, ki jih podpisuje deset umetnic.
-
22. 9. 2020 | Družba
Ukrepi močno povečali stiske bolnikov z demenco
Ob svetovnem dnevu Alzheimerjeve bolezni (21. september) je slovenska stroka opozorila, da so se v času ukrepov za zajezitev epidemije novega koronavirusa stiske bolnikov z demenco močno povečale, negativno pa so vplivali tudi na duševno zdravje svojcev in drugih oseb, ki skrbijo za te bolnike.
-
22. 9. 2020 | Kultura
Od 22. do 26. septembra bo v Ljubljani potekal 12. Festival Sonica z naslovom Vrt, ki ga preganja raj, na katerem se bo na osmih prizoriščih odvilo 19 dogodkov (5 koncertov, razstava, projekcija filma, pogovori z umetniki in dve okrogli mizi). Izhodišče za temo festivala so zapisi Dereka Jarmana, v katerih loči med bujnim in nadzorovanim vrtom in v katerih vrt razume kot celostno umetniško obliko, ki je obenem kraj, proces in miselno stanje.